Přidej
aktualitu
Nové nádraží
Výtah na nástupiště
Podchod
WC
Hrad
Náměstí
12.8.2019 | Jihočeský kraj | Mrázková Marcela redakce VOZEJKOV

Bezbariérové Strakonice

Připravili jsme pro vás tip na pohodovou dovolenou u bazénu i nenáročné procházky po městě. Město Strakonice leží v Jihočeském kraji na soutoku řek Otavy a Volyňky. Žije zde cca 23 tisíc obyvatel. Je vzdáleno zhruba 60 km od Českých Budějovic, 80 km od Plzně a 110 km od Prahy.

Doprava do Strakonic není pro vozíčkáře složitá. Doporučujeme především vlakové nádraží, které prošlo kompletní rekonstrukcí a nabízí pohodlný přístup na nástupiště výtahem i krytý podchod, taktéž osazen výtahy. I autobus je možné využít, dokonce je, po objednání, k dispozici bezbariérový spoj Praha – Strakonice.

 

Strakonický hrad

Strakonický hrad leží na soutoku řek Otavy, tvoří dominantu města a prakticky jej nelze minout.  Stojí téměř na rovině a díky dřívějším i právě probíhajícím rekonstrukcím je možné mnohé části navštívit i s vozíkem. Přístupný je most přes řeku, vedoucí ke hradu i celé nádvoří. Jde o prostor, kde se přes celé léto konají akce pro malé i velké. Dále jsou přístupné sály bývalého Panského pivovaru, Obřadní síň a Šmidingerova knihovna.

 

Sportovní vyžití

Město nabízí širokou paletu sportovních možností v centralizovaném sportovním areálu STARZ Strakonice.  Na rozlehlé, převážně rovinaté a travnaté ploše najdete minigolf, volejbalové hřiště, půjčovnu sportovního náčiní i kioskové občerstvení. S ohledem na roční období si můžete zaplavat buď v krytém 25 m bazénu se zvedákem, nebo venkovním 50 m dlouhém bez zvedacího mechanismu. 

 

Do přilehlých ubytovacích buněk vozíčkář vjede zcela bez problémů, některé nabízí i upravené WC s koupelnou, ale využití širokou veřejností není možné. Ubytování zde je poskytováno pouze sportovním klubům a organizacím, nezbývá tedy, než toto místo doporučit právě té, jíž jste členem.  Druhou eventualitou je střídmější ubytování v restauraci a hotelu Palermo. Objekt je bezbariérově přístupný, vybavený velkým nákladním výtahem. V nabídce najdete deset pokojů s různou mírou obsazenosti, bezbariérové WC je ale zbudováno pouze v přilehlé restauraci. Mezi Palermem a 50 metrovým bazénem vás bude dělit 300 metrů rovné vyasfaltované cesty. Fandové zimních sportů se s vozíkem dostanou také na stadion, a to přímo k ledové ploše.

 

Možnost kulturního vyžití

Kulturní dům ve Strakonicích je vozíčkářům zpřístupněn pouze částečně. Na vyzvání personál zpřístupňuje zadní boční vchod, přízemí přístupné není. Zato letní kino i kino Oko jsou k vozíčkářům přívětivé.  Nový facelift kina Oko navíc nabízí zmodernizované toalety, včetně bezbariérových a přívětivé prostředí jak v hledišti, tak na plátně. 

 

K nejvýznamnějším památkám Strakonic patří Děkanský kostel sv. Prokopa. Jde o historickou budovu se sedmi schody u vstupu. Je pravdou, že jde o závažnou bariéru, ale pokud se pohybujete na mechanickém vozíku, pokuste se ji s doprovodem zdolat, stojí to za to. Naproti kostelu sv. Prokopa, na druhé straně řeky Otavy, stojí městský kostel sv. Markéty. „Byl vybudován v roce 1583 strakonickými měšťany v renesančním stylu s gotickými prvky, vybavení kostela je pseudogotické.“ Vstup pro vozíčkáře je zcela bezproblémový z boční strany kostela.

 

Další zajímavé turistické cíle:

  • Papežovy domy – připomínají jihočeské selské baroko
  • Budova České spořitelny v secesně novorenesančním stylu z roku 1906

  • Socha Švandy dudáka v životní velikosti

  • Bývalá radnice

  • Původní radnice - průčelí budovy je bohatě zdobeno sgrafity


 

Zdroje: Město strakonice, redakce

Foto: redakce

 

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg