Přidej
aktualitu
Na cestu s Disway
28.7.2023 | redakce VOZEJKOV

Aplikace Disway Trails je pomocník nejen pro hendikepované

Nově existuje užitečná apka, aby vozíčkář nemusel jen sedět doma! Aplikace Disway Trails má pomoci ulehčit cestování lidem s hendikepem. Je v ní zatím 18 tras výletů v ČR i v Německu a vytvořili ji vozíčkáři a jejich kamarádi ve spolku Disway. Dva roky jezdili, měřili, mapovali a data vkládali do aplikace Disway Trails, aby ulehčili hendikepovaným výlety.

Původní myšlenka pochází od zakladatele spolku Disway, vozíčkáře pana Jiřího Maule. Než stačil realizovat všechny své nápady a plány, nečekaně zemřel. Parta kamarádů a cestovatelů s hendikepem ve spolku Disway to nevzdala a úspěšně pokračuje v tom, co Jirka započal. Dnes za tím vším stojí hlavně fotograf a peer mentor Aleš Černohous, ajťáci Tomáš Hluštík a Milan Novotný, vozíčkářka-cestovatelka Maruška Harcubová.

V Disway Trails najdete trasu k oblíbenému prameni Labe v Krkonoších. Krásnou oblast Trojzemí, kdy během jednoho výletu navštívíte Česko, Německo i Polsko. Můžete si naplánovat návštěvu Žitavy a okolí, pro přírodu, kulturu i historií. Stranou nezůstalo České Švýcarsko nebo hrad Grabštejn. To je jen malý výčet ze zmapovaných zajímavých a dobře přístupných tras nejen pro handicapované. Měření a veškeré informace vychází z metodiky Pražské organizace vozíčkářů. Čím přesnější údaje o bezbariérovosti v turistické destinaci jsou, tím lépe je cestovatel se speciálními potřebami připravený vyrazit za dobrodružstvím.

Slova předsedkyně spolku Jany Panáčkové: „Na každé trase máme zajímavé objekty, muzea, pamětihodnosti nebo zvládnutelné procházky krásnou přírodou. Mapujeme parametry vstupních dveří, prahů, WC, sklony cest a jejich obtížnost. Výletní trasy jsou vybrané tak, aby byly pohodlně přístupné pro vozíčkáře, nic na nich neměníme. Majitelům objektů ale doporučujeme, co by mohli změnit.“

Aleš Černohous dodává: „Jsem rád, že můžeme nejen hendikepovaným ukázat ucelenou a ověřenou nabídku turisticky zajímavých cílů, na kterou se budou moci spolehnout.“ Společně s partnery projektu a podporovateli chceme přispět k tomu, aby životní prostor byl přístupný a pokud možno bez bariér pro každého. Je dobré si uvědomit, že nikdo nemá patent na
zdraví… a nikdy nevíme, kdy nám mohou bariéry přinejmenším zkomplikovat život. Co měl být příjemný výlet s rodinou se v mžiku může proměnit v noční můru jen kvůli bariérám.

Ajťák Tomáš Hluštík navíc doplnil poměrně známý fakt: „U nás se to sice pomalu zlepšuje, ale západ a severské země jsou mnohem dál. Stále je nedostatečná nabídka ubytování pro vozíčkáře a to, že bezbariérové pokoje mívají hlavně drahé hotely.“

Bohaté zkušenosti má i vozíčkářka Maruška Harcubová, která s maminkou Lídou navštívila 37 zemí na pěti kontinentech: „Když vezmu třeba západní Evropu, Ameriku nebo Austrálii, tam člověk může zapomenout, že sedí na vozíku, tam je bezbariérovost naprostou samozřejmostí. U nás v Čechách se to sice lepší, ale pomalu.”

Věříme, že aplikace Disway Trails vám bude na plánovaných výletech užitečná. Stáhnout si ji jak pro Android, tak pro iOS můžete zdarma na webu spolku Disway, z.s.:

https://www.disway.cz

Budeme rádi, když nám napíšete, jak se vám na výletě s Disway Trails líbilo. Tým Disway, z.s.

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg