Disway - 3000 tipů na dovolenou
Disway je komunitní síť pro zdravotně postižené uživatele. Má jim umožňovat výměnu zkušeností z cestování a nabízet ověřené tipy na možné výlety a dovolené bez bariér. Na březnové konferenci INSPO byl tento projekt představen v úplných začátcích. Kam se posunul za půl roku? O tom informuje Jiří Maule, jeden z jeho tvůrců.
"Po startu, za který považujeme konferenci INSPO, jsme se zaměřili hlavně na vylepšování aplikace, abychom uživatelům nabídli co největší komfort a funkčnost. Zároveň jsme začali aktivně hledat ambasadory. K Marušce Harcubové se nám podařilo získat druhého ambasadora Jindru Jonáka, který má zkušenosti hlavně s cestováním na vozíku po Alpách. Získali jsme i nového kolegu na sociální sítě. Abychom si ověřili, zda má Disway šanci uspět i v komerčním světě, přihlásili jsme se do soutěže Nápad roku 2014 a dostali jsme se až do finále, kde jsme skončili sedmí."
V soutěži se setkali i s kamarády z projektu BlindShell, jenž byl rovněž představen na konferenci INSPO a nakonec v soutěži Nápad roku 2014 zvítězil.
"Začali jsme i další aktivity ohledně například mapování přístupných míst, až nakonec bylo jasné, že Disway a aktivity s cestováním se musí oddělit od naší chráněné dílny blue.point Solutions, a proto jsme založili spolek," pokračuje Jiří Maule.
"Prvního srpna jsme konečně spustili upravenou verzi Disway 2.0. A pak jsme se soustředili na to, jak rychle získat aktivní uživatele. Absolvovali jsme různé akce, kde byla možnost setkat se s uživateli. Ať už třeba Kladrubské hry, výročí Jedličkova ústavu v Liberci a podobně. Rozběhli jsme i spolupráci s akademickou sférou, mimo jiné jsme získali záštitu od ČVUT FD. "
Jiří Maule přiznává, že uživatelů mají zatím méně než čekali. Aktivních je okolo 300. Co se týká hodnocení, tak již je v databázi popsáno téměř tři tisíce zajímavých míst a stále přibývají další. Ze sledování návštěvnosti a vyhledávání však vyplývá, že většina uživatelů se neregistruje, pouze na mapě zjišťuje, zda místa, která je zajímají, jsou bezbariérová. A také pročítají hodnocení a doporučení od registrovaných uživatelů.
Aby zvýšili počet aktivních uživatelů, vyhlásili nedávno soutěž Výlety bez bariér, která trvá do 20. listopadu. Do slosování o hodnotné ceny budou zařazeni všichni, kdo se v tomto období přihlásí nebo zaregistrují a vloží hodnocení na zajímavé bezbariérové místo.
"Teď se nám podařilo dostat do Laboratoře Nadace Vodafone, kde se zkušenými mentory řešíme, jak nastavit finanční udržitelnost projektu a nebýt závislí na nejistých dotacích nebo grantech. Současně se ale snažíme i rozšířit povědomí o Disway, a to jak mezi uživateli, tak mezi lidmi a firmami pomáhajícími hendikepovaným. Využíváme každé drobné možnosti, takže třeba minulý týden nám NRZP umožnila prezentaci Disway na jejich stánku na veletrhu Non-hendikep, nebo včera na Inovačním koktejlu 2014," dodává Jiří Maule.
(wr)
Na snímku Jiří Maule na konferenci INSPO 204
zdroj: inspo.cz