Přidej
aktualitu
light-bulb-4514505_1920.jpg
mop_energie_fb_1.jpg
22.11.2021 | Celá ČR | Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA

Mimořádná okamžitá pomoc - "vyúčtování dodavatele poslední instance"

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo pomoc lidem, kteří bojují s růstem cen energií.

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novou formu podpory s názvem "MOP - vyúčtování DPI", personálně posílí Úřad práce ČR, aby mohl rychle a účinně vyřizovat žádosti občanů, a zároveň chystá zohlednění skokového zvýšení cen energií v dávkách na bydlení.

MOP - Vyúčtování DPI

Kdo o tuto dávku může žádat?

Kdokoliv, kdo se kvůli problémům s krachem Bohemia Energy a dalších společností dostal do finanční tísně a chybí mu peníze na zaplacení nedoplatku po vyúčtování u dodavatele poslední instance. Nepřihlíží se k úsporám ve výši dvojnásobku životního minima a dvojnásobku nákladů na bydlení.

Podpora, kterou připravilo MPSV pro postižené domácnosti, předpokládá, aby lidé v co nejkratší době přešli od dodavatele poslední instance (DPI) ke standardnímu smluvnímu dodavateli. Ve chvíli, kdy klient opustí režim DPI, musí mu být neprodleně vystaveno vyúčtování a potom přichází na řadu pomoc od MPSV. "MOP - Vyúčtování DPI" pomůže s nedoplatkem na vyúčtování, pokud bude mít domácnost potíže s jeho uhrazením z vlastních zdrojů. Na rozdíl od běžné MOP, tedy mimořádné okamžité pomoci, nastavuje mírnější podmínky například s ohledem na úspory žadatele. Upravená MOP bude časově limitována - Je tedy třeba, aby lidé do konce roku přešli z DPI k novému dodavateli a nechali si zaslat vyúčtování.

Klasická MOP 

Kdo o ni může požádat?

Ten, kdo už zaplatil vysoké zálohy a kvůli tomu mu nezbyly peníze na životně důležité potřeby.

Těm, kteří zaplatili zálohy, ocitli se kvůli tomu v hmotné nouzi a nemají peníze na základní životní potřeby, je rovněž možné v mezích zákona pomoci přes klasickou MOP (mimořádnou okamžitou pomoc). Tato dávka pomůže s výdajem, na který již po zaplacení zálohy nezbylo, například s doplacením nájmu, případně s pořízením nového zimního oblečení.

Kde o výše uvedené dávky zažádat?

Na Vašem kontaktním pracovišti Úřadu práce - oddělení Hmotné nouze. Žádost a přílohy lze podat osobně, zaslat poštou nebo datovou schránkou.

Více informací najdete na webu MPSV. a v tiskové zprávě MPSV.

Odkaz na formuláře - ZDE.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Fotozdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Pixabay

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png