VozejkMap zve na procházku kolem chrámu sv. Barbory ...
… místa, kam se mohou vypravit i lidé s omezenou mobilitou a odnést si nejeden zážitek, historický poznatek. Kutná Hora je právem označována za klenot českých měst, a proto je fajn se čas od času zklidnit, udělat si volný čas, a tohle historické město zařazené na seznam památek UNESCO si v klidu „projít“ s otevřenýma očima a všímat si drobných maličkostí. Víte třeba, kolik barokních soch stojí na vyhlídkové terase do údolí Vrchlice před Jezuitskou kolejí, GASKem?
Vydáte-li se směrem z centra města, Barborské ulice, k chrámu sv. Barbory, otevře se před vámi dech beroucí pohled. Uměle navršená terasa, připomínající most, začínající sousoším Jana Nepomuckého a pokračuje 12 dalšími sousošími světců, 10 kamennými vázami s rostlinným dekorem a 2 sochami andělů, které dělají společnost sousoší sv. Václava. Posledním sousoším na konci terasy je Karel Veliký. Od něho, co by kamen dohodil, se pyšní sám chrám svaté Barbory, věže nelze přehlednou z dálky.
Cestou ke skvostu pozdní gotiky by vaší pozornosti neměla uniknout ani nově opravená budova Jezuitské koleje, ve které sídlí Galerie středočeského kraje - GASK, druhá největší galerie v ČR. A víte, co je na tom úplně nejlepší? Vozíčkář si může, jak chrám sv. Barbory, tak galerii, prohlédnout nejen z venku, ale i zevnitř, jsou bezbariérově přizpůsobené. Okolní terén je k vozíčkářům také přívětivý, hladší zádlažba.
Se zakloněnou hlavou k nebi stojíme před samotným chrámem, jedné ze čtyř staveb katedrálního typu v Čechách. Před chrámem, který je zasvěcen panně Barboře, patronce všech, kdo mají nebezpečné povolání, zejména horníkům. Pozornost si zaslouží také kamenné chrliče na odvod dešťové vody. Každý z nich je jiný, mají podobu nestvůr, pitvorných lidských či zvířecích postav.
Barokní oltáře, renesanční kazatelna, zpovědnice, množství soch, maleb a gotických fresek. Vitráže v oknech s křesťanskými motivy. A spoustu další nádhery, kterou lidé dokázali vlastníma rukama postavit a vytvořit, uvidíte za vstupními dveřmi bez jediného schodu, které jsou vhodné pro klasický mechanický vozík. Ani ti z vás, kteří používají větší elektrický vozík, nemusejí mít obavu z toho, že budou chrám obdivovat pouze zvenčí. Pro vás, na požádání v pokladně, otevřou boční vchod, směrem k výhledu do údolí Vrchlice. Vchod není běžně otevřen, není ani nijak označen. Po celém přízemí chrámu jsou dřevěné nájezdy, na ochoz vedou pouze schody.
Tip na maximální vychutnání si atmosféry chrámu sv. Barbory. Sledujte kulturní program a navštivte nějaký z koncertů vážné hudby, nejlépe varhaní.
Určitě zamiřte i ke kamenné zdi s výhledem do již zmiňovaného údolí. Pohled do pestrobarevné okolní krajiny, pohled jako na živou mapu části Kutné Hory. V dáli, mezi stromy, uvidíte portrét Jaroslava Vrchlického vytesaný do skály. Kostel svatého Jakuba, Vlašský dvůr, park pod ním, Královská cesta, …, nezapomenutelná panoramata!
Každý z nás máme své biologické potřeby. Bezbariérové WC najdete v Infocentru u chrámu sv. Barbory nebo v prostorách GASKu.
K zaparkování můžete využít vyhrazená parkovací místa pro OZP v ul. Kremnická (před chrámem sv. Barbory) nebo ul. Smíškova (u GASKu).
Tip od VozejkMap na bezbariérovou restauraci: Penzion a restauraci Barbora.