Přidej
aktualitu
Vozejkov - Přírodně krajinářský park Průhonice
Vozejkov - Přírodně krajinářský park Průhonice
Vozejkov - Přírodně krajinářský park Průhonice
Vozejkov - Přírodně krajinářský park Průhonice
Vozejkov - Česká chaloupka
Vozejkov  - kvalita cest první okruh
Vozejkov  - kvalita cest první okruh
Vozejkov - Přírodně krajinářský park Průhonice
Vozejkov - Věž Gloriet
Vozejkov - Zichova vyhlídka
Vozejkov - Vyhlídka Bořín
Vozejkov - Přírodně krajinářský park Průhonice
Vozejkov - WC Kavárna
Vozejkov - WC druhý vstup
26.7.2020 | Středočeský kraj | Mrázková Marcela redakce VOZEJKOV

Přírodně krajinářský park Průhonice

Průhonický park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Využil členité údolí říčky Botiče, jeho přítoky, rybníky. Umě zkombinoval domácí a cizokrajné rostliny a dřeviny. Dnes je toto území o rozloze 250 ha právem chráněnou památkou Unesco, Návštěva opravdu stojí za to.

Pokud přijedete do parku pražskou MHD vystupte na bezbariérově upravené zastávce Průhonice. Ocitnete se přímo před Průhonickým zámkem a pokladnou – na mapce je toto místo označeno jako hlavní vchod. Zde si zakupte vstupenku (ZTP/P a doprovod vstup zdarma), která vám otevře turniket. Nezapomeňte ale ani na mapku! a audio sluchátka s informacemi o místě.

 

Než vyrazíte na okruh

Pokladní se dále nezapomeňte zeptat, zda je odemčena brána, která odděluje první a druhou část parku. Při naší návštěvě to vypadalo, že už ji dlouho nikdo nezamykal, ale pokud by tomu tak při vaší návštěvě bylo, ochudilo by vás to o návštěvu značné části území. Ověřte si také, že je odemčeno bezbariérové WC, které najdete u druhého vstupu s parkovištěm poblíž bodu 37. Při naší návštěvě byl celý prostor volně přístupný a příkladně čistý.

 

Zámek

Po vstupu do areálu uvidíte novorenesanční zámek, který je veřejnosti zpřístupněn jen v přízemí. Najdeme zde bezbariérově přístupnou kavárnu s bezbariérovým WC (s madly ale poměrně malé), a několik expozic. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

 

Návštěvnické okruhy

Pokud bereme v úvahu barevně značené okruhy, nikoli pouze šedé cesty na mapě je Průhonický park vozíčkářům přístupný prakticky celý. Až na bod 22, kde je vyhlídka s více jak dvaceti schody, ale místo lze podejít. Rozlehlé území je rozděleno do tří částí dle délky a vlastně i náročnosti terénu.  Pozor, na webu je dostupná mírně odlišná verze mapky než ta, kterou jsme obdrželi při návštěvě. V článku bereme v úvahu pouze mapku, kterou najdete v galerii. Zjednodušeně lze také říci, že pečlivěji udržované cesty najdeme v první části, tedy od hlavního vchodu k silnici. Druhá část parku má více přírodní charakter.

 

Nejkratší okruh nabízí zpevněné cestičky, kde mohou být problémem pouze odtokové kanálky (foto), které z důvodu zachování kvality cest při deštivém počasí najdeme po celém prostoru parku. V druhém a třetím okruhu je třeba místy počítat s hrubším štěrkem a občas prudším stupáním. Při snaze o maximální zachování přírodního charakteru území prostě asfalt očekávat nelze. Na mechanickém vozíku jsme projeli téměř celý třetí okruh, dokonce jsme se dostali i na nejkrásnější vyhlídku rybníka Bořín v mapce značenou bodem 29. Nenechte se zmást přístupem se schody hned vedle je cestička zcela bezbariérová. Vzhledem k vzájemné blízkosti je mapka nijak nerozlišuje. Ale jinak je značení bezproblémové, stačí se držet orientačních sloupků a příslušné barvy vybrané trasy. S orientací vám může pomoci i mobilní aplikace, která je ke stažení zdarma na oficiálním webu.

 

Co je možné vidět?

Pokud se také rozhodnete pro třetí, nejnáročnější okruh, chce to fyzicky zdatnou asistenci, ideálně dvě osoby, které se prostřídají a dostatek času na prohlídku. Uvedené časy nikterak nepřehání.

 

  • I. Základní okruh: 1,5 – 2 hodiny - Délka okruhu: 2,5 km
  • II. Hlavní okruh: 3 – 4 hodiny - Délka okruhu: 5 km
  • III. Vyhlídkový okruh: 5 – 6 hodin - Délka okruhu: 10 km

 

Po vstupu hlavním vchodem jsme se napojili na červené značení a viděli Podzámecký rybník, Vyhlídkovou věž Gloriet, mnoho neopakovatelných výhledů na trase, pokračovali jsme k České chaloupce a rybníku Labeška.  Od něj jsme pokračovali po horní části červené trasy, tedy, body 27 –29. Právě bod 29 se stal vrcholem prohlídky, je zde vyhlídka na rybník Bořín. Vzhledem k tomu, že jsme jej viděli z výšky, již jsme vynechali cestu vedoucí pod ním. Je na vás, zda se poté vrátíte stejnou trasou po červené, nebo se napojíte na žlutou.

 

Návštěva byla neopakovatelným zážitkem, který určitě doporučujeme. Mile nás překvapilo i to, že je na vozíčkáře myšleno. Zároveň nabádáme k zodpovědnému přístupu při výběru trasy a obezřetnost. I s ohledem na rozlehlost areálu asistenci doporučujeme.

 

Cestu si lze usnadnit

Pokud navštívíte Průhonický park automobilem je možné část cesty projet autem, popřípadě rovnou přijet k druhému vchodu, i zde se prodávají vstupenky. S ohledem na různá omezení spojená s nynější situací si ale vše předem raději ověřte na oficiálních kontaktech.

 

Vstupné: zdarma – nutná vstupenka, použití v turniketu

Doprava: MHD, automobil

Parkovací místo: ano

WC: u hlavního vchodu v kavárně (menších rozměrů) a u druhého vchodu prostorné WC

 

Zdroj: text a foto redakce

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
zd-banner-vozejkov_200430.png