Přidej
aktualitu
cloud-5055011_1280.jpg
29.9.2023 | Celá ČR | Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Mezinárodní den pečujících

Neformální pečující odvádějí společensky i finančně nedoceněnou práci. Je na čase jejich situaci zlepšit...

2. října si v České republice již popáté připomeneme Den pečujících.

Pečující osoby mají nezastupitelnou roli v sociálním systému. Podle kvalifikovaných odhadů je až 90 % veškeré sociální a zdravotní dlouhodobé péče poskytováno rodinnými příslušníky nebo někým blízkým. Počet neformálních pečovatelů v České republice se odhaduje na 250 až 300 tisíc osob. Bez neformálních pečovatelů by se sociální systém zhroutil.

Ač neformální pečující mají nezastupitelnou roli, nejsou za svoji práci, kterou dennodenně vykonávají (a to leckdy  v režimu 24/7), doceněni a to jak finančně, tak společensky. Přitom státu šetří nemalé finanční prostředky za ústavní či jinou péči (např. zdravotní).  

Mnoho neformálních pečujících muselo opustit své zaměstnání, aby svým blízkým mohli poskytnout adekvátní podporu a pomoc a plně se jim mohli věnovat. Jediným příjmem, který tak za svoji práci dostávají, je příspěvek na péči, který jim vyplácí opečovávaná osoba – tj. jejich blízký. Vyjít s finančními prostředky, které má rodina měsíčně k dispozici je velmi těžké. Vytvořit si finanční rezervu, ušetřit si peněžní prostředky na „horší časy“ je téměř nemožné.

Z praxe víme, že pečující osoby, které chtějí nastoupit do zaměstnání, leckdy neseženou na dobu své nepřítomnosti adekvátní zástup z řad registrovaných sociálních služeb (typicky osobní asistence, pečovatelské služby…). Kapacita sociálních služeb je v rámci celé ČR dlouhodobě absolutně nedostatečná.

Neformální pečující mají sice státem hrazeno zdravotní pojištění a pro potřeby započtení péče do důchodu (jako náhradní doba pojištění) je jim doba péče započítána (avšak pozor – i celoživotní pečující musí za svůj život alespoň rok – 12 měsíců – oficiálně pracovat – nedostačuje jen platit dobrovolné důchodové pojištění), tím však „výhody“ končí….

Neformální pečující:

  • NENÍ SPOLEČENSKY ANI FINANČNĚ DOCENĚN
  • NEMÁ NÁROK NA DOVOLENOU
  • NEMÁ NÁROK NA NEMOCENSKOU (za dobu nemoci není hrazeno zdravotní pojištění neb logicky nemůže pečovat – zůstává tedy bez prostředků)
  • NEDOSTÁVÁ ADEKVÁTNÍ ODMĚNU/PLAT
  • MÁ NEDOSTATEK ČASU NA SVÉ KONÍČKY
  • NEMÁ ČAS SÁM NA SEBE, NA SVÉ BLÍZKÉ ANI KAMARÁDY
  • JE VYČERPANÝ
  • NENACHÁZÍ V DOSTATEČNÉM ROZSAHU ZÁSTUPNÉ SLUŽBY

Péče o blízkou osobu se může týkat kohokoliv z nás…

Mezinárodní den pečujících je příležitostí, jak právě pečujícím poděkovat, za vše, co pro své blízké dělají. Je třeba si uvědomit, jak záslužnou a nenahraditelnou práci vykonávají.

Pro zákonodárce je pak výzvou stávající stav neformálních pečujících napravit a zlepšit a připravit jim důstojné podmínky k tomu, aby svou práci, mohli i nadále vykonávat.

Zpracovala: Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice

Fotozdroj: Pixabay

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png