Denik.cz: Po poranění míchy se šikne startovací byt
Pokud se po úrazu páteře ocitnete na invalidním vozíku, můžete po návratu z nemocnice využít startovací byt bez bariér. Přinášíme výtah ze článku na Denik.cz.
Mnozí lidé s těžkým pohybovým postižením opouští nemocnice a rehabilitační ústavy v době, kdy doma ještě nemají bezbariérové úpravy provedené. Většinou se všichni chtějí vrátit do svého, nikdo dobrovolně neuvažuje o pobytovém sociálním zařízení.
Praha 10 proto ve spolupráci s CZEPA od roku 2015 nabízí lidem na vozíčku dočasné startovací bydlení. To je určeno pro jednoho až dva lidi, kteří tam platí klasické obecní nájmy a služby.3
Startovací byty umožňují skutečný start do života.
Praktické informace
Specifické jsou tím, že mají přístupnou koupelnu se sprchovým koutem, polohovací postel, uzpůsobenou kuchyňskou linku s varnou deskou, elektrickou konvicí, lednicí, mikrovlnnou troubou s grilem a pračkou. Bezbariérový je i vstup do domu, stejně jako jídelna, pobočka městské knihovny či přístup do sklepních kójí k uskladnění věcí.
Smlouvu uzavírá nájemník s asociací na jeden rok, během kterého si uzpůsobí své původní bydlení. Unikátních pět dvoupokojových bytů s kuchyňským koutem se nachází v Malešickém penzionu nedaleko místní polikliniky a velkého bezbariérového parku, kde je například hřiště, kam rodič na vozíku může doprovodit své dítě až ke kolotoči nebo prolézačce.
V Malešicích může vozíčkář navštěvovat i bezbariérové sociální a zdravotní služby nebo se účastnit rehabilitací v Centru Paraple. „Lidé po autohavárii nebo po jiné nehodě, kteří jsou upoutáni na vozík, si zde v domácím prostředí zvykají na nový život s hendikepem,“ řekla Deníku jednatelka CZEPA Ivana Cabrnochová.
Vozíčkáři pomáhají vozíčkářům
Podle ředitelky CZEPA Aleny Jančíkové jsou lidé na vozíku šťastní, že ve startovacích bytech mohou žít samostatně a bez bariér. Byla by proto ráda, kdyby podobné startovací bydlení nabízely i další samosprávy. Ročně totiž skončí na vozíku po poranění míchy asi dvě stě lidí, kteří se musí učit zcela novému způsobu života.
Jak už Deník informoval, CZEPA jim nabízí kupříkladu sociální službu „Peer mentoring“, kdy zkušení vozíčkáři napříč republikou pomáhají těm novým. Co člověk, to trochu jiné potřeby.
„Obecně se ale hodně ptají právě na úpravy bydlení. Řešíme také auto, které je pro člověka na vozíku druhýma nohama. Ptají se, jaké jsou možnosti úprav řízení nebo jak tam nakládat vozík,“ řekla Deníku peerka Hana Doležalová z Vrchlabí.
Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/lidem-na-vozicku-pomahaji-startovaci-byty-20230923.html
Ilustrační foto: Pixabay