Přidej
aktualitu
foto k článku
19.6.2019 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Jak mohu najít práci? Návrat do práce pro vozíčkáře

Lidé s hendikepem dnes mohou budovat uspokojivou pracovní kariéru, která v plném rozsahu rozvíjí jejich talent a schopnosti. Nehledejte práci s přístupností, hledejte práci vhodnou právě pro vás.

Práce je součástí produktivního života většiny z nás. Pomáhá nám uspokojovat naše životní potřeby, plní sociálně aktivizační funkci, přináší nám do života pravidelný rytmus. Ovšem, než se pustíte do hledání konkrétní pracovní pozice pokuste se o drobnou sebereflexi:

 

Jak začít?

  • Co vás baví? U jaké činnosti dokážete vydržet celé hodiny? Co vás bavilo v dětství?
  • Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Upovídanost je možné přetavit v jednoznačné pracovní pozitivum.
  • Zamyslete se nad tím, jaký typ práce vám vyhovuje. Spíše stereotypní činnost nebo práce plná nových výzev?
  • Jakým způsobem čelí ostatní lidé s obdobným zdravotním postižením výzvám v zaměstnání?
  • Možnosti zaměstnání je vhodné probrat se svým lékařem. Může vás nasměrovat správným směrem.

 

Životopis

Životopis je dnes poměrně jednoduché vytvořit. Existuje nespočet šablon, průvodců, které lze na internetu zdarma využít. Informace zde uvedené musí být pravdivé. Je na vás, zda bude jeho součástí vaše osobní fotografie nebo detailní popis vašeho zdravotního stavu. Ale neuvádějte mylné informace. Při definování pracovního omezení či požadavků na pracovní místo se snažte o maximální srozumitelnost a jednoduchost. Pokud víte, jak je možné váš hendikep vykompenzovat určitě to do životopisu uveďte. Nemáte žádnou praxi? Pokuste se přihlásit na drobné dobrovolnické práce. Některé festivaly je dnes nabízí i vozíčkářům.

 

Motivační dopis

Motivační dopis je dnes nejčastěji elektronický dokument, který vysvětluje, proč jste ideálním kandidátem na vybranou pozici. Text jde nad rámec vašeho životopisu, můžete být osobnější, definujte, jaká je vaše přidaná hodnota pro firmu. Snažte se vyhnout obecným a často nic neříkajícím frázím. Cílem je v minimu textu uvést maximum informací. Jako základ vám mohou opět posloužit internetové šablony, ovšem pozor na přílišnou podobnost, chcete se přece odlišit od konkurence.

 

Jaká pracovní místa jsou vhodná pro vozíčkáře?

Na tuto otázku je těžké odpovědět. Téměř každá práce by mohla být obsazena někým, kdo je na vozíku a má odpovídající kvalifikaci a podporu. Máte-li zkušenosti nebo kvalifikaci v určitém odvětví, hledejte prvně tam, až posléze rozšiřte vyhledávání na další vhodné pozice.

Pokud hledáte všeobecnější práci, máte k dispozici širokou škálu možností. Pokroky v počítačových technologiích otevírají nové příležitosti. Plně z domova je dnes možné spravovat telefonní ústřednu, řídit a spravovat internetový obchod, ale i vzdáleně využívat interní aplikace firem.

Při výběru pracovní pozice není třeba sledovat jen náplň a přístupnost. Důležitým kritériem jsou i problémy, které je třeba překonat v souvislosti s dopravou do práce a z práce, přístupností pracovní budovy a dostupností toalet. To vše je třeba zvážit ještě před tím, než odpovíte na nabízenou pracovní pozici. Problémy však nekončí čistě praktickými záležitostmi, téměř každý uživatel invalidního vozíku bude někdy čelit negativním stereotypům od ostatních. Nenechte se otrávit. Prezentujte váš potenciál, určitou odolnost vůči stresu, a hlavně pozitivní přístup.

 

Pořád hledám a nic…

Při hledání práce nejprve volte ty nejjednodušší cesty. Ptejte se v okruhu svých známých, na sociálních sítích. Jistě není od věci se zaregistrovat do platformy LinkedIn, která spojuje lidi hledající práci.

Pracovní portály jsou dnes asi nejrozšířenějším způsobem hledání. Mnohé nabízejí i filtraci pozic vhodných pro OZP. Pozice vhodná pro osoby zdravotně znevýhodněné není automaticky vhodná pro vozíčkáře, proto při hledání používejte i jiné fráze: práce z domova, doma aj. Nabídka zkráceného úvazku také značí jistou flexibilitu zaměstnavatele a mohl by být nakloněn zaměstnání vozíčkáře, jen ho to doposud nenapadlo.

Stále odpovídáte na nějaké nabídky a nepřichází žádná odezva? Požádejte kamaráda či někoho z rodiny o zpětnou vazbu. Je přínosné vidět na vlastní oči jak váš životopis či motivační dopis působí na někoho jiného.

 

Osobní pohovor

Znalosti jsou klíčem k úspěchu u každého pracovního pohovoru a dvojnásobně pro osoby se zdravotním postižením. Na druhou stranu nikdy není možné se připravit na vše a pozvání na pohovor je výhrou samo o sobě, váš životopis zaujal. Klid vám dodá dobrá domácí příprava. Zjistěte si maximum dostupných informací o firmě. Čím se zabývá? Jak vypadají webové stránky a prezentace na sociálních sítích? Připravte si vhodné odpovědi týkající se vašeho zdravotního omezení či požadavků na pracovní místo. Budoucího zaměstnavatele můžete také informovat o výhodách, které vaším zaměstnáním získá.

 

Najít vhodné zaměstnání vyžaduje čas. Věřte ve své schopnosti a nebojte se na nás obrátit o pomoc. 

 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg