Přidej
aktualitu
foto k článku
1
Dlouhé stráně výjezd na vozíku
Dlouhé Stráně z letadla
Hospoda Rejvíz
Jeskyně na Špičáku
Karlova Studánka
Létání
Mechová jezírka
Praděd
Veteran muzeum
12.7.2012 | Olomoucký kraj | Vozejkov

Lázně Velké Losiny, tipy na bezbariérové výlety a aktivity pro vozíčkáře

výlety na vozíku, vyhlídkové lety, handbike, čtyřkolky, bezbariérová jeskyně, psí spřežení, monoski, rybaření, koupání, kultura

 

Lázně Velké Losiny, tipy na bezbariérové výlety a aktivity pro vozíčkáře 
(výlety na vozíku, vyhlídkové lety, handbike, čtyřkolky, bezbariérová jeskyně, psí spřežení, monoski, rybaření, koupání, kultura)
Kontaktní osoby: paní Hilbertová – dlouholetá zaměstnankyně umí doporučít a poradit vozíčkářům
                                Roman Miler – provozovatell místních kaváren, moc ochotný, zajistí parkování handbiků apod.
http://www.lazne-losiny.cz/
Již 5 let jezdím do lázní Velké Losiny. Lázně jsou v podhůří Jeseníků a diagnozami vyhovují právě vozíčkářům, neurologickým onemocněním, poúrazovým a pooperačním stavům. Z  Prahy autem cca 2,5 hodiny. Celý areál je rovinatý, dobře přizpůsobený pro vozíčkáře různých tipů postižení.  Základem  procedůr je sirná voda z místních pramenů, které opravdu blahodárně působí nejen na pohybový aparát.  Je to přesně na naše přetížené svalové skupiny, bolavé páteře, klouby, kvalitu pokožky, ale v neposlední řadě také na psychiku a celkovou pohodu.  V areálu je několik budov, Eliška, Šárka, Gazárka, je v nich bazén, ubytování, restaurace, moderní výtahy, vše naprosto bez problémů, včetně procedur přímo v budovách… Celý areál prochází postupně rozsáhlou rekonstrukcí, téměř vše je už zcela nové. Je zde dostatek bezbariérových pokojů, dobře, moderně vybavených, prostorných, vždy s koupelnou přímo na pokoji. Personál je ochotný, je zde téměř rodinné prostředí, výhodou je také klid a skvělý vzduch. Motomedy, vířivky s bočním vstupem, masáže, suché uhličité koupele, sirné koupele,  individuální cvičení s fyzioterapeuty, jsou zde standardem. Masáže všeho druhu včetně thajských, medových, atd… 
Velkou výhodou pro relax je rozsáhlý park, s 50m velkým bazénem, kde mají hosté lázní přístup zdarma, popř. pro externí je za mírný poplatek . Bazén je zasazen uprostřed lesa cca 250 m od hlavní budovy.  Kvůli zachování historického rázu je však cesta k bazénu po klasické staré dlažbě, ale je opravdu přístupný i pro vozmeny, včetně zvedáku, atd. Nad celými lázněmi se nachází welness hotel Diana, také bezb.  Mezi hosty patří např. Václav Klaus, popř. B. Basiková.  V sobotu bývá noční koupání, kdy jsou kolem bazénu rozestavěny louče a na baru se míchají exotické nápoje.  Fajn je také to, že se zde člověk více pozná i s personálem, který také rád navštěvuje tyto akce, celý pobyt je potom příjemnější.
Lázeňská kavárna nabízí místní pivo Holba – mimořádná kombinace je bazén a potom jedno pivo.  Jezdí  sem servis z pivovaru Holba, takže vše je v nejlepší kvalitě. Kvalitní kávové nápoje jsou také místním trhákem, personál je velice ochotný.  Jídeny jsou v jednotlivých budovách, strava se vybírá vždy na týden z 3 standardních a několika dietních jídel, porce jsou průměrně velké, kvalita jídla je výborná, např. snídaně bufetovým způsobem, popř běžný je pstruh na několik způsobů, atd… 
V areálu a okolí jezdí také výletní vláček který provozuje výherce Milan z TV soutěže Vyvolení,  po domluvě jsme např. dělali okružní jízdy v půlnoci po lázních a okolí, které se setkaly s velkým úspěchem.
Tipy na bezbariérové výlety a aktivity:
Vysílač Praděd(45 min autem, rozhledna +hotel, turistika, handbike)
http://www.hotelpradedvysilac.cz/ 
Jde o nejvyšší místo v ČR a to dokonce vyšší než Sněžka, jelikož se pohodlně dostanete nahoru moderním výtahem, výhled je neskutečný (Tatry, Krkonoše, vidíte dokonce zhora unikání přepouštěcí přehradu – viz dále…)Až nahoru se dá vyjet autem na povolení, vše je otázka jednoho telefonu a je to zadarmo. Perličkou na dortu je sjetí až z vrcholu na handbiku – je to mazec. Pozor – do vysílače vede několik schodů, personál rád pomůže, nejde o nic nepřekonatelného i pro el. Vozík/skůtr.
KM Sport  (10 min autem čtyřkolky, střelba, mushering!, horolezectví, paintball, lyžování )
http://www.kmsport.cz/adrenalinove-sporty/
Moc ochotný týpek, má 2 Tomahawky s variátorem – ideální pro vozmeny,mě to půjčuje za 500,- na odpolko, je ale třeba dobře připravit trasu, je zde spoustu ochranářů a vysoké pokuty za vjezdy do lesa.  Dále Paintball, střelba, psí spřežení, horolezectví, ale i další aktivity, paraglider, atd..) Studoval FTVS, je zde možnost lyžování na monoski, ale více info o lyžování v Jeseníkách spíše u Aleny Jančíkové – já jsem to nezkoušel)
Přepouštěcí přehrada Dlouhé Stráně(20 min autem, opravdu stojí za to, pro otrlé se dá jet na vozíku až nahoru, popř. podniknout vyhl. let)
http://www.dlouhe-strane.cz/
Jde o na světě ojedinělé unikátní dílo, jde o soustavu 2 přehrad jedna je o několik set metrů výše, v noci se přebytkem energie v síti čerpá obrovským čerpadlem voda z dolní do horní nádrže a přes den ve špičce čerpadlo slouží jako turbína a vyrábí několik MW které dodává do sítě… Vše je nutné vidět, pro stavbu se použilo největší množství výbušnín,  v současné době prochází horní přehrada rekonstrukcí na její stěně je zavěšen dvacetitunový  finišér a opravuje povrch přehrady… Perličkou na dortu je vyhlídkový let z místního letiště. Nahoru jezdí lanovka, autobus a dá se domluvit i výjezd svým vozem. Vše bezproblémů na vozíku.
Červenohorské Sedlo(20 min autem, lanovka, turistika, hotel, handbike)
Jde o hotel a skiareál, z něj se např. pohodlně dostanete cca 20 km celou dobu z kopce až do lázní Velké Losiny na handbiku, jeli jsme to s kolegou Honzou Motalem. Popř. se dá jet na druhou stranu až do Jeseníku, to samé cca 18 km pořád z kopce… Do kopce už je to ale horší! :-D
Jeskyně na Špičáku (35 min autem, jediná  kompetně bezb. jeskyně)
http://www.caves.cz/cz/jeskyne/jeskyne-na-spicaku/
Unikátní krápníková jeskyně, celá přístupná na vozíku i elektrickém, vstupuje se bočním vchodem po novém rovném chodníku, jen je to dost z kopce, je třeba pořádně brzdit a do kopce musí někdo zatlačit cca 40m dlouhý) Pořádají se zde např. noci s netopýry, spí se v jeskyni, poslední dobou je hitem pořádání svateb. Pronájem na jednu hodinu svatby stojí 2000,-) Pozor chodby jsou v některých místech úzké, takže širší elektrické vozíky by měly asi problém.
Zámek a zámecký park Velké Losiny (15 min na vozíku, relax, procházky na vozíku, krmení  kaprů v zámeckém jezírku)
http://www.ejeseniky.com/turistika/hrady-zamky/zamek-velke-losiny
Nádherný bezb. park, ale zámek je samý schod, proslul čarodějnickými procesy ve středověku. Z lázní je to cca 1 km, po upravených bezb. chodnících které se vinou kolem říčky Losinka, kde přejíždíte zajímavé mostky, které nemají z jedné strany zábradlí… 
Letiště Šumperk (10 min vozem, lety ve čtyřmístném Zlínu nad Jeseníky)
http://www.znatemapu.cz/aeroklub-letiste-sumperk
létám každý rok, a je to mazec, právě nad lázněmi, Pradědem, popř. přehradou, stojí to zato, s vozíčkáři nemají problém a není to drahé… V případě většího povětří  se jedná o hodně adrenalinový zážitek…)
Mechová jezírka(45 min autem, unikátní systém lávek, vše bezproblémů na vozíku)
http://www.ejeseniky.com/turistika/naucne-stezky/rejviz
Naprostá divočina, pohybujete se v bažinách na lávkách, i s el. Vozíkem. Pozor vchod je cca 300 m od silnice v lese, ale je možné tam zavolat a autem dojet až ke vchodu po lesní cestě…
Hospoda Rejvíz (unikátní hospoda s vyřezávanými židlemi s obličeji osobností)
http://www.v-jesenikach.cz/firmy/o8-jesenicko/k1000-restaurace-hospody-bary/11699-restaurace-penzionu-rejviz.html
Ručně vyřezávané židle ve tvaru známých, ale i místních lidí, je to tam moc super, dovnitř vede schod, ale je tam takový rošt na boty a ten se dá použít jako nájezd, bez problémů.
Karlova studánka (45 min autem, turistika na vozíku, extrémě čistý vzduch a vlhké mikroklima, kavárny)
http://www.k.studanka.cz/
Jedná se o lázně s nejčistším vzduchem v ČR – natáčelo se tam několik známých českých filmů  a komedií – je zde nádherně, spoustu tras, trošku kopcovitější, ale dá se..
Veterán muzeum Česká ves (30 min autem, jsou tam supr mašiny české výroby pro handicapované, spousta motorek,  veteránů, moc fajn)
http://www.jeseniky.net/muzeum-veteranu

 

 

Lázně Velké Losiny, tipy na bezbariérové výlety a aktivity pro vozíčkáře

 

 

(výlety na vozíku, vyhlídkové lety, handbike, čtyřkolky, bezbariérová jeskyně, psí spřežení, monoski, rybaření, koupání, kultura)

 

Kontaktní osoby: paní Hilbertová – dlouholetá zaměstnankyně umí doporučít a poradit vozíčkářům

                          Roman Miler – provozovatell místních kaváren, moc ochotný, zajistí parkování handbiků apod.

 

                           http://www.lazne-losiny.cz/

 

Již 5 let jezdím do lázní Velké Losiny. Lázně jsou v podhůří Jeseníků a diagnozami vyhovují právě vozíčkářům, neurologickým onemocněním, poúrazovým a pooperačním stavům. Z  Prahy autem cca 2,5 hodiny. Celý areál je rovinatý, dobře přizpůsobený pro vozíčkáře různých tipů postižení.  Základem  procedůr je sirná voda z místních pramenů, které opravdu blahodárně působí nejen na pohybový aparát.  Je to přesně na naše přetížené svalové skupiny, bolavé páteře, klouby, kvalitu pokožky, ale v neposlední řadě také na psychiku a celkovou pohodu.  V areálu je několik budov, Eliška, Šárka, Gazárka, je v nich bazén, ubytování, restaurace, moderní výtahy, vše naprosto bez problémů, včetně procedur přímo v budovách… Celý areál prochází postupně rozsáhlou rekonstrukcí, téměř vše je už zcela nové. Je zde dostatek bezbariérových pokojů, dobře, moderně vybavených, prostorných, vždy s koupelnou přímo na pokoji. Personál je ochotný, je zde téměř rodinné prostředí, výhodou je také klid a skvělý vzduch. Motomedy, vířivky s bočním vstupem, masáže, suché uhličité koupele, sirné koupele,  individuální cvičení s fyzioterapeuty, jsou zde standardem. Masáže všeho druhu včetně thajských, medových, atd… 

