Člověk s poškozením míchy jako uchazeč o zaměstnání
Zdroj:Magazín Paraple, listopad 2023
Text: Digiamo s. r. o.
Zaměstnání není jen prostředkem k vydělávání peněz, ale také náplní běžného dne a příležitostí k navázání kontaktu s dalšími lidmi. Práce tak pomáhá uspokojovat lidské potřeby a přináší do života pravidelný rytmus.
Přestože po poranění míchy není možné vykonávat některou práci, existuje spousta zaměstnání, o které se můžete ucházet. Je to o něco složitější, ale rozhodně ne nemožné. Než se však začnete rozhlížet po dostupných pracovních nabídkách, zamyslete nad tím, co by vám nejlépe vyhovovalo, a zkonzultujte s odborníky své možnosti, zejména s ohledem na případná rizika.
V první řadě byste měli:
- Vědět, jakou práci chcete a jak ji najít.
- Vědět, v čem jste dobří a jak o těchto věcech mluvit.
- Vědět, jak říct zaměstnavateli o tom, proč jste tou správnou osobou pro tuto práci.
- Ujistit se, že váš životopis a motivační dopis jsou aktuální.
Jaký typ práce hledat?
Promyslete a zkonzultujte, zda práce, o kterou se budete ucházet, nijak neovlivní váš zdravotní stav a že danou pozici zvládnete vykonávat bez jakýchkoli obtíží. Protože vaše zdraví by mělo být vždy na prvním místě. Možnosti zaměstnání můžete prodiskutovat s vaším lékařem nebo s odborníky na ergodiagnostiku, aby vám pomohli s tím, na co se zaměřit a na co si dát pozor.
Čas strávený v práci by vás měl také naplňovat, proto popřemýšlejte o tom, co děláte rádi nebo u jaké činnosti dokážete vydržet i několik hodin s ohledem na svůj denní režim. Neznamená to, že byste měli v práci vykonávat podobné činnosti, jako jsou vaše koníčky. Je ale důležité, aby vás zaměstnání nevyčerpávalo, ale naopak vám dodávalo energii a cítili jste se v něm dobře.
K určení vhodného typu práce vám může pomoci zamyšlení nad tím, jaké jsou vaše silné a slabé stránky a jak byste je mohli zužitkovat v budoucím zaměstnání.
Popřemýšlejte rovněž nad tím, jaký typ práce vám lépe vyhovuje. Jste spíše kreativní typ, rádi vyhledáváte nové výzvy, nebo více upřednostňujete spíše rutinní činnosti? Právě tyto indicie mohou být velmi užitečným ukazatelem v tom, jakým směrem se vydat.
Jaká pracovní místa jsou vhodná pro vozíčkáře?
Bez ohledu na svůj hendikep můžete zastávat mnohé role nad rámec práce „na dálku“. Například kariéra v oblasti managementu, vzdělávání, obchodu, technologií a zdravotnictví nabízí příležitosti s minimálními požadavky na zvýšenou potřebu mobility nebo náročnějšího časového režimu.
Na mnoha dobře placených místech, které se odehrávají v kancelářském prostředí, může být navíc jednoduché zajistit, aby na pracoviště bylo možné implementovat asistenční technologie a nabízet flexibilitu rozvrhu. Vždy je důležitá komunikace, aby se obě strany správně pochopily.
Kombinovaný režim, který umožňuje home office, často šetří energii spojenou s přesuny do místa zaměstnání a umožní vám lepší režim dne s ohledem na potřebu odlehčení.
Kde práci hledat?
Protože najít ideální práci pro člověka po poranění míchy nemusí být jednoduché, vyzkoušejte co nejvíce možností. Zeptejte se přátel a známých, zda nevědí o nějakém volném pracovním místě, které byste mohli vykonávat. Porozhlédněte se po sociálních sítích, jako jsou facebookové skupiny, navštivte komunitní portál Vozejkov.cz a kromě stránek s pracovními nabídkami neopomeňte na platformu LinkedIn, která je v současné době pro mnohé zaměstnavatele velmi atraktivní.
