Přidej
aktualitu
japonsko
japonsko
japonsko
japonsko
23.7.2019 | Zahraničí | Lenka Bartoníčková

Mění se postoj vůči lidem se zdravotním postižením v zemi, kde dlouho hendikepovaní zůstávali záměrně ve stínu.

Dva těžce zdravotně postižení kandidáti získají křesla v japonské horní sněmovně

Dva japonští kandidáti upoutáni na invalidní vozík získali v neděli volební místa v japonském horní sněmovně, což je známkou měnících se postojů vůči lidem se zdravotním postižením v zemi, kde dlouho hendikepovaní zůstávali ve stínu. Záměrně.

Yasuhiko Funago, viceprezident společnosti, která poskytuje péči o seniory a pacienty, má amyotropní laterální sklerózu (ALS), progresivní neurologické onemocnění, při kterém pacienti postupně ztrácí kontrolu nad většinou svých svalů.

Podle japonské asociace ALS dosud nikdo neměl kariéru v parlamentu poté, co mu byla diagnostikována tato nemoc.

Druhým kandidátem je Eiko Kimura, která má dětskou mozkovou obrnu. 

"Oba zvolení budou mít samozřejmě k dispozici odborníky, kteří je budou doprovázet a starat se o ně," řekl Taro Yamamoto, šéf Reiwa Shinsengumi, komerčnímu provozovateli vysílání poté, co se v neděli večer uzavřely průzkumy.

"Hlavní odpovědnost za to, že se o ně bude postaráno, však spadá pod parlament, který bude vyzván, aby jim poskytl nejen přiměřené ubytování."

Odborníci na problematiku zdravotního postižení před nedělními volbami uvedli, že tyto vzácné kandidatury byly vítaným krokem vpřed, a také signalizují změnu, i proto, že se Japonsko připravuje příští rok hostit paralympijské hry.

Během volební kampaně Funago a Kimura řekli, že budou usilovat o reformy vzdělávání, aby pomohli vytvořit společnost, kde lidé se zdravotním postižením mohou vést lepší životy.

 

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg