Bezbariérové Strakonice
Doprava do Strakonic není pro vozíčkáře složitá. Doporučujeme především vlakové nádraží, které prošlo kompletní rekonstrukcí a nabízí pohodlný přístup na nástupiště výtahem i krytý podchod, taktéž osazen výtahy. I autobus je možné využít, dokonce je, po objednání, k dispozici bezbariérový spoj Praha – Strakonice.
Strakonický hrad
Strakonický hrad leží na soutoku řek Otavy, tvoří dominantu města a prakticky jej nelze minout. Stojí téměř na rovině a díky dřívějším i právě probíhajícím rekonstrukcím je možné mnohé části navštívit i s vozíkem. Přístupný je most přes řeku, vedoucí ke hradu i celé nádvoří. Jde o prostor, kde se přes celé léto konají akce pro malé i velké. Dále jsou přístupné sály bývalého Panského pivovaru, Obřadní síň a Šmidingerova knihovna.
Sportovní vyžití
Město nabízí širokou paletu sportovních možností v centralizovaném sportovním areálu STARZ Strakonice. Na rozlehlé, převážně rovinaté a travnaté ploše najdete minigolf, volejbalové hřiště, půjčovnu sportovního náčiní i kioskové občerstvení. S ohledem na roční období si můžete zaplavat buď v krytém 25 m bazénu se zvedákem, nebo venkovním 50 m dlouhém bez zvedacího mechanismu.
Do přilehlých ubytovacích buněk vozíčkář vjede zcela bez problémů, některé nabízí i upravené WC s koupelnou, ale využití širokou veřejností není možné. Ubytování zde je poskytováno pouze sportovním klubům a organizacím, nezbývá tedy, než toto místo doporučit právě té, jíž jste členem. Druhou eventualitou je střídmější ubytování v restauraci a hotelu Palermo. Objekt je bezbariérově přístupný, vybavený velkým nákladním výtahem. V nabídce najdete deset pokojů s různou mírou obsazenosti, bezbariérové WC je ale zbudováno pouze v přilehlé restauraci. Mezi Palermem a 50 metrovým bazénem vás bude dělit 300 metrů rovné vyasfaltované cesty. Fandové zimních sportů se s vozíkem dostanou také na stadion, a to přímo k ledové ploše.
Možnost kulturního vyžití
Kulturní dům ve Strakonicích je vozíčkářům zpřístupněn pouze částečně. Na vyzvání personál zpřístupňuje zadní boční vchod, přízemí přístupné není. Zato letní kino i kino Oko jsou k vozíčkářům přívětivé. Nový facelift kina Oko navíc nabízí zmodernizované toalety, včetně bezbariérových a přívětivé prostředí jak v hledišti, tak na plátně.
K nejvýznamnějším památkám Strakonic patří Děkanský kostel sv. Prokopa. Jde o historickou budovu se sedmi schody u vstupu. Je pravdou, že jde o závažnou bariéru, ale pokud se pohybujete na mechanickém vozíku, pokuste se ji s doprovodem zdolat, stojí to za to. Naproti kostelu sv. Prokopa, na druhé straně řeky Otavy, stojí městský kostel sv. Markéty. „Byl vybudován v roce 1583 strakonickými měšťany v renesančním stylu s gotickými prvky, vybavení kostela je pseudogotické.“ Vstup pro vozíčkáře je zcela bezproblémový z boční strany kostela.
Další zajímavé turistické cíle:
- Papežovy domy – připomínají jihočeské selské baroko
-
Budova České spořitelny v secesně novorenesančním stylu z roku 1906
-
Socha Švandy dudáka v životní velikosti
-
Bývalá radnice
-
Původní radnice - průčelí budovy je bohatě zdobeno sgrafity
Zdroje: Město strakonice, redakce
Foto: redakce