Co se týče pracovních portálů, některé mají tu výhodu, že nabízejí filtraci prací vhodných pro osoby se zdravotním postižením. Vzhledem k tomu, že některé práce mohou být vhodné jen pro některý druh zdravotního postižení, ale ne přímo pro lidi po poranění míchy, může být užitečné hledat i podle jiných klíčových slov, jako je například práce z domova, práce na zkrácený úvazek apod. Vždy se zamyslete nad tím, zda nabízená pozice umožní flexibilitu, kterou potřebujete.
Jak napsat životopis?
Váš životopis by se neměl lišit od životopisů osob, které zdravotní postižení nemají, proto je zde nemusíte uvádět. Zaměstnavatel by měl být v první řadě informován o vašem vzdělání, zkušenostech a dovednostech, které jsou potřebné pro vykonávání dané pozice.
Pokud ovšem máte pocit, že vám kvůli vašemu zdravotnímu omezení chybí potřebná praxe, samozřejmě tuto informaci můžete doplnit. Další možností je napsat průvodní dopis a tuto skutečnost zde objasnit.
Vzhledem k velkému množství šablon, které jsou dnes na internetu volně dostupné, by měla být tvorba životopisu poměrně snadnou záležitostí. Snažte se především o to, aby byl váš životopis přehledný, stručný a působil profesionálně.
Jak se připravit na pracovní pohovor?
Pokud zaměstnavatele svým životopisem zaujmete, dbejte na to, abyste se důkladně připravili na osobní pohovor. Zjistěte si veškeré potřebné informace o pozici a firmě, kde se chcete o práci ucházet, a připravte si případné otázky. Než začnete o svém hendikepu mluvit, pokuste se potenciálního zaměstnavatele přesvědčit o tom, proč se domníváte, že se na danou pozici hodíte.
Poté můžete krátce pohovořit o svém postižení a nezapomeňte zmínit, že váš stav není překážkou pro vykonávání konkrétní funkce. Vyhýbejte se dlouhému vyprávění o svém hendikepu a soustřeďte se na kvality, díky kterým můžete být pro firmu přínosem.
Zaměstnavatel se nikdy nesmí zeptat na váš zdravotní stav, proto mu sdělte jen nejnutnější informace, které přímo souvisejí s výkonem pracovní pozice. Pokud potřebujete pro práci nutné/speciální vybavení, tuto informaci také sdělte předem.
Prodejte své schopnosti a dovednosti
Nejspíš máte stejné dovednosti jako ostatní uchazeči o práci. Ale kromě toho můžete nabídnout i jiné věci. Přemýšlejte o tom, co do práce jako člověk s postižením přinášíte. Pokud se vás následující příklady týkají, zvažte jejich přidání do životopisu a motivačního dopisu nebo o nich promluvte při pohovoru:
- Osvědčené postupy: Když zaměstnavatelé přijímají lidi se zdravotním postižením, mohou v práci provést změny, které pomohou i všem ostatním. Každý například bude těžit z pohodlí automatických dveří.
- Porozumění: Víte, jak jednat s lidmi, kteří se hůře pohybují, učí se, mluví s ostatními atd.
- Žádné předsudky: Můžete pomoci svému zaměstnavateli ukázat veřejnosti, že vítá všechny lidi a nepochybuje o hodnotě, kterou lidé s postižením přinášejí na pracoviště.
- Zkušenosti s řešením problémů: Díky vašemu postižení moc dobře víte, jak řešit problémy a výzvy.
- Hledání nových talentů: Zaměstnávání více lidí se zdravotním postižením může zaměstnavatelům pomoci, když nemohou najít dostatek pracovníků.
Co když vás nepřijmou?
Najít vhodné zaměstnání se zdravotním postižením, zejména pokud jste na vozíku, není jednoduché a vyžaduje to čas. Důležité je se nevzdávat a věřit ve své schopnosti. Zkuste se poradit se svými blízkými o tom, jak by se dal případně vylepšit váš životopis, a nebojte se zeptat přímo personalisty, z jakého důvodu jste nebyli pozváni na pohovor nebo přijati do zaměstnání po absolvování pohovoru.
Zpětná vazba vám může pomoci se lépe připravit na příště a podpora ze strany vašich přátel a rodiny vám může poskytnout psychickou podporu, která je v těchto chvílích nezbytná.
Pokud máte pocit, že aktuálně pro vás není na trhu práce žádná vhodná pozice, buďte trpěliví. Nová pracovní místa vznikají každým dnem.