Přidej
aktualitu
foto k článku
30.1.2015 | Celá ČR | CZEPA

Kompletní informace o výměnách průkazů TP, ZTP a ZTP/P v roce 2015

Informace naleznete v tomto článku.

Na Českou asociaci paraplegiků se od počátku roku 2015 obrátilo mnoho klientů s dotazy ohledně výměny průkazů OZP (=TP, ZTP, ZTP/P) v roce 2015. Na základě těchto podnětů, tiskových zpráv Úřadu práce a Ministerstva práce a sociálních věcí připravila CZEPA kompletní informace o výměnách těchto průkazů v roce 2015.

 

Doporučujeme všem, kterých se výměna průkazů OZP v letošním roce týká, aby si vyhledali dokumenty týkající se průkazu OZP.

Na následujících dokumentech naleznete informaci o době platnosti průkazu OZP:

  • napsanou/vytištěnou na Vašem současném průkazu OZP
  • na rozhodnutí o přiznání průkazu mimořádných výhod vydaného obecním/městským úřadem (do konce roku 2011) nebo na rozhodnutí o přiznání průkazu osob se zdravotním postižením vydaného Úřadem práce (do konce roku 2013), kterému předcházelo Vaše posouzení lékařskou posudkovou službou.

 

 

Platnost průkazu OZP k 31. 12. 2014

Pokud Vám skončila platnost průkazu a zároveň posudku před 1. 1. 2015, Úřad práce ke konci loňského roku zahájil sám správní řízení o novém průkazu OZP s tím, že ve Vašem případě dojde ke znovuposouzení zdravotního stavu posudkovým lékařem. Průkaz OZP by Vám měl být vydán k 1. 4. 2015. Do doby vydání nového průkazu, nemáte nárok na žádné výhody z titulu osoby se zdravotním postižením (TP, ZTP, ZTP/P).

 

 

Platnost průkazu v roce 2015

(Váš současný průkaz byl vydán dle předpisů účinných do 31. 12. 2013)

 

V první řadě doporučujeme všem, kteří mají platný průkaz OZP v roce 2015, aby si vyhledali rozhodnutí Úřadu práce/Obecního úřadu/Městského úřadu o přiznání průkazu OZP/ průkazu mimořádných výhod (= průkazy TP, ZTP, ZTP/P) a zkontrolovali si platnost posudku (doba trvání může být časově omezena nebo je bez časového omezení).

 

A. Platnost průkazu končí v průběhu roku 2015, ale hodnocení zdravotního stavu (posudku) platí i po roce 2015. V takovém případě bude provedena automatická výměna průkazu na základě žádosti (viz. níže).

    • pokud pobíráte příspěvek na mobilitu, budete se strany ÚP vyzváni k výměně průkazu
    • pokud příspěvek nepobíráte, musíte se o výměnu průkazu přihlásit sami
    • v obou případech není nutné podávat žádost nyní, průkazy se budou vydávat nejdříve od 1. 4. 2015

 

 

Co vše se musí žadatel průkazu na ÚP doložit:

- vyplněnou Žádost o přechod nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením - formulář zde

 

- předložit na ÚP současný průkaz OZP či průkaz mimořádných výhod

- občanský průkaz

- v případě, že Vám byl vydán průkaz mimořádných výhod před rokem 2011, doporučuje se dodat společně s žádostí rozhodnutí o přiznání mimořádných výhod

- fotografii (formát jako na OP – lze dodat dodatečně)

 

 B. Platnost průkazu OZP končí v průběhu roku 2015 a současně končí i doba platnosti posouzení zdravotního stavu v průběhu roku 2015.

        Výměna bude provedena na základě nového posouzení zdravotního stavu a ve správním řízení.

    • v tomto případě si musíte sami podat žádost o přiznání průkazu OZP (=TP, ZTP, ZT/P)
    • v této souvislosti Vás upozorňujeme na správní lhůty, které souvisí s tímto řízením. Správní lhůta pro přiznání průkazu OZP je až 135 dní.

 

Příklad: Průkaz OZP končí k 31. 3. 2015. Žádost o nový průkaz OZP byl podán 1. 2. 2015. Od této doby běží lhůta až 135 dní pro vydání nového průkazu OZP (v této lhůtě je obsaženo i posouzení zdravotního stavu posudkovým lékařem). Při dodržení maximálních lhůt Vám bude průkaz vydán nejdříve v polovině června 2015. 

Nový průkaz bude sice platný od února 2015, ale do vydání rozhodnutí o přiznání průkazu nebude moci osoba se zdravotním postižením od dubna do června čerpat výhody spojené s průkazem OZP (=TP, ZTP, ZTP/P) – u ZTP/P např. bezplatná jízda v MHD, slevy na vnitrostátní vlaky a autobusy, bezplatná doprava průvodce, slevy na vstupy, parkovací karta pro OZP, bezplatná doprava na zpoplatněných úsecích dálnic, atd.

 

 

V případě, že si nestihnete do konce roku 2015 podat žádost o výměnu průkazu OZP, zanikne držiteli nárok na průkaz OZP a tím ztratí veškeré výhody související s tímto průkazem.

 

 

Úřad práce ČR dále upozorňuje, že do budoucna budou žadatele povinni si sami hlídat platnost průkazu OZP a sami si budou podávat žádost o prodloužení/výměnu průkazu OZP. Nově nebude Úřad práce zahajovat toho řízení z moci úřední.

 

 

 

Za Českou asociaci paraplegiků - CZEPA zpracovaly Dominika Horáková a Hana Sixtová.

 

foto: invarena.cz

Přidej komentář
cpv_banner-3-2.jpg
banner-handy.jpg