 

Velkou výhodou pro relax je rozsáhlý park, s 50m velkým bazénem, kde mají hosté lázní přístup zdarma, popř. pro externí je za mírný poplatek . Bazén je zasazen uprostřed lesa cca 250 m od hlavní budovy.  Kvůli zachování historického rázu je však cesta k bazénu po klasické staré dlažbě, ale je opravdu přístupný i pro vozmeny, včetně zvedáku, atd. Nad celými lázněmi se nachází welness hotel Diana, také bezb.  Mezi hosty patří např. Václav Klaus, popř. B. Basiková.  V sobotu bývá noční koupání, kdy jsou kolem bazénu rozestavěny louče a na baru se míchají exotické nápoje.  Fajn je také to, že se zde člověk více pozná i s personálem, který také rád navštěvuje tyto akce, celý pobyt je potom příjemnější.

 

Lázeňská kavárna nabízí místní pivo Holba – mimořádná kombinace je bazén a potom jedno pivo.  Jezdí  sem servis z pivovaru Holba, takže vše je v nejlepší kvalitě. Kvalitní kávové nápoje jsou také místním trhákem, personál je velice ochotný.  Jídeny jsou v jednotlivých budovách, strava se vybírá vždy na týden z 3 standardních a několika dietních jídel, porce jsou průměrně velké, kvalita jídla je výborná, např. snídaně bufetovým způsobem, popř běžný je pstruh na několik způsobů, atd… 

 

V areálu a okolí jezdí také výletní vláček který provozuje výherce Milan z TV soutěže Vyvolení,  po domluvě jsme např. dělali okružní jízdy v půlnoci po lázních a okolí, které se setkaly s velkým úspěchem.

 

 

 

Tipy na bezbariérové výlety a aktivity:

 

Vysílač Praděd (45 min autem, rozhledna +hotel, turistika, handbike)

 

http://www.hotelpradedvysilac.cz/

 

Jde o nejvyšší místo v ČR a to dokonce vyšší než Sněžka, jelikož se pohodlně dostanete nahoru moderním výtahem, výhled je neskutečný (Tatry, Krkonoše, vidíte dokonce zhora unikání přepouštěcí přehradu – viz dále…)Až nahoru se dá vyjet autem na povolení, vše je otázka jednoho telefonu a je to zadarmo. Perličkou na dortu je sjetí až z vrcholu na handbiku – je to mazec. Pozor – do vysílače vede několik schodů, personál rád pomůže, nejde o nic nepřekonatelného i pro el. Vozík/skůtr.

 

 

 

KM Sport  (10 min autem čtyřkolky, střelba, mushering!, horolezectví, paintball, lyžování )

 

http://www.kmsport.cz/adrenalinove-sporty/

 

Moc ochotný týpek, má 2 Tomahawky s variátorem – ideální pro vozmeny,mě to půjčuje za 500,- na odpolko, je ale třeba dobře připravit trasu, je zde spoustu ochranářů a vysoké pokuty za vjezdy do lesa.  Dále Paintball, střelba, psí spřežení, horolezectví, ale i další aktivity, paraglider, atd..) Studoval FTVS, je zde možnost lyžování na monoski, ale více info o lyžování v Jeseníkách spíše u Aleny Jančíkové – já jsem to nezkoušel)

 

 

Přepouštěcí přehrada Dlouhé Stráně (20 min autem, opravdu stojí za to, pro otrlé se dá jet na vozíku až nahoru, popř. podniknout vyhl. let)

 

http://www.dlouhe-strane.cz/

 

Jde o na světě ojedinělé unikátní dílo, jde o soustavu 2 přehrad jedna je o několik set metrů výše, v noci se přebytkem energie v síti čerpá obrovským čerpadlem voda z dolní do horní nádrže a přes den ve špičce čerpadlo slouží jako turbína a vyrábí několik MW které dodává do sítě… Vše je nutné vidět, pro stavbu se použilo největší množství výbušnín,  v současné době prochází horní přehrada rekonstrukcí na její stěně je zavěšen dvacetitunový  finišér a opravuje povrch přehrady… Perličkou na dortu je vyhlídkový let z místního letiště. Nahoru jezdí lanovka, autobus a dá se domluvit i výjezd svým vozem. Vše bezproblémů na vozíku.

