Přidej
aktualitu
foto k článku
8.11.2013 | Celá ČR | CZEPA

Výměna sKarty

vzorový dopis ÚP k ukončení sKarty

 

NRZP ČR získala vzorový dopis, který budou úřady práce zasílat držitelům sKarty. 

 

Vážená paní, vážený pane,

dne 1. 11. 2013 nabývá účinnosti zákon č. 306/2013 Sb., o zrušení karty sociálních systémů (sKarty). Během následujících 6 měsíců proběhnou veškeré procesy, které definitivně ukončí její existenci. Tímto dopisem bychom Vás chtěli informovat o dalších postupech, které se Vás mohou v souvislosti se zrušením sKarty dotknout a zároveň ujistit, že je naší snahou Vás touto změnou co nejméně zatížit.

 

V případě, že si necháváte dávky, které Vám vyplácí Úřad práce ČR, převádět z účtu sKarty na svůj bankovní účet, změny se Vás přímo nedotknou. Pokud nepožadujete žádnou změnu ve způsobu výplaty, proběhne jen automatický technický zásah a nejpozději od dubna 2014 budete peníze dostávat už přímo na svůj účet.

 

Jestliže v současné době čerpáte dávky prostřednictvím sKarty, například vybíráte hotovost z bankomatu či platíte kartou v obchodech, tímto Vás vyzýváme, abyste nejpozději do 31. 1. 2014 sdělil(a) osobně nebo písemně výše uvedenému kontaktnímu pracovišti Úřadu práce ČR Vámi zvolený způsob výplaty dávky pro další období. Pokud si přejete dostávat dávky na účet, uveďte jeho číslo. Pokud zvolíte vyplácení prostřednictvím poštovního poukazu, sdělte adresu, na kterou chcete peníze zasílat. Formulář naleznete v elektronické podobě na www.mpsv.cz nebo www.uradprace.cz v sekci sKarta.

 

V případě, že nebudete na tuto výzvu v daném termínu reagovat, o dávky nepřijdete. Úřad práce ČR Vám je začne vyplácet formou poštovního poukazu, a to nejpozději od dubna 2014, na Vámi naposledy uvedenou adresu.

 

Používáte-li sKartu jako průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P, je pro Vás klíčovým datem 30. 4. 2014. V tento den skončí platnost všech těchto průkazů bez ohledu na to, jaké datum platnosti je uvedeno na sKartě.  V souvislosti s koncem platnosti Vaší sKarty s funkcí průkazu osoby se zdravotním postižením Vám Úřad práce ČR vydá nový náhradní průkaz.  Pokud se na kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR dostavíte za účelem nahlášení změny způsobu výplaty, pracovníci Úřadu práce ČR Vám současně vydají náhradní průkaz osoby se zdravotním postižením. Doporučujeme návštěvu Úřadu práce ČR v této věci uskutečnit až po Novém roce 2014, avšak neodkládat to na poslední chvíli.

 

Ostatní formy průkazu osoby se zdravotním postižením zůstávají i nadále v platnosti po dobu, která je na nich vyznačena, nejpozději však do 31. 12. 2015.

 

Zrušení sKarty a uzavření účtu nevyžaduje žádný aktivní krok z Vaší strany. Nemusíte na pobočku České spořitelny, vše proběhne automaticky k jednomu datu  - 30. 4. 2014. Do té doby můžete sKartu používat tak, jak jste byli zvyklí, tedy vybírat hotovost, platit v obchodech nebo si třeba zjistit zůstatek na účtu v bankomatu. Pokud si převádíte peníze na jiný účet, proběhnou platby tak, jak jste si je nastavil(a).

 

Poslední měsíc platnosti sKarty, tj. v dubnu 2014, kdy už Úřad práce ČR nebude na sKartu dávky vyplácet, si můžete vybrat zbývající peníze na účtu zdarma v pobočkách České spořitelny. O zbývající prostředky můžete požádat i po uzavření účtu sKarty, a to po dobu 4 let.

 

Vaši sKartu nemusíte vracet. V zájmu bezpečnosti Vám ale doporučujeme poté, co skončí její platnost (konec dubna 2014), kartu znehodnotit, a to přestřižením čipu a magnetického proužku.  V případě dalších dotazů týkajících se způsobu výplaty dávek a výměny průkazů osob se zdravotním postižením se můžete obrátit buď osobně na příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR, nebo telefonicky na Call centrum Úřadu práce ČR 844 844 803. Vaše dotazy můžete také směřovat do emailové schránky kontaktni.centrum@mpsv.cz a callcentrum@mpsv.cz. Pokud máte dotazy ke zrušení účtu a sKarty, případně k vyčerpání zbývajících prostředků, obraťte se, prosím, na kontaktní centrum České spořitelny 800 888 800. Operátoři jsou připraveni odpovídat na Vaše dotazy denně od pondělí do pátku od 8.00 do 20.00 hodin.

 

Podrobné informace najdete také na webu Úřadu práce ČR www.uradprace.cz, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR www.mpsv.cz nebo na stránkách www.skontakt.cz.

 

Věřím, že proces zrušení sKarty nezkomplikuje Vaši situaci a proběhne k Vaší maximální spokojenosti.

 

S pozdravem

 

Ing. Marie Bílková, v. r.

generální ředitelka Úřadu práce ČR 

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
zd-banner-vozejkov_200430.png