Co je třeba udělat pro získání asistenčního psa od Pomocných tlapek
Nechte si poslat žádost
Jste-li rozhodnuti, že asistenčního psa chcete, prostřednictvím telefonu, e-mailu nebo klasické pošty kontaktujte Pomocné tlapky a nechte si poslat formulář Žádost o asistenčního psa. Po vyplnění ho pošlete zpět a Pomocné tlapky vás zařadí na čekací listinu.
Čekání
Následuje období čekání, než na vás podle dotazníku přijde řada. Nezbývá vám než čekat, až psa dostanou všichni, kteří se o něj přihlásili před vámi.
Vstupní formulář
Až se dostanete mezi prvních osm v pořadníku, dostanete za úkol vyplnit další dotazník – vstupní formulář. Je poměrně obsáhlý a díky němu se Pomocné tlapky dozví, jaké je vaše postižení a životní styl, a sdělí, co je důležité vědět o výcviku psa.
Pohovor
Po vstupním dotazníku následují pohovory s psychologem a sociálním pracovníkem, kteří vás a vaši rodinu připraví na příchod psa do domácnosti. Dozvíte se, co bude jeho přítomnost znamenat pro váš život a jaké změny čekají vaše nejbližší.
Na základě dalšího rozhovoru určí fyzioterapeutka, jaké úkony jste schopni zvládnout sami a co máte vyžadovat od psa.
Během této fáze se vám budou věnovat také cvičitelé psa, kteří potřebují zjistit míru vašeho postižení, podmínky vašeho domova, vaše zájmy a životní styl, aby mohli psa připravit na život s vámi.
Poté, co proběhnou rozhovory, obdržíte poštou vyjádření Pomocných tlapek. Je-li vše v pořádku a rozhodne se, že vám bude pes přidělen, najdou psa, který se k vám bude nejvíce hodit svou povahou, schopnostmi a temperamentem. Najít ideálního psa není jednoduché, protože každý člověk je jiný a má své specifické představy a potřeby.
Pomoc asistenčního psa při otevírání dveří.
Výcvik a první setkání
Cvičitelé vás zkontaktují, jakmile je pes vytipován. Příležitost poprvé se s ním setkat dostanete zhruba po třech měsících a následně ho budou cvičit tak, aby odpovídal vašim potřebám.
Secvičování
Během secvičování je třeba, abyste získali důvěru svého čtyřnohého pomocníka a naučili se dávat mu povely a přijímat jeho pomoc. Vás i vaše rodinné příslušníky naučí, jak o psa pečovat. Secvičení se odehrává v neutrálním prostředí, v bezbariérovém bytě Pomocných tlapek. Završením je zkouška týmu.
Sžívání
Během několika následujících měsíců zůstanete s cvičiteli v častém kontaktu, abyste společně „dopilovali“ detaily podle potřeby. Cílem je se s pejskem maximálně sžít.
Více informací najdete na webu Pomocných tlapek: https://www.pomocnetlapky.cz/
Pro zajímavost přikládáme weby dalších organizací cvičící asistenční psy:
Připravila: Tereza Horváthová (a její asistenční pes)