Spolupracujeme s Královéhradeckou krajskou centrálou cestovního ruchu
Královéhradecká krajská centrála na základě dlouhodobé spolupráce s organizací Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s., s níž v roce 2022 proběhlo natočení bezbariérového propagačního videa pro hudební festival Rock for People, který se koná každoročně v Hradci Králové, dále v roce 2023 pomohla s plněním aplikace VozejkMap, kdy doporučila turistická místa a vhodné trasy k navštívení za oblast Krkonoš a Českého ráji v Královéhradeckém kraji.
Letošní začátek školního roku byl pro studenty Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové velkou výzvou. Studenti se zúčastnili školení na Krajském úřadě, kde jim peer mentorka Kristýna Křenová z CZEPA objasnila záludnosti cestování na vozíku. Dále byli studenti proškoleni panem ing. Václavem Břeněm z dané střední školy o Vyhlášce o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb. Celé toto školení mělo za účel seznámit studenty s danou problematikou a připravit je na mapování vytipovaných bezbariérových míst u nás v kraji. Toto mapování bude probíhat tento podzim a pomůže naplnit aplikaci VozejkMap, která je největší databází bezbariérových míst v České republice.
V rozhovoru níže nám Kristýna Křenová prozradila, jak důležitá je bezbariérovost pro lidi s pohybovým omezením:
Jaké jsou podle Vás hlavní překážky, se kterými se setkáváte při cestování v Královéhradeckém kraji?
Hlavními překážkami, se kterými se při cestování v Královéhradeckém kraji setkávám, jsou především těžko sjízdný terén a schody, zejména ve starších částech měst a v přírodě. Miluji objevování krásných míst, a to nejen s blízkými, ale i sama, takže mě mrzí, že stále nejsou mnohá místa přístupná a často chybí dostatek přístupných toalet. I když situace se postupně zlepšuje, tato omezení mi někdy brání užít si cestování s takovou svobodou, jakou bych si přála. Zároveň musím přiznat, že má můj muž aspoň důvod mě často nosit do schodů na různých památkách, tak nám to udržuje formu i romantiku.
Můžete se podělit o konkrétní pozitivní nebo negativní zkušenost s návštěvou nějakého turistického místa v Královéhradeckém kraji?
Opravdu mi přirostl k srdci Kuks, nádherné místo v podkrkonoší, kam se ráda vracím hlavně v létě do jeho rozkvetlých zahrad. Celkově se mi líbí příroda v našem kraji a mnohé z míst jsou velmi příjemně sjízdné na vozíku nebo handbiku (kolo pro vozíčkáře na ruční pohon). Jako rodilá hradečačka můžu doporučit Galerii moderního umění, Gočárovy stavby a jeho Muzeum východních Čech stojí za to pozorovat z nábřeží s dobrou kávou. Nepříjemnou zkušenost mám čerstvě z minulého měsíce z návštěvy pevnosti Josefov, tento zajímavý komplex vojenských staveb má ohromné kouzlo, ale je vidět, že nedostává moc péče a na vozíčkáře zde vůbec nebyli připravení. Stejně tak velká část hradů a zámků nenabízí bezbariérový přístup dál než na nádvoří. V zahraničí jsem navštívila mnoho historických budov s elegantně vyřešeným přístupem pro vozíčkáře a je mi líto, že v Čechách se mnohdy nedostává možnosti objevovat krásy našich krajů i lidem, kteří se pohybují s omezením.
Co byste doporučila zlepšit na turistických trasách a památkách v Královéhradeckém kraji, aby byly lépe přístupné pro osoby na vozíčku
Hlavně myslet na to, že i vozíčkáři rádi vyrazí ven. Možná nás tak často nevídáte, ale to je právě tím, že opravdu musíme mnohem více plánovat. Proto mě pak mrzí, když se ze záchodů udělají sklady a výtahy nefungují. Chápu omezení památkově chráněných staveb, ale u nových budov to člověka zamrzí.
Jak si představujete ideální dovolenou v Královéhradeckém kraji z pohledu bezbariérovosti?
Představuji si prodloužený letní víkend někde v Českém ráji, sedět v přírodě do noci u ohně a poslouchat přírodu. Zajet si do skal, projít se po louce nebo jít sportovat k vodě a určitě se dobře najíst. Všechno z toho se v našem kraji dá dělat parádně.
Jaké je vaše nejoblíbenější místo v kraji?
V Hradci jsem zažila velký kus života a určitě je mým nejoblíbenějším.