 

 

Červenohorské Sedlo (20 min autem, lanovka, turistika, hotel, handbike)

 

Jde o hotel a skiareál, z něj se např. pohodlně dostanete cca 20 km celou dobu z kopce až do lázní Velké Losiny na handbiku, jeli jsme to s kolegou Honzou Motalem. Popř. se dá jet na druhou stranu až do Jeseníku, to samé cca 18 km pořád z kopce… Do kopce už je to ale horší! :-D

 

 

Jeskyně na Špičáku (35 min autem, jediná  kompetně bezb. jeskyně)

 

http://www.caves.cz/cz/jeskyne/jeskyne-na-spicaku/

 

Unikátní krápníková jeskyně, celá přístupná na vozíku i elektrickém, vstupuje se bočním vchodem po novém rovném chodníku, jen je to dost z kopce, je třeba pořádně brzdit a do kopce musí někdo zatlačit cca 40m dlouhý) Pořádají se zde např. noci s netopýry, spí se v jeskyni, poslední dobou je hitem pořádání svateb. Pronájem na jednu hodinu svatby stojí 2000,-) Pozor chodby jsou v některých místech úzké, takže širší elektrické vozíky by měly asi problém.

 

 

Zámek a zámecký park Velké Losiny (15 min na vozíku, relax, procházky na vozíku, krmení  kaprů v zámeckém jezírku)

 

http://www.ejeseniky.com/turistika/hrady-zamky/zamek-velke-losiny

 

Nádherný bezb. park, ale zámek je samý schod, proslul čarodějnickými procesy ve středověku. Z lázní je to cca 1 km, po upravených bezb. chodnících které se vinou kolem říčky Losinka, kde přejíždíte zajímavé mostky, které nemají z jedné strany zábradlí… 

 

 

Letiště Šumperk (10 min vozem, lety ve čtyřmístném Zlínu nad Jeseníky)

 

http://www.znatemapu.cz/aeroklub-letiste-sumperk

 

létám každý rok, a je to mazec, právě nad lázněmi, Pradědem, popř. přehradou, stojí to zato, s vozíčkáři nemají problém a není to drahé… V případě většího povětří  se jedná o hodně adrenalinový zážitek…)

 

 

Mechová jezírka (45 min autem, unikátní systém lávek, vše bezproblémů na vozíku)

 

http://www.ejeseniky.com/turistika/naucne-stezky/rejviz

 

Naprostá divočina, pohybujete se v bažinách na lávkách, i s el. Vozíkem. Pozor vchod je cca 300 m od silnice v lese, ale je možné tam zavolat a autem dojet až ke vchodu po lesní cestě…

 

 

Hospoda Rejvíz (unikátní hospoda s vyřezávanými židlemi s obličeji osobností)

 

http://www.v-jesenikach.cz/firmy/o8-jesenicko/k1000-restaurace-hospody-bary/11699-restaurace-penzionu-rejviz.html

 

Ručně vyřezávané židle ve tvaru známých, ale i místních lidí, je to tam moc super, dovnitř vede schod, ale je tam takový rošt na boty a ten se dá použít jako nájezd, bez problémů.

 

 

Karlova studánka (45 min autem, turistika na vozíku, extrémě čistý vzduch a vlhké mikroklima, kavárny)

 

http://www.k.studanka.cz/

 

Jedná se o lázně s nejčistším vzduchem v ČR – natáčelo se tam několik známých českých filmů  a komedií – je zde nádherně, spoustu tras, trošku kopcovitější, ale dá se..

 

 

Veterán muzeum Česká ves (30 min autem, jsou tam supr mašiny české výroby pro handicapované, spousta motorek,  veteránů, moc fajn)

 

http://www.jeseniky.net/muzeum-veteranu

 

 

 

Text + foto Marian Vilhan

 

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png