Jen 22 % lidí považuje současné důchody za spravedlivé
Spravedlivé důchody? Jen pro 22% dotázaných
Za spravedlivé považují lidé nynější důchody jen ve 22 % případů. Mezi nimi je silná podpora takzvaného nultého pilíře. Ten by měl zaručovat nejnižší možnou výši důchodu.
„Nultým pilířem chceme garantovat, aby každý, kdo splní povinnou délku pojištění a dosáhne důchodového věku, měl jistotu, že bude pobírat minimálně 10 tisíc korun,“ říká ministryně Jana Maláčová (ČSSD).
Minimální důchod považuje za správný 89 % respondentů. Podle 96 % lidí by přitom penze měla být tak vysoká, aby zajistila důstojné prožití stáří, a podle 90 % dotázaných je nedůstojné, aby důchodci museli žádat o další sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení.
Jen 62 % lidí přitom souhlasí s tím, aby lidé s vyššími příjmy v aktivní části pracovního života měli vyšší starobní důchod než lidé s nižšími příjmy. Odměnu za výchovu dětí považuje za správnou 85 % dotázaných, a zároveň podle 86 % lidí je nespravedlivé, že ženy, které se staraly o děti, mají nižší penze než muži.
„Tuto nerovnováhu chceme změnit. Každý, kdo vychovával dítě by měl dostat navíc 500 korun měsíčně,“ dodává ministryně.
Poměrně jasný je také postoj k věku odchodu do důchodu. Celkem 86 % lidí nesouhlasí s tím, aby se věk odchodu do důchodu prodlužoval nad současných 65 let. Možnost jít dříve do důchodu pro ty, kteří pracují v náročných profesích, podporuje 90 % lidí. Se zkrácením pojištěné doby pro přiznání penze z dnešních 35 na 25 let pak souhlasí 81 % respondentů.
Zjednodušení důchodového systému
Z průzkumu jasně vyplývá, že lidé chtějí už v průběhu aktivního pracovního života mít jasno, kdy půjdou do penze (97 % – odpověď ano a spíše ano) a jakou mohou očekávat výši důchodu (95 %).
Po zjednodušení důchodového systému volá zhruba 81 % respondentů, přičemž současný systém je srozumitelný pouze pro 36 % z nich.
„Naše návrhy celý systém zpřehlední. Každý si bude moct snadno zjistit, kdy půjde do penze a s jakou výší důchodu může počítat,“ zdůrazňuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Z čeho financovat?
Průzkum agentury Median se zabýval také tím, z čeho by důchodový systém měl být financovaný. Soukromé spoření většina lidí považuje za dobrý doplněk, ale nemělo by být pilířem důchodového systému (88 %).
Na důchody by podle 69 % respondentů mělo jít více peněz přímo ze státního rozpočtu. Stát by měl najít potřebné finance v lepším výběru některých daní (87 %) a z nových daní (například digitální daň, bankovní daň – 71 %).
Výzkumu se zúčastnilo 1018 respondentů z celé ČR ve věku 18 a více let. Dotazování probíhalo ve dnech 21. – 25. 5. 2021.
Celá zpráva z průzkumu je dostupná zde.
Zdroj: www.helpnet.cz, www.mpsv.cz, www.pixabay.com