Přidej
aktualitu
handicap-parking-3865315__340.webp
14.3.2022 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Za parkování na místě pro OZP přísnější postih

Za neoprávněné parkování na místě, které je vyhrazené pro osoby se zdravotním postižením vedle pokuty hrozí řidičům od 1. ledna 2022 nově i postih v podobě dvou bodů do bodového hodnocení řidičů. Nařízení se týká i parkování na soukromých parkovištích.

Ještě loňský rok platilo, že v případě neoprávněného parkování na místě vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením hrozil postih v podobě pokuty do 10 000 Kč, ve správním řízení mezi 5000 a 10 000 Kč. I když tato pokuta nadále zůstává, nově přibyla pro bezohledné řidiče další hrozba, a sice dva trestné body do bodového hodnocení. Ti, kteří pokutu dosud ignorovali, tak stržení dvou bodů představuje postih, díky kterému si neoprávněné parkování rozmyslí. 

Podle serveru Novinky.cz a osloveného právníka, který se specializuje na dopravní právo, je situace odlišná, pokud jde o parkoviště na soukromém pozemku, jako například u obchodních center a v garážích. Podle Tomáše Berana jsou tato parkoviště účelovou komunikací a platí na nich pravidla silničního provozu. „Je tam tedy i dána pravomoc policistů a strážníků dohlížet na pravidla silničního provozu a jejich porušení trestat. A nejen to. Účelové komunikace mohou být i neveřejné (např. v uzavřených areálech apod.). I tyto komunikace jsou ale účelové komunikace a platí tam pravidla silničního provozu,“ vysvětlil Beran.

Od 1. ledna 2022 hrozí řidičům také přísnější postih za zneužití parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením.

Zdroj: https://www.penize.cz/https://auto-mania.cz/https://www.novinky.cz/

 

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png