Dekubity - výstupy dotazníku
V průběhu května 2022 vyplnilo 168 osob s poraněním míchy dotazník na téma "Dekubity - septický stav". Asociace CZEPA využila tuto formu sběru informací jako jeden z dalších podkladů pro dlouhodobá jednání o možnostech řešení závažných zdravotních komplikací s fatálními následky.
Děkujeme všem, kteří vyjádřili svůj názor v dotazníku i mimo něj. Ačkoliv se nepodařilo odhadnout aktuální počet osob v septickém stavu z dekubitů, opět se potvrdilo, že jde o závažnou zdravotní komplikaci, která provází velké množství osob s míšním poškozením. Klienti dekubity mnohdy získali ve zdravotnických zařízeních (kromě spinálních jednotek), v domácím prostředí je léčí řadu měsíců až let, ať je příčina vzniku dekubitu, především prosezeniny, jakákoli. Chirurgické řešení pomocí plastické operace vyžaduje často přípravnou hospitalizaci (na kterou se mnohdy čeká řadu měsíců) a po plastice je třeba delší čas kvalitní ošetřovatelská péče pro podporu zdárného dohojení plastiky, ať už opět v rámci hospitalizace či v domácím prostředí za podpory domácí zdravotní péče. Dekubity se u některých jedinců objevují i ve větším počtu najednou, jejich léčba je obvykle vleklá. Není výjimkou, že z důvodu infikovaných dekubitů je nezbytné chirurgické osekání napadených kostí a kloubů (z důvodu jejich zánětu), k amputacím končetin (či celé dolní poloviny těla, tzv. hemikorporektomie), až k úmrtí (jen respondenti dotazníku ohlásili 20 úmrtí z komunity osob s poškozením míchy z důvodu rozsáhlých dekubitů).
Výstupy dotazníku v bodech a číslech:
- 168 osob celkový počet respondentů
- 60% respondentů má osobní zkušenost s vážným dekubitem
- doba léčby dekubitu doma - průměrně 2 roky (od 9 měsíců po 10 let)
- průměrná doba čekání na hospitalizaci: 3,7 měsíce (nejčastěji čekání 30 dnů, ale i 10 měsíců)
- průměrná doba pobytu v nemocnici: 4,3 měsíce (od 5 dnů do 2 let)
Citace osobních zkušeností některých respondentů:
- Obrovský dekubit, mi udělali ... první víkend po úrazu, po pěti dnech na JIP mě do pondělí přeložili nahoru na jiné oddělení a tam se na mě vybodli a řekli mi ať se otočím sám že mám jednu ruku zdravou. Ale byl jsem v tu dobu kvadrouš, fungovala mi jen tak na 15% ta ruka. Jinak ke krku ochrnutý. Takže za ten víkend jsem měl na zadnici kruh o průměru 16cm a nakonec vypadlo maso tři cm do hloubky...
- chirurgie ... nemocnice, kde mne pro teplotu a vysoké crp přijali hned na atb v infuzi, po 14 dnech na atb jsem šla domů a opakovaně se tam vracela. Chytla jsem u nich mrsu, protože se k ráně nechovali jak měli, takže pro opakované infekce došlo k operativnímu zavření dekubitu až po půl roce na odd. plastické chirurgie ... Po měsíci se to opět otevřelo a bylo nutné odstranit sedací hrbol a později pak i levý kyčel.
- byl jsem na léčení s plícemi a nechali mě první týdny na zádech, pak mi vystříhali vše až k páteři u kostrče ... Léčení toho nejhoršího zabralo 8-9 měsíců a komplikace jsou dodnes.
- Jsem paraplegik s kompletní míšní lézí na Th 10-11 od července 1987. Od 11.prosince 2020 již nejsem vozíčkář, nýbrž ležák…Mimochodem - pokoušel jsem se vyplnit dotazník, ale vzdal jsem to při otázce o sumární délce pobytu v nemocnicích. Kdysi jsem si to počítal, a když se to blížilo šesti letům, tak jsem přestal. Dnes - po 35 letech paraplegie odhaduji čas strávený v nemocnicích na téměř 10 let - a to byste mi nemuseli věřit. Je toho hodně k neuvěření. Vím velmi dobře, jak se člověk cítí při CRP 250 - 300 jednotek, tedy na hranici sepse, můj plegický "rekord" je CRP 490 - to když se mi v lednu 2009 infekce dostala do levého kyčelního kloubu, který mi posléze Mudr. ... musela odoperovat. Tentýž problém - tentokrát v pravé kyčlí - mne dostihl na podzim 2020. Tentokrát mne na ... plastice už léčit odmítli, tak se toho ujali na ... chirurgii, kde mi navrhli amputaci pravé dolní končetiny hned u zadku, což jsem odmítl, tak mi aspoň vysekali shnilý kyčelní kloub. Po něm zůstala obrovská díra s obnaženou kosti - takto "zachráněného" mne poslali pomalu umírat do léčebny dlouhodobě nemocných ...Proto v dalším mailu podrobně popíši jen aktuální zdravotní krizi, která započala nástupem k hospitalizaci na ... chirurgii dne 11. prosince 2020, a trvá až dosud.
Cílem asociace CZEPA je podpořit vznik doléčovacích lůžek. Proto opakovaně vyjednáváme jak se zástupci MZ ČR, tak se zástupci odborných lékařských společností, a usilujeme i o vlastní budoucí nové projekty na podporu léčby dekubitů.
Děkujeme za spolupráci.
P.S. I když je dotazník uzavřený, pokud máte zkušenosti se septickým stavem dekubitů, které byste chtěli sdílet, budeme rádi, když je postoupíte na email Zdeňky Faltýnkové - faltynkova@czepa.cz.