Přidej
aktualitu
ruce.jpg
10.8.2022 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Milostivé léto pomůže s exekucemi

Proč se nezbavit alespoň části dluhů, pokud to stát umožní. Milostivé léto, projekt Člověka v tísni, je tu bezplatně pro každého z nás od 1. září do 30. listopadu 2022.

CZEPA jako taková se dluhovému poradenství přímo nevěnuje, odkazujeme na specialisty v tématu, především právě na Člověka v tísni aj. Pro bezplatné poradenství o milostivém létě můžete:

  1. volat dluhovou linku Člověka v tísni – 770 600 800 (Po-Pá od 9 do 17 h)
  2. napsat mail Člověku v tísni – jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz

Často kladené otázky: převzato přímo z webu Člověka v tísni (čeká tam na vás ještě více zodpovězených otázek)

Co je to milostivé léto?

Jde o šanci, jak se zbavit některých exekucí tím, že zaplatíte původní dluh navýšený o administrativní poplatek a stát Vám odpustí veškeré sankce, úroky z prodlení a další náklady. Dluh, který exekutor vymáhá, se díky tomu může výrazně snížit.

Kterých exekucí se milostivé léto týká?

Jde o exekuce, kde oprávněným, tedy věřitelem, je tzv. veřejnoprávní subjekt. Jde zejména o dluhy na zdravotním pojištění, regulační poplatky v krajských či městských nemocnicích, nezaplacené pokuty či koncesionářské poplatky a další. Může jít také o dluhy za jízdu načerno, dluhy za nájem v obecním bytě, dluhy vůči některým dodavatelům energií a nedoplatky za odvoz odpadu. Pro kontrolu, zda Vaše exekuce spadá do Milostivého léta, využijte našeho exekučního poradce.

Na které exekuce se milostivé léto nevztahuje?

Milostivé léto není možno použít v případech, kdy je oprávněným soukromý subjekt. Týká se to zejména bankovních i nebankovních půjček, dluhů u telefonních operátorů nebo dluhů na nájmu, je-li majitelem nemovitosti soukromý subjekt. Milostivé léto nelze použít také v případech, kdy původní dluh odkoupil soukromý subjekt, a také v situacích, kdy exekuci nevymáhá soudní exekutor, ale příslušný úřad v daňovém a správním řízení.

Mohu v rámci milostivého léta vyřešit více exekucí?

Ano, počet exekucí, u nichž lze odpustit příslušenství, není nijak omezen. Podmínkou je, aby jednotlivé exekuce splňovaly všechny náležitosti (viz předchozí bod).

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png