Přidej
aktualitu
Pomoc při stahování ponožky
22.7.2023 | redakce VOZEJKOV

Co je třeba udělat pro získání asistenčního psa od Pomocných tlapek

Na úvod je potřeba zmínit, že v současné době existuje velký rozdíl mezi výcvikem vodicích psů a asistenčních psů. Výcvik psů pro nevidomé je financován státem, který přispívá až 210 tisíci na každého vycvičeného psa, protože tito psi jsou uznáni jako zdravotní pomůcka, ale asistenční psi nikoliv.  Zatímco na vodicí psy stát částečně přispívá, na psy asistenční bohužel nepřispívá nic. Proto Pomocné tlapky shánějí sponzory, aby mohl být výcvik psů zafinancován a klient dostal psa do celoživotní zápůjčky zcela zdarma. Co je třeba udělat pro získání psa od Pomocných tlapek, se dočtete v tomto článku. 

Nechte si poslat žádost

Jste-li rozhodnuti, že asistenčního psa chcete, prostřednictvím telefonu, e-mailu nebo klasické pošty kontaktujte Pomocné tlapky a nechte si poslat formulář Žádost o asistenčního psa. Po vyplnění ho pošlete zpět a Pomocné tlapky vás zařadí na čekací listinu.

Čekání

Následuje období čekání, než na vás podle dotazníku přijde řada. Nezbývá vám než čekat, až psa dostanou všichni, kteří se o něj přihlásili před vámi.

Vstupní formulář

Až se dostanete mezi prvních osm v pořadníku, dostanete za úkol vyplnit další dotazník – vstupní formulář. Je poměrně obsáhlý a díky němu se Pomocné tlapky dozví, jaké je vaše postižení a životní styl, a sdělí, co je důležité vědět o výcviku psa.

Pohovor

Po vstupním dotazníku následují pohovory s psychologem a sociálním pracovníkem, kteří vás a vaši rodinu připraví na příchod psa do domácnosti. Dozvíte se, co bude jeho přítomnost znamenat pro váš život a jaké změny čekají vaše nejbližší.
Na základě dalšího rozhovoru určí fyzioterapeutka, jaké úkony jste schopni zvládnout sami a co máte vyžadovat od psa.
Během této fáze se vám budou věnovat také cvičitelé psa, kteří potřebují zjistit míru vašeho postižení, podmínky vašeho domova, vaše zájmy a životní styl, aby mohli psa připravit na život s vámi.

Poté, co proběhnou rozhovory, obdržíte poštou vyjádření Pomocných tlapek. Je-li vše v pořádku a rozhodne se, že vám bude pes přidělen, najdou psa, který se k vám bude nejvíce hodit svou povahou, schopnostmi a temperamentem. Najít ideálního psa není jednoduché, protože každý člověk je jiný a má své specifické představy a potřeby.

Pomoc asistenčního psa při otevírání dveří.

Výcvik a první setkání

Cvičitelé vás zkontaktují, jakmile je pes vytipován. Příležitost poprvé se s ním setkat dostanete zhruba po třech měsících a následně ho budou cvičit tak, aby odpovídal vašim potřebám.

Secvičování

Během secvičování je třeba, abyste získali důvěru svého čtyřnohého pomocníka a naučili se dávat mu povely a přijímat jeho pomoc. Vás i vaše rodinné příslušníky naučí, jak o psa pečovat. Secvičení se odehrává v neutrálním prostředí, v bezbariérovém bytě Pomocných tlapek. Završením je zkouška týmu.

Sžívání

Během několika následujících měsíců zůstanete s cvičiteli v častém kontaktu, abyste společně „dopilovali“ detaily podle potřeby. Cílem je se s pejskem maximálně sžít.

Více informací najdete na webu Pomocných tlapek: https://www.pomocnetlapky.cz/

 

Pro zajímavost přikládáme weby dalších organizací cvičící asistenční psy:

HELPPES

Pestrá, o.p.s.

Asistenční psi z.s.

 

Připravila: Tereza Horváthová (a její asistenční pes)

 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png