Přidej
aktualitu
Příspěvek na automobil nebude znevýhodňovat pracující OZP
12.7.2019 | Celá ČR | Alena Jančíková, ředitelka CZEPA

Příspěvek na automobil nebude znevýhodňovat pracující OZP

Česká asociace paraplegiků – CZEPA se výrazně zasadila o to, aby zákon netrestal pracující vozíčkáře v řádech desítek tisíc korun.

Poslanecká sněmovna schválila dne 12.7.2019 ve III. čtení návrh zákona, kterým se mění zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením – konkrétně na pořízení motorového vozidla.

Podle právní úpravy od roku 2018 byl příspěvek posuzován dle zdravotního stavu a příjmu žadatele (osoby se zdravotním postižením) a jeho společně posuzovaných osob.  V praxi se ukázalo, že vozíčkáři ochrnutí po poškození míchy, kteří dojíždí do zaměstnání i několik desítek kilometrů, odvádí daně a odvody, obdrželi daleko nižší příspěvek v řádech desítek tisíc korun než ti, co se stejnou diagnózou nepracují.

Byl přijat pozměňovací návrh na zvýšení koeficientu pro přiznání příspěvku na nákup motorového vozidla, a to na 16 - ti násobek životního minima společně posuzovaných osob (původně byl 8-násobek).

V praxi to bude znamenat, že pokud vozíčkář bude mít příjem včetně invalidního důchodu nižší než 54.560 Kč za měsíc, měl by získat příspěvek na automobil 200 tis. Kč na 7 let.

Novelu zákona bude nyní projednávat Senát a to pravděpodobně přibližně v polovině měsíce srpna. Pokud Senát zákon schválí, mohl by být legislativní proces ukončen po podpisu pana prezidenta v měsíci září 2019. Jeho účinnost, by pravděpodobně byla od 1. 1. 2020. 

Stenopřepis Poslanecké sněmovny: www.psp.cz

Přidej komentář