Přidej
aktualitu
foto k článku
26.9.2013 | Celá ČR | Vozejkov

Hladké ukončení sKarty a minimalizace škod je priorita

Společným zájmem státu a dodavatele je, aby projekt karty sociálních systémů, tzv. sKarty, skončil hladce

Hladké ukončení sKarty a minimalizace škod je priorita


Společným zájmem státu a dodavatele je, aby projekt karty sociálních systémů, tzv. sKarty, skončil hladce, klienti věděli, co mají dělat a řádně a včas dostali dávky. Minimalizovat škody je nezbytné také v kontextu s náklady obou subjektů. V pondělí odpoledne se na tom shodli ministr práce a sociálních věcí František Koníček a generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka. Zákon rušící sKartu zřejmě nabyde účinnosti v brzké době - 1. října nebo 1. listopadu 2013. Senátní novelu tohoto právního předpisu nedávno podepsal prezident.

 


Hladké ukončení projektu sKaret už řeší společné pracovní týmy MPSV, ÚP a ČS pod vedením řídícího výboru. „S Českou spořitelnou jsme se předběžně dohodli na harmonogramu ukončení projektu, který jsme už dříve připravili ve spolupráci s Úřadem práce ČR,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček a dodává: „Pokud zákon, kterým sKarty končí, nabude účinnosti 1. listopadu 2013, celý projekt by měl skončit nejpozději příští rok v dubnu.“

 


„Pana ministra jsem informoval o tom, že v České spořitelně máme zájem minimalizovat negativní finanční dopady, které vyvolala změna legislativy a stanovili jsme společně kroky, na základě kterých budeme moci určit další postup,“ doplňuje generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka a upřesňuje: „Dohoda je taková, že po 12. říjnu 2013 začnou jednání o řešení současné situace,“ dodal.

 

 

Mezitím MPSV důkladně zanalyzuje právní východiska smlouvy s ohledem na nabytí účinnosti zákona o zrušení sKaret a ČS provede potřebný nezávislý audit. Z pohledu nákladů, průběžné komunikace, poskytování informací a zejména kvůli potřebnému plynulému ukončení projektu ve vztahu ke klientům je pro obě strany proto důležité časové hledisko. Úřad práce ČR bude muset mimo jiné nastavit nový způsob výplaty nepojistných sociálních dávek a vyměnit speciální sKarty pro zdravotně postižené občany za nové průkazy TP, ZTP, ZTP/P.

MPSV předpokládá, že vlastní ukončení systému sociálních karet vyjde stát na 5,24 milionu korun, z toho si tři miliony vyžádá vydávání nových průkazů pro zdravotně postižené občany. Zbývající náklady se týkají informačních dopisů a poštovného.

 

 

Karta sociálních systémů byla zaváděna od roku 2012 jako jeden ze způsobů výplaty dávek. Kartu má v současné době téměř 280 000 lidí. Do konce srpna 2013 jejím prostřednictvím Úřad práce ČR vyplatil více než 2,3 miliony dávek v hodnotě přesahující 12,8 miliardy korun.

Ministerstvo, Úřad práce ČR i Česká spořitelna budou o všem nadále informovat také na svých webových stránkách – www.mpsv.cz - www.uradprace.cz - www.skontakt.cz

Štěpánka Filipová
tisková mluvčí

 

zdroj: www.helpnet.cz

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
zd-banner-vozejkov_200430.png