Přidej
aktualitu
PÍSKOVNA
GOTICKÁ BRÁNA
ELIŠKA
HOMOLE CUKRU
SLONÍ NÁMĚSTÍ
MADONA
MAPA
1.10.2019 | Královéhradecký kraj | Mrázková Marcela redakce VOZEJKOV

Adršpašské skály

Skalní území o rozloze necelé čtyři kilometry je určeno k procházkám všem, i vozíčkářům nebo rodinám s dětmi. Nenáročný okruh dokážete projít či projet za necelé dvě hodinky. Půjde o nezapomenutelný zážitek.

Broumovský výběžek největšího skalního města v České republice najdete zhruba v trojúhelníku vymezeném obcemi Adršpach, Teplice nad Metují a vrcholem Čáp. Chráněná krajinná oblast je přístupná celoročně a denně od dubna do října v rozmezí 9:00 až 17:00. V zimních měsících nejsou udržovány všechny trasy a otvírací doba se přizpůsobuje počasí, sledujte oficiální web s nejaktuálnějšími informacemi. Vstup do skal je zpoplatněn, vozíčkáři ale platí sníženou částku. Pokladna přijímá hotovost i platbu kartou.

 

Jak se dostanete do Adršpašských skal?

Přijet na místo můžete třemi způsoby: vlakem, kolem a autem. Kolo je po příjezdu třeba zaparkovat do stojanu před vchodem do skalisek, pohyb uvnitř je přísně zakázán i na handbiku. Vlakovou zastávku najdete také přímo před vstupem do skalního města. Trať je obsluhována i nízkopodlažními vozy, bohužel nyní, v době výlukového jízdního řádu, není žádný nízkopodlažní spoj garantován. S ohledem na tip vozíku a délku trasy je možné kontaktovat ČD, zda přepravu umožní i v době výluky.

Automobilový vjezd je z důvodu velkého zájmu turistů regulován. Již u příjezdové silnice do Adršpachu uvidíte světelné informační tabule s nápisy obsazeno nebo volno. Nápis obsazeno znamená, že není možné zaparkovat a je třeba vyčkat na uvolnění kapacit, a to i v případě vozíčkářů. Z vlastní zkušenosti doporučujeme navštívit místo buď hned po otevření, nebo až po patnácté hodině. Snáze zaparkujete i pohodlněji projdete celou trasu. Vzdálenost od parkoviště k vstupu do skal je přibližně 300 m.

 

Přístupnost tras pro vozíčkáře

Vzhledem k rozdílným informacím ohledně přístupnosti tras vozíčkářům jsme se rozhodli místo navštívit osobně. Sjízdnost stezek, u nichž není nutné překonávat výškový profil, nás mile překvapila. Prohlídková trasa: Pískovna (s asistencí) - Homole cukru - Gotická brána - Sloní náměstí - Eliška - Malý vodopád (podrobněji popsáno níže) je dostatečně široká, buď s udusaným pevným podkladem, nebo zasazená do dřevěných lávek, na které vozík bez problémů najede. Lávky jsou pevné bez mezer mezi jednotlivými prkny. Jako krizové místo lze označit „pouze“ břeh jezera Pískovna, který najdeme hned za vstupem do skal. Povrch je písečný a na dvou místech prorostlý kořeny stromů. Plochu jsme s asistenci zvládli přejet elektrickým i mechanickým vozíkem, ale chce to zručnost a opatrnost.  Především u elektrického vozíku je nutné nastavit kola tak, aby projela mezi kořeny. Pokud si nejste v obdobných situacích jistí, můžete pískovnu objet a vstoupit do Adršpašských skal opačně. V takovém případě se ovšem připravíte o nádherný výhled na jezero, jinou stranou skal vidět není. 

 

Kam s vozíkem dojedete?

Při procházce skalním městem narazíte takřka na každém kroku na skálu. Mnohé z nich nesou jméno inspirované svým tvarem a vzhledem. Hned poté co opustíte Pískovnu, narazíte na Homoli cukru, „která stojí na své špičce, takže se člověku zdá, že musí každou chvíli spadnout a proto ji především děti pro jistotu podpírají klacíky. Dalšími známými útvary jsou např. Džbán, jehož ucho Vám možná bude svým tvarem připomínat delfína.“ Od Džbánu se bez problémů dostanete ke Gotické bráně z roku 1839, která dřív sloužila ke kontrole vstupenek. Dnes vás zavede přímo k impozantnímu Slonímu náměstí, Elišce a Malému vodopádu. Velký vodopád ani jezírko s lodičkami vozíčkář neuvidí ani s asistencí. Je třeba překonat mnoho schodů a členitý terén. A co by to bylo za město bez paní Starostové a pana Starosty? Najdete je na druhém okruhu, jak ukazuje mapka.

K návštěvě doporučujeme především tyto skalní útvary: Pískovna (s asistencí) - Homole cukru - Gotická brána - Sloní náměstí - Eliška - Malý vodopád. Délka trasy je přibližně 4 km.

 

Infocentrum

Infocentrum najdete hned u parkoviště a vlakové zastávky. Jeho návštěvu určitě neopomeňte. Najdete zde prostorné bezbariérové WC, upomínkové předměty a mapku tras.

 

 

Zdroje: redakce

Foto: redakce


https://www.region-adrspach.cz

https://mapy.cz

https://vylety-zabava.cz

https://www.jenprocestovatele.cz

http://www.cestyposvete.cz

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg