Přidej
aktualitu
Obří sladkovodní nádrž
Obří sladkovodní nádrž
Obří sladkovodní nádrž
Obří sladkovodní nádrž
Výtah
WC
Café Piraňa
Parkování
28.12.2019 | Královéhradecký kraj | Mrázková Marcela redakce VOZEJKOV

Největší akvárium v ČR najdete v Hradci Králové

Obří sladkovodní nádrž představuje desítky druhů ryb Jižní a Střední Ameriky, malou ukázku tropického pralesa, unikátní sbírku lebek, i akvárium s piraňou. To vše téměř bezbariérově a celoročně přístupné.

Největší sladkovodní akvárium v Čechách najdeme v centru města Hradce Králové nenápadně ukryté v bezbariérové soukromé vilce. Nádrž ve tvaru tunelu pojme přes sto třicet tisíc litrů vody a její rozměry jsou opravdu impozantní, i když prostoru nezabírá mnoho. Výška ode dna je téměř pět metrů, šířka dosahuje osmi metrů a délka pěti. Kolem návštěvníků pluje více jak pět set kusů ryb, na dnu je často k vidění rejnok. Speciální akrylátové sklo o tloušťce 6,5 cm bylo vyrobeno v Japonsku, poté na místě sestaveno.

 

Prohlídka akvária

Prohlídka Obřího akvária je rozdělena do tří komentovaných částí. První z nich začíná v místnosti s vypreparovanými lebkami exotických ryb. Prostor je zcela bez bariér, pouze průjezd k zadní části je stísněnější. Druhá část prohlídky probíhá na lávce imitující tropický prales. Vozíčkářům je bohužel nepřístupná. Ti pokračují z úvodní místnosti rovnou do sladkovodního tunelu s rybami. Jde o poslední část komentované prohlídky, kde je navíc možné každý čtvrtek v době 13:30 - 14:30 hodin shlédnout jedinečné krmení s potápěčem přímo v nádrži.

 

Další část prohlídky již neprobíhá organizovaně. Návštěvník může zavítat do video místnosti, kde uvidí přírodovědné filmy s doprovodnou kulisou několika dalších akvárií. Právě zde najdete další rejnoky a dravou kajmanku. Nebo lze posedět v Café Piraňa u akvária s pravými dravými piraňami.

 

Služby pro vozíčkáře

Vstup do Obřího akvária i celý prostor domu je kompletně bezbariérový. Dveře se neotvírají samostatně, ale jejich šíře 80 cm i manipulační prostor před nimi jsou pro vozík dostačující. Výtahem je možné se přesouvat zcela samostatně, bez nutnosti asistence druhé osoby nebo personálu. I rozměr kabiny je „klasický“ se vstupní šíří 80 cm a délkou 1,2 metru. Jak již bylo uvedeno výše, vozíčkáři se nedostanou „pouze“ na tropickou lávku. Nechybí bezbariérové WC s madly a jedno vyhrazené parkovací místo přímo před budovou. K Obřímu akváriu zajíždí i nízkopodlažní linka městské hromadné dopravy, zastávka je od cíle vzdálena asi 300 metrů. Návštěvu vozíčkáře, pokud nejde o skupinu, není nutné ohlašovat dopředu.

 

Časová náročnost komentované prohlídky je asi třicet minut, ostatní části a video projekce zaberou dalších šedesát minut. Akvárium je otevřené celoročně krom pondělí, pokud ovšem nepřipadá na svátek nebo prázdniny. Pro nejaktuálnější informace klikněte zde.

 

Adresa:

Baarova 1663/10

500 02   Hradec Králové

 

Telefon: 495 534 555

E-mail: web@obriakvarium.cz

http://www.obriakvarium.cz/

 

 

Zdroj: redakce, foto: redakce

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg