Přidej
aktualitu
foto k článku
16.9.2013 | Celá ČR | Vozejkov

MPSV: Vyjdeme vstříc zdravotně postiženým i krajům

Od začátku příštího roku by se mohla zlepšit situace lidí se zdravotním postižením

MPSV: Vyjdeme vstříc zdravotně postiženým i krajům

 

Od začátku příštího roku by se mohla zlepšit situace lidí se zdravotním postižením a kraje by měly mít dotace na sociální služby na starosti až od roku 2015. Senát totiž schválil vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, a další související zákony. Nyní jde k podpisu prezidenta.

 

 

Nesmíme dopustit, aby ti, co to skutečně potřebují, zůstali bez pomoci státu. Proto jsem rád, že se podařilo prosadit změnu legislativy, která má pomoci zdravotně postiženým, co se týče průkazů TP, ZTP a ZTP/P, a také dát krajům dostatečný prostor na změny v dotačním řízení, které se týká sociálních služeb,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček a dodává, že změna legislativy by rovněž měla zpřesnit a zpřehlednit pravidla pro poskytování sociálních služeb.

Plánovaný převod dotačního řízení v oblasti sociálních služeb ze státu na kraje se, v případě, že změnu podepíše prezident, odloží o jeden rok - na rok 2015. Proto, aby se vše bez problémů uskutečnilo, připravuje od letošního srpna expertní tým složený ze zástupců ministerstva práce sociálních věcí a krajů nový systém financování sociálních služeb společně.

 


Změny se mají týkat také zdravotně postižených. Konkrétně by se měl průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP) oddělit od vazby na posouzený stupeň závislosti podle zákona o sociálních službách. Zavést se má samostatné posuzování zdravotního stavu pro přiznání průkazu OZP. Seznam zdravotních postižení, která odůvodňují přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku, by se měl rozšířit o další druhy zdravotního postižení.

 

 

„Cílem změn je větší sociální citlivost vůči zdravotně postiženým lidem. Vnímám, že sociální reforma mnohým z nich způsobila problémy a tam, kde je to možné, se to snažím napravit. Mimo jiné i zrychlením případného odvolacího a přezkumného řízení, které je v gesci ministerstva,“ doplňuje ministr František Koníček.

 

 

MPSV změny navrhlo na základě zkušeností z více než jednoroční aplikace nového způsobu řešení průkazu osoby se zdravotním postižením. Po sociální reformě totiž někteří lidé přišli o dávky či průkazy TP, ZTP a ZTP/P, i když se jejich zdravotní stav a jeho důsledky v oblasti pohyblivosti a orientace nezlepšil.

 

Štěpánka Filipová
tisková mluvčí

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
zd-banner-vozejkov_200430.png