Přidej
aktualitu
Vozejkov - Nejen Pražský hrad bez bariér a s průvodcem
Vozejkov - Nejen Pražský hrad bez bariér a s průvodcem
Vozejkov - Nejen Pražský hrad bez bariér a s průvodcem
Vozejkov - Nejen Pražský hrad bez bariér a s průvodcem
Vozejkov - Nejen Pražský hrad bez bariér a s průvodcem
Vozejkov - Nejen Pražský hrad bez bariér a s průvodcem
Vozejkov - Nejen Pražský hrad bez bariér a s průvodcem
Vozejkov - Nejen Pražský hrad bez bariér a s průvodcem
Vozejkov - Nejen Pražský hrad bez bariér a s průvodcem
28.6.2020 | Hlavní město Praha | redakce VOZEJKOV

Nejen Pražský hrad bez bariér a s průvodcem

Pražský hrad je dominantou nejen Prahy, ale celé České republiky. Pojďme si jej prohlédnout z pozice vozíčkáře a s komentářem průvodce. Na co se ještě můžeme v hlavním městě těšit?

Po Pražském hradě a přilehlém okolí se můžete s vozíkem potulovat prakticky celý den, a přitom obdivovat ohromující krásu místa, které bylo před tisícem let sídlem českých králů, císařů a prezidenta. Celému areálu hradu dominuje monumentální katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha, která je jednou z nejkrásnějších v Evropě. Objevte krásu tohoto symbolu České republiky a místo, díky kterému je Praha jedním z nejkrásnějších měst na světě.

 

Autem i tramvají

Na Pražský hrad je možné dojet automobilem nebo tramvají. Zastávka Pražský hrad je bezbariérově přístupná, je dostatečně vysoká, nechybí sjezdy z nástupišť.  Upravené je i přilehlé okolí, včetně chodníků.  Před vstupem do areálu hradu a k pokladnám musí i vozíčkáři projít bezpečnostní prohlídkou. Teď, v době menšího turistického ruchu, vše probíhá rychle a bez front. Kousek od kontrolního stanoviště nalezneme veřejné WC včetně bezbariérového. Je poměrně vysoké o cca 15 centimetrů vyšší, než je nynější standard. Nechybí madla ani umyvadlo.

 

Vstupné

Vozíčkář i jeho doprovod mají vstup na Pražský hrad zdarma. Bez lístku se ovšem neobejdete. Do většiny prostor jsou totiž nainstalovány turnikety, které otevřete pouze vložením lístku. Pokladny najdeme na druhém nádvoří. Pokud bude ta s bezbariérovým přístupem uzavřena prostě požádejte kolemjdoucí ať obsluha té bariérové vyjde ven a domluví se s vámi.

 

Jaká místa může vozíčkář navštívit?

Prohlídka interiérů Pražského hradu pro osoby se sníženou schopností pohybu je zajištěna pomocí nájezdových ramp a moderní elektrické plošiny s nosností 300 kg. Překvapivě snadno je přístupná největší dominanta katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Na tři schůdky je napevno nainstalována kovová nájezdová rampa. Po jejím vyjetí se vozíčkář může po prostoru pohybovat zcela bez omezení. Katedrálu najdeme na třetím, tedy hlavním a největším nádvoří Pražského hradu. Stejně tak románskou baziliku sv. Jiří. Jde o nejstarší dochovanou stavbou na území Pražského hradu na vozíku jednoduše a snadno přístupnou. Její interiér je méně zdobný, o to více však vyniká krása architektury.

 

Starý královský palác je přístupný pomocí nové zvedací plošiny s dálkovým ovládáním a nosností až 300 kg. Je tedy vhodná i pro rozměrnější elektrické vozíky. Právě v tomto prostoru najdeme Starou sněmovnu, kde jsou vystaveny kopie korunovačních klenotů v Gočárově vitríně.

 

Po prohlídce interiérů je možné navštívit i Královskou zahradu, vstup z areálu Hradu je bezbariérový, u Letohrádku královny Anny je rampa. Z části je možné navštívit také Zlatou uličku i když jde o prostor, kde je asistence druhé osoby nutností. Problematickým je již vstupní turniket. Nově nainstalovaný a nepovedený. Průjezd skrz je obtížný, nájezdy příkré. Obsluha turniketu je tak nějak zvyklá na obtíže a vcelku ochotně vám pomůže.  Po celé délce Zlaté uličky je historický povrch s četnými nerovnostmi a výstupky – viz. foto s dělem. Do prostor domečků vozíčkář povětšině pouze nahlédne, do interiérů vedou vysoké prahy, ale vzhledem k malým rozměrům místností to vůbec nevadí, od zápraží vidíte vše.

 

Prohlídka Pražského hradu s průvodcem

Průvodcovské služby vám při prohlídce Pražského hradu určitě doporučujeme. O každém z míst, které společně navštívíte se dozvíte to zajímavé a podstatné, navíc srozumitelně a jednoduše v návaznosti na historické souvislosti. Takže vám i panovnické starosti přijdou tak trošku běžné a snáze pochopitelné. Služby průvodce jsou zpoplatněny dvěma sty korunami na osobu, vozíčkářům je poskytována sleva.

Co uvidíme:
katedrála Sv. Víta a Vojtěcha - využijeme rampu
baziliku sv. Jiří - bezbarierový vstup
část Zlaté uličky - zde je nutná asistence

Starý královský palác - je vybaven zvedací plošinou¨

Po prohlídce je možné navštívit i Královskou zahradu, vstup z areálu Hradu je bezbarierový, u Letohrádku královny Anny je rampa a dostanete se na stanici tramvají.

 

Průvodcovské služby si nejsnáze zajistíte na emailu, kde je třeba uvést počet účastníků a typ používaného vozíku. K realizaci dojde při počtu minimálně šesti osob. Proto je vhodné oslovit své přátele, kolegy, kamarády, rodinu. Může jít i o zajímavý a originální dárek.

 

Okolní terén: hladké velkorozměrové kostky, místy kočičí hlavy, ve Zlaté uličce kamenité výstupky

Bezbariérové WC: ano

Nutnost asistence: pouze s přihlédnutím k zdravotnímu stavu, ve Zlaté uličce nutná

 

Projděte si i další části Prahy v doprovodu průvodce

Na vozíku se toho dá v Praze již zvládnout mnohem více, není nutné se omezovat jen na Pražský hrad. Tak tedy, z čeho lze vybírat, pokud máte zájem komentovaný výklad?

 

Židovské muzeum

S vozíkem se dá navštívit částečně Klausová synagoga (asi dva schody), Maiselova synagoga (bez bariér), část Starého židovského hřbitova, Španělská synagoga (je vybavena plošinou, ale momentálně se celý objekt rekonstruuje), dále pak Staronová synagoga a Židovská radnice.

 

Malá Strana

Malebná část historického centra, není pro vozík zas až tak náročná, ale asistenci doporučujeme. Kam je tedy možné dojet s vozíkem? Do Valdštejnské zahrady, Vojanových Sadů a s asistencí i na břeh Vltavy, odkud je krásný výhled na Karlův most,

 

Přístupná je také Hergetova cihelna, Kampa je pro vozík snáze přístupná kolem kostela sv. Mikuláše směrem na Malostranské náměstí. V případě mechanického vozíku a dopomoci asistenta jsou přístupné i další části kolem Lennonovy zdi.

 

Staré a Nové Město

Zůstaneme na malém kousku, a přesto uvidíme mnoho, tak tedy: Náměstí Republiky s Obecním domem a Prašnou bránou, Stavovské divadlo, kde se natáčel Amadeus, Karolinum, kde promují absolventi UK, Václavské náměstí s pasáží Lucerna, Františkánskou zahradu a hlavu Franze Kafky, Karlův most, Mariánské náměstí, Staroměstské náměstí.

 

V případě zájmu o komentované prohlídky napište na níže uvedený kontakt. Procházky zabírají 2-3 hodiny času. Vždy berte na zřetel, že jde o historická místa a stavby, takže nějaký ten prážek či vystouplou kostku je prostě nutné překousnout, ale stojí to za to.

 

Kontakt na průvodcovské služby:

https://www.prague-cool-guide.com/

praguecoolguide@gmail.com

 

Pokud máte zájem o podrobný popis přístupnosti některého z dalších objektů, napište nám.


 

Zdroj: text: redakce, foto: redakce, prague-cool-guide.com

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg