Když pro váš případ neexistuje žádná kolonka
Notebook je pro některé lidi na vozíku podobně nezbytnou kompenzační pomůckou jako vozík, pokud jim jejich handicap nedovoluje ručně psát. A tak se lidé na vozíku obracejí například na úřad práce s žádostí o speciální pomůcku. Bohužel se dozvědí, že speciální pomůcka je poskytována pouze nevidomým. Pro lidi s takovým tělesným postižením neexistuje kolonka.
Další postup je obrátit se na městskou část, ve které člověk bydlí, přesněji na její sociální komisi, která osobě s handicapem však může oznámit, že do té doby, než vyčerpá všechny možnosti, co stát nabízí, mu příspěvek nedá.
Toto můžu posoudit i z vlastní zkušenosti. O notebook jsem si žádala již dvakrát po pěti letech, vždy bylo mé žádosti vyhověno. Žádný formulář neexistuje, podala jsem si písemnou žádost. Typ notebooku jsem si vybrala podle svých potřeb, nebyl s tím žádný problém. Pokaždé mi byl sociální komisí na městské části Praha 1 notebook bez problémů plně uhrazen. Letos v květnu jsem si po pěti letech opět požádala o nový notebook. Do dnešních dnů ho nemám. Jelikož se na městské části (dále jen MČ) Prahy 1 vyměnilo politické vedení a nastavilo jiné podmínky. Nastaly komplikace, které popisuji níže.
Úřednice z MČ Prahy 1 byly u mě doma na šetření, aby zjistily mé majetkové a finanční poměry. Sociální komise na MČ Prahy 1 si vyžádala, abych si na Úřadu práce Prahy 1 zažádala o dávku okamžité mimořádné pomoci. Tak jsem další měsíc čekala na rozhodnutí. Po měsíci přišlo rozhodnutí, že tato dávka není určena pro tento účel (zde je odkaz na podrobnosti o této dávce): https://www.mpsv.cz/-/mimoradna-okamzita-pomoc
Opět jsem se dostala zpět na MČ Prahy 1, kde budu čekat na zářijové zasedání sociální komise, která bude o tom znovu rozhodovat.
Pokud by nevyšlo ani toto, nezbývá mi nic jiného, než si o notebook zažádat v některé z nadací (například Konto Bariéry) nebo si založit veřejnou sbírku (např. na portálu Donio s.r.o.).
Příspěvek „na notebook“ pohledem sociálních pracovnic CZEPA
- Úřad práce v rámci příspěvku na zvláštní pomůcky na samotný notebook nepřispívá (není uveden mezi pomůckami, na které lze přispět).
- V rámci hledání řešení můžeme doporučit, aby se klient dotázal na sociálním odboru příslušného městského/obecního úřadu, ale zde není podpora nárokovatelná, protože každý úřad může mít různé zdroje a podmínky. Není však běžné, že by úřady na počítače přispívaly.
- Pokud nemůže podpořit ani městský/obecní úřad, můžeme doporučit projekt Počítače proti bariérám Konta Bariéry https://www.kontobariery.cz/Projekty/Projekty-Konta-BARIERY/Pocitace-proti-barieram
- Případně žadatel může shánět finanční prostředky u jiných nadací či osobních sbírek.
- 5. Pokud má člověk se zdravotním omezením alespoň částečnou schopnost uplatnění na trhu práce, doporučujeme hledat (třeba i s podporou) vhodné zaměstnání a na potřebné pomůcky našetřit.
Ilustrační foto: Pixabay.com
Text: Tereza Horváthová