Přidej
aktualitu
Podzimní výlety na vozíku
Podzimní výlety na vozíku
3.11.2021 | Jihočeský kraj | redakce VOZEJKOV

Podzimní výlety na vozíku

Cestovat a navštěvovat zajímavá místa se dá i na podzim a vozík rozhodně není překážkou. Turisticky atraktivní místa přístupná pro vozíčkáře zveřejnila agentura CzechTourism vve spolupráci s kraji ČR a Národním památkovým ústavem. Tipy, na podzimní výlety vám přinášíme.

Objevte podzimní krásy Čech

Seznam turisticky atraktivních míst přístupných vozíčkářům najdete v seznamu agentury CzechTourism. Tipy na výlety zahrnují přístupné prohlídkové okruhy a trasy v hradech a zámcích, ale i muzejní expozice, zahrady, vyhlídkové věže nebo divadelní přestavení. Všechna místa najdete také na cestovatelském portálu kudyznudy.cz i v aplikaci Vozejkmap.cz pro vozíčkáře.

„Zpřístupňování památek pro lidi s různými zdravotními postiženími je naší dlouhodobou snahou, stále rozšiřujeme nabídku elektronických průvodců ve znakové řeči, haptické modely i bezbariérové trasy. U některých památek je to složité z podstaty věci – hrady byly stavěny jako nedobytné pevnosti, takže jejich zpřístupnění pro tuto skupinu návštěvníků je o to těžší. My se o to ale postupně snažíme a například v nových projektech památkových obnov je s bezbariérovými přístupy počítáno,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

VozejkMap je svoboda v cestování na vozíku 

Velkým pomocníkem při cestování lidí s hendikepem jsou dnes různé moderní technologie. Vozíčkářům slouží například aplikace vozejkmap.cz, ve které najdou informace o bezbariérových přístupech a toaletách, bez kterých se při výletu neobejdou. Aplikace Singslate dokáže zprostředkovat neslyšícím tlumočení do znakového jazyka a DeafTravel představuje památky neslyšícím ve znakovém jazyce. Slabozrakým a nevidomým pomáhá při cestování například hlasová navigace Google Maps nebo haptické Mapy.cz. Při cestování po Česku mohou vozíčkáři, osoby se sníženou schopností pohybu, ale i cestující se sníženou schopností orientace, včetně zrakového či sluchového postižení využít například i asistence v rámci železniční jízdenky OneTicket. Je možné ji objednat on-line nebo po telefonu.

Památky lze navštěvovat celoročně

Jedním z tipů, kam se na podzim vydat, je zámek Hluboká nad Vltavou, jeden z nejkrásnějších zámků České republiky. Zámek se svými 140 místnostmi a 11 věžemi nabízí několik variant prohlídek. Díky svému zázemí se také stal oblíbeným místem konání svateb. Zámek je přístupný celoročně. I v letošním roce zámek Hluboká nabízí ve vybraných termínech prohlídky v českém znakovém jazyce. Kromě prohlídky reprezentačních pokojů v prvním patře nově rozšířil nabídku o prohlídky zámecké kuchyně. Prohlídky v českém znakovém jazyce povede Alexandra Homolková, absolventka oboru Čeština v komunikaci neslyšících FF UK. Maximální počet ve skupině je 15 osob. Doporučujeme předchozí rezervaci mailem.

Zámek umožňuje bezbariérový vstup na 4 prohlídkové okruhy, do parku, zahrad a na zámecké nádvoří. K dispozici je i WC pro vozíčkáře. Prosíme návštěvníky s handicapem, aby předem informovali zaměstnance zámku, pokud se chystáte navštívit některou prohlídkovou trasu.

Zdroj: www.kudyznudy.cz, www.czechtourism.cz, www.vozejkmpap.cz

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg