Přidej
aktualitu
Posudkový lékaři
29.10.2020 | Celá ČR | Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Jaké máte zkušenosti s Lékařskou posudkovou službou?

Atestovaní odborníci na medicínu i sociální legislativu rozhodují o přiznání sociálních dávek. Jaké jsou vaše aktuální zkušenosti?
Většina klientů asociace CZEPA už ví, že když žádají o sociální dávky (invalidní důchod, průkaz ZTP/P, příspěvek na bezbariérové úpravy či auto atd.), rozhodují o jejich nároku z pohledu zdravotního stavu lékaři Lékařské posudkové služby (LPS). Atestovaní odborníci na medicínu i sociální legislativu, kteří zhodnocují zdravotní stav žadatele o dávku podle aktuálně platných zákonných paragrafů, rozhodují zjednodušeně o tom, kdo "má a nemá na dávku nárok".
 
Dokument "Východiska reformy Lékařské posudkové služby", který zveřejnilo MPSV ČR 29. 3. 2019, mimo jiné oficiálně uvádí, že v daném období v systému lékařské posudkové služby chybělo cca 140 pracovníků; ti, kteří posuzování vykonávali, byli v průměrném věku 62 let (kategorie 60 - 69 let - 170 pracovníků; kategorie nad 70 let - 100 pracovníků); specializovanou způsobilost (atestaci) v oboru posudkového lékařství mělo 60% lékařů Okresní správy sociálního zabezpečení (rozhodujících pro Úřady práce) a 90% lékařů Ministerstva práce a sociálních věcí (řešících odvolací řízení); posudkovou činnost také vykonávají lékaře bez atestace ("jde o ty, kteří se na její složení teprve připravují"), jejichž činnost pak mají kontrolovat odborně způsobilí kolegové. 
 
Krize LPS trvá mnoho let, neboť současných posudkových lékařů je stále nedostatečný počet, s ohledem na vysoký věk oprávněně odcházejí do důchodu a zájem mladých lékařů o tento medicínský obor je nízký. Pro žadatele o dávky to často v praxi znamená, že řízení jejich žádostí trvá neúměrnou dobu a podle zkušeností sociálních pracovnic asociace CZEPA posudková služba rozhoduje řízení poměrně často s chybami, kdy je třeba se bránit formou odvolání - které ale opět trvá neúměrný čas. Ve spolupráci s externí právničkou pak asociace CZEPA některé klienty podpořila zpracováním soudní žaloby.
 
MPSV ČR krizi Lékařské posudkové služby dlouhodobě řeší a průběžně ohlašuje snižující se počet posudků, které jsou zpracovány po zákonné lhůtě, což asociaci CZEPA nedávno potvrdila i aktuálně informovaná poslankyně sociálního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu PhDr. Olga Richterová, PhD. (Piráti), která se o téma LPS dlouhodobě zajímá. 
 
Asociace CZEPA hájí vaše práva jak na individuální úrovni (podporou jednotlivců v rámci bezplatného odborného sociálního poradenství), tak formou prosazování změn za celou cílovou skupinu osob s poškozením míchy. Podle zakázek, se kterými se na sociální pracovnice CZEPA obrací klienti, vnímáme, že i přes všechna systémová zlepšení krize LPS trvá nebo jde o pochybení jednotlivců... Jaké jsou Vaše aktuální zkušenosti s posuzováním? Pište na email sixtova@czepa.cz.
 
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
 
 
Zdroje:
Tisková zpráva MPSV z 19. 2. 2020 www.mpsv.cz  dokument Aktuální situace v oblasti Lékařské posudkové služby jako příloha tiskové zprávy MPSV ČR z 19. 2. 2020 https://www.mpsv.cz, komentář Olgy Richterové https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy, ilustrační foto: mohamed Hassan z Pixabay 
Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png