Přidej
aktualitu
Vozejkmap
Vozejkmap
Vozejkmap
Vozejkmap
25.6.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

70 tipů na bezbariérové výlety po ČR i na Vozejkmap.cz

Turisticky atraktivní místa přístupná pro vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící zahrnují nejen přístupné prohlídkové okruhy a trasy v hradech a zámcích, ale i muzejní expozice, zahrady, vyhlídkové věže nebo divadelní přestavení. Všechna místa najdete i v aplikaci vozejkmap.cz.

Bezbariérové výlety po celém Česku 

Agentura CzechTourism zveřejnila sedmdesát tipů na bezbariérové výlety po celém Česku, na jejichž výběru spolupracovala se všemi kraji České republiky a nově také s Národním památkovým ústavem. Všechna místa jsou publikována na cestovatelském portálu kudyznudy.cz i v aplikaci vozejkmap.cz pro vozíčkáře.

„Pokračujeme v našem úsilí zviditelnit bezbariérová místa v Česku, motivovat k cestování lidi s tělesným nebo smyslovým znevýhodněním a přiblížit specifika bezbariérového cestování podnikatelům. Navíc tipy na výlety bez bariér mohou stejně dobře posloužit maminkám s kočárky nebo starším spoluobčanům,“ říká Jan Herget ředitel agentury CzechTourism a pokračuje: „Cestování bez bariér představuje potenciál i pro samotné podnikatele. Cestovatelé se zdravotním znevýhodněním v drtivě většině necestují samy a jsou ochotni za kvalitní služby připlatit a pravidelně se za nimi vracet.“
Zpřístupňování památek pro lidi s různými zdravotními postiženími je naší dlouhodobou snahou, stále rozšiřujeme nabídku elektronických průvodců ve znakové řeči, haptické modely i bezbariérové trasy. U některých památek je to složité z podstaty věci – hrady byly stavěny jako nedobytné pevnosti, takže jejich zpřístupnění pro tuto skupinu návštěvníků je o to těžší. My se o to ale postupně snažíme a například v nových projektech památkových obnov je s bezbariérovými přístupy počítáno,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Vozejkma pomáhá cestovat 

Velkým pomocníkem při cestování lidí s hendikepem jsou dnes různé moderní technologie. Vozíčkářům slouží například aplikace vozejkmap.cz, ve které najdou informace o bezbariérových přístupech a toaletách, bez kterých se při výletu neobejdou. Při cestování po Česku mohou vozíčkáři, osoby se sníženou schopností pohybu, ale i cestující se sníženou schopností orientace, včetně zrakového či sluchového postižení využít například i asistence v rámci železniční jízdenky OneTicket. Je možné ji objednat on-line nebo po telefonu.

VozejkMap – Svoboda pohybu na vozíku

Webové rozhraní a mobilní aplikace pro chytré telefony nabízí mapu, navigaci a informace o bezbariérových místech v celé ČR i v zahraničí. Umožní vám si naplánovat cestu tak, abyste se nedostali do potíží a mohli cestovat samostatně. Pomůže najít například nejbližší bezbariérovou kavárnu či WC. Data zadávají a ověřují samotní vozíčkáři a jsou otevřená. Místa jsou kategorizována dle charakteru a účelu a obsahují informace o typu bezbariérového přístupu, dostupnosti WC a parkoviště pro vozíčkáře. Veškerá data jsou ověřována administrátorem - vozíčkářem a potvrzena obvykle do 3 pracovních dní.

Náš tip na výlet

Nově zrekonstruovaný hotel Zámek Valeč se nachází v klidném a malebném prostředí Vysočiny, patnáct kilometrů jihovýchodně od města Třebíč. Bezbariérový pokoj má k dispozici 3 lůžka. V areálu je několik bazénů, venkovní je vyvýšený a dá se do něj přelézt z vozíku. Milovníky historie potěší možnost prohlídky zámku.

Více informací v aplikaci: https://www.vozejkmap.cz/214626-zamek-valec

Zdroje: www.czechtourism.cz, www.ceskatelevize.cz, www.vozejkmap.cz, www.czepa.cz, www.asistence.oneticket.cz

 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg