Přidej
aktualitu
 Unikátní spirálová rozhledna na Břeclavsku 
 Unikátní spirálová rozhledna na Břeclavsku 
Zahrada smyslů v Olomouci 
Trasa pro vozíčkáře v Krkonoších
Trasa pro vozíčkáře v Krkonoších
Trasa pro vozíčkáře u Chlumu u Třeboně
Trasa pro vozíčkáře u Chlumu u Třeboně
Punkevní jeskyně s propastí Macocha
Punkevní jeskyně s propastí Macocha
Punkevní jeskyně s propastí Macocha
20.9.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Podzimní výlety na vozíku

I podzim je období, kdy se toho dá spoustu podniknout. Ačkoliv  na mnoha zajímavých místech je dostupnost pro vozíčkáře ztížená, naštěstí jsou trasy, díky kterým si i lidé na vozíku mohou vychutnat krásná místa Čech a Moravy. Tipy na podzimní bezbariérové výlety vám přinášíme.

Unikátní spirálová rozhledna na Břeclavsku 

Rozhledna v Kobylí na Břeclavsku  je unikátní hlavně svým tvarem, je vysoká 7,5 metru a stojí na nejvyšším bodě v obci, na Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem. Vinicemi osázený kopec s pozvolným sklonem a rovinatým vrcholem je současně nejvyšším bodem v širokém okolí a za dobrého počasí lze dohlédnout nejen na Pálavu, ale až na 200 km vzdálené zasněžené vrcholky rakouských Alp. Rozhledna má tvar kruhové rampy, nemá žádné schody a je tedy plně bezbariérová

Zahrada smyslů v Olomouci 

Zahrada poskytuje svým návštěvníkům zajímavé smyslové zážitky. Botanické zahradě dominuje záhon zhruba osmi desítek druhů bylin s bezbariérovýn přístupem a značením v Braillově písmu. Výběr rostlin je takový, aby je mohli lidé vnímat hmatem, sluchem nebo čichem. V zahradě najdete také vzorkovník kmenů, dětské hřiště, dřevěné sochy u Mlýnského potoka, obří dřevěné šachy, dřevěný xylofon, oblázkové stezky a mnoho dalšího. 

Trasa pro vozíčkáře v Krkonoších 

Horskou trasu v Krkonoších, určenou všem vozíčkářům, najdete v Krkonoších nedaleko Špindlerova Mlýna. Trasa začíná i končí nedaleko Boudy u Bílého Labe, která leží směrem na Špindlerovu boudu. Dva a půl kilometrový okruh, který vyhovuje jízdě na vozíčku, má poměrně dlouhé a táhlé stoupání, které však nepřesahuje 5 promile. Povrch je asfaltový a umožňuje relativně klidný pohyb na elektrickém i klasickém vozíčku. V místě U Svozu se na dřevěných informačních panelech dozvíte místní zajímavosti nebo si zde můžete odpočinout na upravených odpočívadlech. Umístěno je tu také dětské hřiště s prolézačkami, pískovištěm a veřejným ohništěm, které je, jako jedno z mála, oficiálně umístěno na území Krkonošského národního parku. 

Trasa pro vozíčkáře u Chlumu u Třeboně

Vozíčkáři mohou v okolí Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku využít zhruba 24 km stezek, které jsou dostatečně široké a upravené pro vozíčkáře. První trasa byla vybudovaná v Lutové a okolí u Chlumu u Třeboně. Nejdelší a patrně i nejzajímavější výlet nabízí stezka k pomníku známé operní pěvkyně Emy Destinnové, která trávila konec svého života na zámku ve Stráži nad Nežárkou. Trasa k pomníku a zpět měří 13 kilometrů.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně jsou nejvyhledávanější jeskyně Moravského krasu. Leží dva kilometry od Skalního mlýna a jsou přístupné vchodem ve stěně krasového kaňonu Pustý žleb. Přibližně hodinová prohlídka vás provede mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou na dno propasti Macocha a pokračuje projížďkou na motorových člunech po  vodách podzemní říčky Punkvy. Od roku 2014 je zde také otevřena plně bezbariérová trasa podzemím, až na dno propasti Macochy. Její hloubka dosahuje více než 138 metrů a není v ní započtena čtyřicetimetrová hloubka Dolního jezírka, které spatříte na dně. Moravský kras je největší a nejvýznamnější krasovou oblastí České republiky. 

VozejkMap – Svoboda pohybu na vozíku

Webové rozhraní a mobilní aplikace pro chytré telefony nabízí mapu, navigaci a informace o bezbariérových místech v celé ČR i v zahraničí. Umožní vám si naplánovat cestu tak, abyste se nedostali do potíží a mohli cestovat samostatně. Pomůže najít například nejbližší bezbariérovou kavárnu či WC. Data zadávají a ověřují samotní vozíčkáři a jsou otevřená.

Místa jsou kategorizována dle charakteru a účelu a obsahují informace o typu bezbariérového přístupu, dostupnosti WC a parkoviště pro vozíčkáře. Veškerá data jsou ověřována administrátorem - vozíčkářem a potvrzena obvykle do 3 pracovních dní.

 

Zdroj: www.kudyznudy.cz, www.vozejkmap.cz, www.czepa.cz
 

 

 

 

Přidej komentář
cpv_banner-3-2.jpg
banner-handy.jpg