Přidej
aktualitu
money-2724235_1920.jpg
1.7.2022 | Celá ČR | Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení můžete od 1. července 2022 vyřídit jednodušeji.

Příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení je dávkou státní sociální podpory (zákon č. 117/1995 Sb.), která přispívá osobě/rodině při úhradě nákladů souvisejících s bydlení (tj. je určen domácnost, jež nemají dostatečné příjmy na to, aby pokryly stávající náklady na bydlení).

Kdo má na příspěvek nárok?

Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník bytu, osoba, která byt užívá na základě služebnosti (věcného břemena) nebo nájemce a podnájemce bytu, pro období roku 2022 rovněž vlastník stavby pro individuální či rodinnou rekreaci, pokud jeho náklady na bydlení přesahují 30% (v Praze 35%) rozhodného (čistého) příjmu rodiny, zároveň však nesmí tato procenta příjmů přesáhnout normativní (tj. zákonem stanovené) náklady na bydlení.

Novinky od 1.7.2022:

  • Žádost o příspěvek na bydlení bude na dobu neurčitou (tj. nebude třeba žádat každý rok)
  • Ten, kdo má stanoven nárok na příspěvek na bydlení za měsíc červen 2022, nemusí od 1. července 2022 podávat novou žádost o příspěvek na bydlení! Příspěvek na bydlení mu bude vyplácen i nadále na základě již dříve podané žádosti. Předpokladem je však doložení nákladů na bydlení a příjmů rodiny za 2. kalendářní čtvrtletí 2022.
  • Od 1. července 2022 pak o příspěvek na bydlení můžete požádat online formou. Na webu MPSV je možné vyplnit nový digitální formulář, a to jak na počítači, tak na chytrém telefonu či tabletu. Na webu jsou zpracované návodné informace a Vy budete zadávat pouze ty údaje, které jsou pro poskytnutí příspěvku nutné a stát  zároveň nemá možnost si dané údaje dohledat.
  • K ověření žadatele však bude nutné přihlášení pomocí některé z forem elektronické identity občana, např. mobilního klíče eGovernmentu nebo BankID.
  • Tiskovou zprávu MPSV k možnosti požádání příspěvku na bydlení online formou najdete ZDE.

Novinky od 1.10.2022:

  • S účinností od 1.10.2022 bude umožněno prokazovat náklady na bydlení a příjmy rodiny jen dvakrát ročně a příspěvek na bydlení bude vyplácen po období 6 měsíců ve stejné výši.
  • Povinně se budou dokládat náklady na bydlení a příjmy rodiny za 1. a 3. čtvrtletí kalendářního roku (pro stanovení nároku na příspěvek na bydlení ve 2. a 4. kalendářním čtvrtletí).
  • Nepovinně se budou dokládat náklady na bydlení a příjmy rodiny za 4. a 2. čtvrtletí kalendářního roku (pro nárok na příspěvek na bydlení v 1. a 3. kalendářním čtvrtletí), pokud žadatel o příspěvek na bydlení nabude dojmu, že se mu v tomto kalendářním čtvrtletí zvýšily náklady na bydlení, případně snížil příjem rodiny a může to mít vliv na dosažení vyšší výše příspěvku na bydlení.

Uvažujete o podání žádosti o příspěvek na bydlení?

  • Podrobné informace k dávce příspěvek na bydlení najdete ZDE.
  • Nevíte, zda by Vám na dávku vznikl nárok? Využijte orientační kalkulačku výpočtu příspěvku na bydlení.

Zákon č. 203/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 117/1995 Sb. o Státní sociální podpoře je k dispozici ZDE.

Zdroj: MPSV, fotozdroj: Pixabay

 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg