Hrad Špilberk
Hrad Špilberk asi vozíčkáře nejprve od návštěvy odradí. Leží na jednom z nejvyšších míst Brna a vypadá dost nepřístupně. Ale osobám s pohybovými problémy a držitelům průkazu ZTP je umožněn příjezd přímo před hrad. Poté je třeba projít po malém mostku (nerovné kostky) k pokladně. Ta bohužel bezbariérová není (3 schody), ale je třeba právě zde zakoupit vstupenku a nahlásit nutnost bezbariérové asistence.
Vozíčkářům je po celou dobu prohlídky nápomocná ostraha
Vozíčkáře se musí ujmout pracovník ostrahy, který jej provede všemi přístupnými částmi hradu. Odemyká dveře, za nimiž je důmyslně schovaný běžně nepřístupný výtah (dveře 80, 100 x 120 cm) i speciální bezbariérový vstup. Do stálých expozic v západním, středním a jižním křídle je nainstalována šikmá plošina (80 x 90 cm, 225 kg), kterou vám ostraha také zprovozní. Nezapomeňte poprosit o zpřístupnění bezbariérového WC, jednak je zamčené a bez pomoci znalce jej asi ani neodhalíte😊
Město jako na dlani
Bez problémů je dále přístupné nádvoří, kde jsou v létě pořádány kulturní akce, kavárna i přilehlé okolí hradu s vyhlídkou na celé město. Park kolem hradu sice není bariérový, ale terén je svažitý a kamenitý. Zcela nepřístupná zůstává expozice od hradu k pevnosti, jihozápadní bastion, kaple, rozhledna, klenotnice a kasematy.
Kdy do hradu?
Náhodná vyjížďka za krásou hradu se nemusí vyplatit. Některé prostory bývají pronajímány ke komerčním účelům a může tak snadno dojít i k uzavření některé z bezbariérových částí. Sledujte webové stránky, kde najdete nejaktuálnější informace i sezónní provozní dobu.
Poděkování
Historická památka může být k vozíčkářům přívětivá jen velmi obtížně. Na tomto místě je ale třeba říci, že v případě hradu Špilberk je snaha o bezbariérovost opravdu patrná, a to jak z pohledu technických úprav, tak z pohledu pracujícího personálu, který se snaží být vozíčkářům maximálně nápomocen.
Zdroj: redakce, foto: redakce