Přidej
aktualitu
vozik
25.11.2019 | Celá ČR | Mrázková Marcela redakce VOZEJKOV

Kritická situace v Lékařské posudkové službě

Na konci října proběhlo další jednání Výboru pro sociální politiku. Opět byla projednávána kritická situace v Lékařské posudkové službě. Více než čtyři tisíce odvolání vůči prvotnímu lékařskému posudku je v dlouhodobém prodlení a Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) neví, jak tyto žádosti vyřídit.

Lékařská posudková služba ( „LPS“) zajišťuje posuzování zdravotního stavu žadatele o sociální dávky. Již 15.7.2019 jsme vás informovali o neblahé situaci, kdy je každá žádost sledována jako samostatný celek, nikoli osoba žadatele. „Duplicitní posuzování jednoho člověka žádajícího např. o uznání invalidity a přiznání příspěvku na péči neúměrně dlouho protahuje posuzování zdravotního stavu. Navíc není k dispozici ani jednotné datové úložiště a je nutné přepisovat lékařské zprávy a nálezy odborných lékařů do posudku.''

Posudkům v prodlení se navíc věnuje pouhých 26 lékařů, kteří dokáží zpracovat cca padesát žádostí měsíčně. „Problémem je zejména to, že již zhruba tři roky není platná akreditace nezbytná pro atestaci nových posudkových lékařů. Od roku 2016 se tak do systému nemohou zařadit noví lékaři. Proto jsem dnes prosadila usnesení, díky němuž musí MPSV sdělit termín, k němuž bude spuštěna nová akreditace“, uvedla poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Olga Richterová. 

 

„Nejvíc mě mrzí, že ty tisíce lidí se zdravotními problémy, kteří čekají na výsledek svého odvolání měsíce a někdy i roky, ztrácí důvěru ve fungování našeho státu. Přitom ze strany ústředního ředitele České správy sociálního zabezpečení Františka Boháčka nepadla jasná odpověď ani na otázku zajišťování IT podpory pro agendu lékařských posudků. Naštěstí se i to podařilo prosadit do usnesení, na které MPSV musí zaslat písemnou odpověď. Doposud jsem totiž ani při písemných, ani při ústních interpelacích od paní ministryně Maláčové neobdržela jasné odpovědi na své dotazy, ale spíše vytáčky.“ Dodala Olga Richterová.

 

 

Zdroj: blog.aktualne.cz, Lidé nemohou čekat na odvolání proti lékařským posudkům měsíce či roky.

Foto:  pixabay.com


Související

Přidej komentář
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg