Přidej
aktualitu
foto k článku
9.9.2013 | Celá ČR | Vozejkov

Drábek státu zavařil. Zmetek pro výplatu dávek platí do roku 2015, zuří Koníček

Podle ministra práce v demisi Františka Koníčka budou úřady práce muset nynější

Podle ministra práce v demisi Františka Koníčka budou úřady práce muset nynější systémy pro vyplácení dávek používat až do konce roku 2015, i když je to nákladnější než dřívější systém. Smlouvu totiž není možné vypovědět. Koníček to řekl novinářům. Reagoval tak na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle něj nový systém stojí proti původním předpokladům mnohem víc, prodražily ho dodatky ke smlouvě. 

 

 

"Je to nákladnější. Provozujeme dva nekompatibilní systémy. Provozní náklady jsou větší, a to do konce roku 2015, myslím, ani jinak nejde řešit. Po právní stránce my nemůžeme, tak jak byly smlouvy podepsány, z toho smluvního vztahu jednostranně odstoupit," uvedl ministr práce v demisi.

 

Úřady práce používaly do konce roku 2011 pro vyplácení dávek OKsystem, jeho část pro určité příspěvky dál mají. Část agend od loňského ledna nahradil systém nový. Ten ministerstvo pod vedením tehdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) nepořídilo v tendru, ale připojilo se jen k rámcové smlouvě resortu vnitra s dodavatelem produktů Microsoft, firmou Fujitsu.

 

Podle Koníčka se do konce roku 2011 za systémy platilo okolo 470, 500 milionů za rok. "Pokud dnes musím užívat hybrid (části původního a nového systému), tak souběh dvou nekompatibilních systémů po mém odhadu bude stát ročně kolem miliardy," uvedl ministr v demisi.

 

Na úsporách Drábek trvá

 

Podle něj i státní závěrečný účet ukazuje, že na provozu a investicích do informačních systémů ministerstvo uspořilo několik set milionů. "Jen za první tři čtvrtletí roku 2012 byla vykázána úspora 70 milionů," uvedl Drábek v tiskové zprávě. Dodal, že "zdaleka ne všechny dodatky" ke smlouvě se týkaly vyplácení dávek. "S rozšířením smluvních závazků roste zákonitě i cena," podotkl.

 

Naopak předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že zpráva NKÚ potvrdila nejhorší obavy sociální demokracie. "Ministr Drábek z TOP 09 a jeho tým poškodili občany České republiky, rozbili fungující systém výplaty sociálních dávek a poškodili státní rozpočet," uvedl Sobotka na tiskové konferenci. Drábek, jenž je místopředsedou TOP 09, by podle něho měl zcela opustit politiku.

 

Osm dodatků, cena 2 miliardy

 

K zajištění nového systému výplaty dávek využilo MPSV rámcovou smlouvu, kterou uzavřelo Ministerstvo vnitra s poskytovatelem licencí k produktům Microsoft. Ministerstvo vnitra na základě této rámcové smlouvy uzavřelo s poskytovatelem 15. července 2011 prováděcí smlouvu ve prospěch MPSV. Na základě této smlouvy mělo MPSV uhradit 435 milionů korun.

 

K prováděcí smlouvě bylo ale postupně uzavřeno osm dodatků, kterými se smluvní cena zvýšila na 2 miliardy korun. Služby měly podle prováděcí smlouvy stát jen 107 milionů korun. Dodatky se ale jejich cena zvýšila na 1,6 miliardy korun. Cena služeb tak pětinásobně převyšuje cenu samotných licencí. Prováděcí smlouvu MPSV uzavřelo do konce roku 2015. Do konce roku 2012 na jejím základě zaplatilo 825 milionů korun.

 

MPSV podcenilo rizika, která s sebou změna ICT řešení pro výplatu dávek nesla. Agendové aplikace dodavatel předal a uvedl do provozu v době od 29. prosince 2011 do 1. ledna 2012. Ministerstvo smluvně neošetřilo testování nových agendových aplikací. Jejich testování tak fakticky probíhalo současně s ostrým provozem. Ministerstvo smluvně nezajistilo ani proškolení uživatelů nových aplikací, informuje server nku.cz.

V důsledku toho vyřízení jedné žádosti v prvních dvou měsících provozu nového systému trvalo mnohonásobně delší dobu než před jeho spuštěním. O nepřipravenosti aplikací svědčí i vysoká frekvence nasazování nových verzí a časté odstraňování chyb v prvních osmi měsících ostrého provozu systému. Například u aplikace Hmotná nouze byly do pilotního provozu nasazovány nové funkcionality v průměru jedenkrát za pět a půl dne, chyby pak byly opravovány v průměru každé dva dny.

 

Podle NKÚ systém výplaty dávek zůstal v chodu jen díky mimořádnému nasazení zaměstnanců Úřadu práce ČR, o čemž svědčí i nárůst přesčasových hodin. Zatímco v roce 2011 pracovali přesčas celkem 21 tisíc hodin, o rok později odpracovali 232 tisíc přesčasových hodin.

 

Podle antimonopolního úřadu ministerstva práce a vnitra při uzavírání smlouvy porušila zákon, dodavatel systému pro úřady práce měl vzejít z tendru. Výběrové řízení se mělo týkat pak i dodatků. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zakázal nové aplikace používat, a to pět měsíců poté, co jeho rozhodnutí začne být pravomocné. Resort práce se odvolal. Konečný verdikt ještě nepadl. Případ bude muset zřejmě řešit až po volbách nová vláda.

 

Zdroj: zde

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png