Přidej
aktualitu
SCI Da
5.9.2022 | redakce VOZEJKOV

5. září: Den poranění míchy

Mezinárodní dny jsou mocným nástrojem k podpoře informovanosti veřejnosti a k aktivizaci orgánů v určitých problematických oblastech. Od roku 2016 se ISCoS (International Spinal Cord Society) rozhodla každoročně 5. září připomínat "Den poranění míchy". Každý rok je doprovázen různými hesly a tématy, která upozorňují na nejaktuálnější problémy, jež se týkají osob s poraněním (SCI).

Věci jako válka, přírodní katastrofy, změna klimatu, chudoba, hlad, sucho a pandemie nepříznivě ovlivňují veškerý život na zemi. Jedinci s poškozením míchy a další osoby s chronickými zdravotními problémy mohou být těmito konflikty zasaženi více než zdravá populace. Když se podařilo dostat pod kontrolu pandemii covid-19, řeší se nyní obtíže způsobené válkami, které začaly nebo pokračují v různých částech světa. V letošním roce Výbor pro prevenci ISCoS chce upozornit na obtíže a problémy jedinců s poraněním míchy žijících ve znevýhodněných oblastech a konfliktních zónách. Proto je téma Dne SCI 2022 definováno jako "Zvyšování povědomí o obtížích, kterým čelí jedinci s poraněním mích v konfliktních zónách". Slogan Dne SCI 2022 je pak "Poranění míchy v konfliktech a katastrofách: Připravit se a předcházet". 

Situace osob s poraněním míchy v nestabilních a složitých konfliktních zónách představuje v mnoha zemích velký problém. ISCoS proto deklaruje, že ať už se osoby s poraněním míc nacházejí a žijí na jakékoliv straně, jejich potřeby, naděje a sny jsou spolu s jejich rodinami velmi blízké těm, které všichni sdílíme. Války, konflikty, násilí a chronické nestabilní situace se dotýkají všech osob s poraněním míchy bez ohledu na jejich umístění a státní příslušnost.

K symbolice barev na logu letošního ročníku Dne poranění míchy:

  • žluté mraky symbolizují smog katastrofických událostí na celé planetě
  • červené kapky symbolizují konflikty
  • modré kapky symbolizují katastrofy 

ISCoS_Den SCI 2022_fotografická soutěž

Již sedmým rokem se bude 5. září 2022 celosvětově slavit Světový den SCI. V jeho rámci pořádá Výbor pro prevenci ISCoS fotografickou soutěž, které se mohou účastnit se všichni členové ISCoS a přidružených společností (CZEPA není členem). Pro zajímavost se ale můžete podívat na propozice soutěže.

Technické údaje o zasílaných fotografiích:

Přijímány budou fotografie pořízené mobilními telefony, drony nebo digitálními zrcadlovkami.
Přijímány budou pouze digitální soubory. Tištěné/vyvolané fotografie nebudou přijímány.
Každý uchazeč se může přihlásit pouze s 1 fotografií.
Neexistují žádná omezení týkající se následného zpracování (např. Photoshop) fotografií. Přijímány budou i kreativní fotografie.
Fotografie mohou být barevné či černobílé.
Každý digitální soubor by měl být: ve formátu JPG, v barevném prostoru sRGB, v rozlišení 72 dpi s minimální velikostí 2 000 pixelů, maximální velikost 4 MB.

K odesílání soutěžních fotografií:
Fotografie by měly být zaslány pomocí služby přenosu souborů WeTransfer, případně je lze přiložit v e-mailu.
Fotografie by měly být zaslány do 5. září 2022 na adresy: worldsciday@gmail.com a zároveň do kopie gurucmcvellore@gmail.com. V e-mailu by mělo být jasně uvedeno jméno uchazeče a příslušnost k organizaci (např. CZEPA). Všechny zaslané fotografie do fotosoutěže se stávají majetkem ISCoS. Všechny fotografie budou nahrány na webové stránky Dne SCI. Fotografie posoudí porota (členové výboru pro prevenci a profesionální fotograf Burak Senbak). Porota bude posuzovat fotografie, které budou nejlépe odpovídat tématu, a kvalitu zpracování.

Budou vybrány 3 nejlepší fotografie. Cenou pro 3 nejlepší výherce bude bezplatné členství v ISCoS. Pokud jsou vítězové již členy, bude v jejím rámci předplacen příští členský příspěvek. Všichni účastníci obdrží certifikáty. Vítězové obdrží navíc "certifikát vítězů". Uzávěrka je 5. září 2022. Vyhlášení vítězů proběhne během výročního vědeckého zasedání ve Vancouveru a bude zveřejněno na webových stránkách SCI Day. Pět nejlepších fotografií bude rovněž inzerováno na webových stránkách ISCoS.

Vozejkov se pokusí informovat o vítězných fotografiích.

Zdroj informací a fotografie: https://www.iscos.org.uk/sci-day

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png