Přidej
aktualitu
img_6735_1.jpg
img_20211025_114300.jpg
img_20211025_111831.jpg
img_20211025_113830.jpg
img_20211025_120258.jpg
img_20211025_120054.jpg
img_20211025_111016.jpg
6.12.2021 | Jihomoravský kraj | Liga vozíčkářů

Z unikátního tréninkového bytu v Brně jsou nadšení nejen vozíčkáři

Liga vozíčkářů z. ú. na podzim slavnostně pokřtila a zahájila provoz bezbariérového tréninkového bytu. Kromě ubytování na zkoušku pro osoby s postižením, kteří by se rádi osamostatnili, je byt ideální pro vícedenní návštěvy Brna a okolí. Také slouží jako showroom kompenzačních pomůcek a prostor ke školení pečujících, osobních asistentů nebo dobrovolníků.

Odstěhovat se od rodičů je velké životní rozhodnutí pro každého. „Pokud má ale člověk hendikep, je ono příslovečné vylétnutí z hnízda složitější,“ vysvětluje tisková mluvčí Ligy Ladislava Blažková. Různorodými kompenzačními pomůckami a vychytávkami vybavený prostor 1+kk na Bzenecké 23 v Brně-Vinohrady je součástí projektu Klíč k samostatnosti, jehož cílem je maximální možné osamostatnění a nezávislost lidí s těžkým fyzickým a kombinovaným hendikepem.

Showroom moderních technologií

„Je to zkrátka něco zcela jiného než listovat katalogem pomůcek,“ srovnává Ladislava Blažková aktuální výsledek několikaletého snažení Ligy vozíčkářů. Kuchyňský kout je například vybavený zvedací deskou kuchyňské linky. „Výšku si nastavíte podle úkonů, které vykonáváte. Deska je navíc tvarovaná tak, aby se dalo snadno dosáhnout přes celou její šířku,“ popisuje architekt a asistent soběstačnosti Filip Pšenčík a zmiňuje i některé další vymoženosti v pokoji a koupelně:

  • stropní pojezdy v celém bytě
  • polohovatelná designová manželská postel
  • elektricky výškově stavitelná skříňka a deska kuchyňské linky, i umyvadlo a toaleta
  • speciální stahovací kování a táhla ve skříňkách a skříních
  • zabudované žehlicí prkno, mikrovlnka a trouba s výsuvným tácem pro snazší přesun plechu
  • speciální šuplíková myčka
  • zasouvací koupelnové dveře do pouzdra
  • madla stavitelná jak do výšky, tak šířky
  • speciální vana s dvířky a sprchové sklopné sedátko

https://www.youtube.com/watch?v=a3xY3oHlfnU

Už žádný "pokus, omyl"

„Byt lze navštívit, nebo se v něm na víkend i déle ubytovat, vyzkoušet všechny pomůcky a stavební možnosti a probrat svoje individuální potřeby s naším asistentem soběstačnosti, který klientovi dokáže navrhnout stavební řešení přesně podle jeho potřeb,“ přibližuje pomoc fundraiserka Lenka Uldrijanová s tím, že vlastní byt si tedy klienti pak nebudou zařizovat ‚pokus, omyl‘. A dodává, že Liga vozíčkářů chce bytem inspirovat také architekty, designéry, výrobce kuchyní a nábytku, developery, realitní makléře a další.

Kuchyňská linka například obsahuje velké množství komponent od společnosti Häfele Czech & Slovakia s.r.o. O dalších vymoženostech do bezbariérové domácnosti a trendu bydlení nenáročného na prostor, který vlastně nahrává kvalitnějšímu bydlení vozíčkářů se lze dočíst v rozhovoru s ředitelem pobočky Martinem Běhunkem zde: http://www.vozickar.com/treninkovy-byt-se-chlubi-vychytavkami-od-hafele/. „Stropní pojezdy jsou od společnosti Vecom, s vanou s bočními dvířky nám pomohla společnost Keraservis. Obrovský dík patří všem dárcům, bez jejichž pomoci by tréninkový byt nemohl být zrealizován,“ vzkazuje vděčně Uldrijanová.

V případě zájmu o prohlídku kontaktujte Mgr. Lenku Uldrijanovou:

- na e-mailu lenka.uldrijanova@ligavozic.cz

- na telefonu +420 777 010 334

Přidej komentář
cpv_banner-3-2.jpg
banner-handy.jpg