Přidej
aktualitu
foto k článku
cestovani-s-invalidnim-vozikem.jpg
invalidni-vozik.jpg
23.9.2019 | Zahraničí | Matej Tkáč

Začátek cestování s vozíkem? Připravte se na vše dopředu

I handicapovaní lidé mohou cestovat a užiť si stejnou porci dobrodružství. Musí ale vše mnohem lépe plánovat.

 

Cestování s vozíkem může být ze začátku opravdu náročné, nenechte se však odradit. Díky internetu už můžete čerpat informace nejen z České republiky, ale i ze zahraničí (pomocné odkazy jsou na konci článku). Postupně tak objevíte destinace, dopravní spojení, ubytování, které jsou k lidem na vozíku přátelské. Na internetu můžete snadno také sdílet informace s ostatními handicapovanými cestovateli.

Zdroj: Bigstock.com

 

Ideální je, pokud necestujte sami. Ale, ať jedete ve skupině, dvojci nebo sami, vždy si předem zjistěte veškeré informace, které pro vás mohou být zásadní a nenechte nic na náhodě. Sestavili jsme pro vás základní rady a tipy, jak na cestování s invalidním vozíkem.

Léky a zdravotnické potřeby

Nezapomeňte na léky, které užíváte pravidelně. Případně si vezměte i ty, které byste mohli potřebovat, abyste po tom na místě nemuseli shánět lékárnu či doktora, který vám je předepíše. Pečlivě si spočítejte, kolik dní budete cestovat a kolik léků tedy budete potřebovat. Sbalte si však i několik dávek navíc, pokud by došlo ke ztrátě nebo znehodnocení. Klidně si rozdělte dávky léků na dvě části – do příručního a do velkého zavazadla. Pokud se s jedním z nich něco stane, například se ztratí na letišti, vždy budete mít část léků po ruce.

 

Pokud potřebujte nějaké zdravotnické pomůcky, jako je třeba chodítko nebo berle, vemte si je s sebou, případně se zeptejte u ubytovatele, zda by vám je nemohl zajistit na místě, abyste neměli problém při jejich přepravě (pokud je tedy nebudete potřebovat cestou).

Nářadí a drobné náhradní díly na vozík 

před cestou věnujte zvýšenou pozornost přípravě vašeho vozíku. Nechte zkontrolovat všechny šrouby a spoje, případně kola promažte. I přesto si s sebou vemte základní nářadí a nějaké náhradní šroubky, pokud by se něco s vozíkem stalo.

 

Zdroj: Bigstock.com

Ubytování

I když se hotel nebo jiný typ ubytování prezentuje jako vhodný pro vozíčkáře, raději tam dopředu zavolejte a ujistěte, zda jsou opravdu připraveni na všechny vaše potřeby. Zda si například nemusí obstarat nějaké další zdravotnické potřeby, které vám pomohou. Bohužel, stále se někdy na místě stává, že zjistíte, že vše není tak jak, má být, což vám může pobyt velmi znepříjemnit.

 

Nestyďte se proto ubytovateli popsat míru vašeho postižení. Zkuste mu poskytnou všechny možné detaily, které ubytovateli umožní připravit vše tak, jak potřebujete a vám zajistí klidný a ničím nerušený pobyt. Pokud se na něčem domluvíte, radši mějte jistotu, že to máte i písemně, například prostřednictvím e-mailu.

 

Kromě toho si v blízkosti ubytování zjistěte nutné kontakty na záchranku, policii či hasiče. Případně si zjistěte nejbližší lékaře a lékárny.

 

Zdroj: Bigstock.com

Doprava letadlem

Rozhodli jste se letět? Pokud možno, vyhněte se letům s přestupy. V případě vzdálenějších destinací naopak můžete zvolit několik kratších, za sebou jdoucích letů, abyste si odpočinuli a mohli si dojít v klidu na záchod, což v letadlech může být pro vozíčkáře problematické.  

 

Vždy se domluvte s palubním personálem, jak to bude s vaším vystupováním a nastupováním. Zda budete vystupovat jako první nebo naopak jako poslední.

 

I z letiště se musíte nějak dostat, proto si zkuste dopředu objednat odvoz, který je uzpůsobený pro přepravu vozíčkářů.

 

Rada na závěr: Nejdříve zkoušejte jen kratší destinace a kratší pobyty – stačí například po České republice nebo k našich sousedům na Slovensko. Sami tak zjistíte, co všechno při cestování potřebujete a co vám vyhovuje nejvíce. Tyto zkušenosti pak zúročíte při delších cestách po Evropě nebo dokonce do jiných koutů světa.

 

Zahraniční webové stránky a články, které vám mohu při vašich cestách pomoci:

https://wheelchairtravel.org/

https://www.iaccess.life/traveltips/

https://www.nomadicmatt.com/travel-blogs/travel-the-world-in-a-wheelchair/

https://www.christopherreeve.org/living-with-paralysis/home-travel/traveling-with-your-wheelchair

https://www.rickhansen.com/news-stories/blog/top-tips-wheelchair-accessible-travel


Související

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg