Přidej
aktualitu
hospice-1821429_1920.jpg
1.3.2022 | Celá ČR | Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Zvýšení maximálních úhrad za poskytování sociálních služeb

Od 1.3.2022 vešla v účinnost novela vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 505/2006 Sb., která dává poskytovatelům možnost zvýšit ceny za poskytování sociálních služeb.

Od 1.3.2022 vstupuje v účinnost novela vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách. Tato tzv. úhradová vyhláška stanovuje maximální ceny za jednotlivé úkony a služby v souvislosti s poskytováním sociálních služeb - jedná se o ceny, které Vám poskytovatelé sociálních služeb mohou účtovat a Vy je hradíte obvykle z příspěvku na péči či doplácíte z jiných zdrojů.

Vyhláška plošně navýší možné maximální úhrady za poskytování sociálních služeb péče i prevence. Vyhláška neznamená automatické navýšení cen, ale možnost ze strany poskytovatelů tyto ceny navýšit. Je pak na zvážení jednotlivých poskytovatelů sociálních služeb, zda této možnosti využijí a skutečně tyto ceny navýší. Pokud by se poskytovatelé této možnost rozhodli využít, pak uživatel o této skutečnosti (tedy o změně sazebníku) musí být informován.

A jaké jsou tedy aktuální maximální úhrady za poskytování sociálních služeb?

  • Cena za poskytnutí úkonu péče (typicky ji poskytují osobní asistence či pečovatelské služby a jedná se např. o úkony pomoci při osobní hygieně, pomoci při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu) se navyšuje ze 130 Kč/hod. na 135 Kč/hod. 
  • Cena za poskytnutí celodenní stravy v rozsahu minimálně 3 hlavních jídel se navyšuje ze 170 Kč/den na 205 Kč/den 
  • Cena za oběd se navyšuje ze 75 Kč na 95 Kč 
  • Cena za dovoz nebo donášku jídla se navyšuje z 30 Kč na 40 Kč 
  • Cena za velký nákup se navyšuje ze 115 Kč na 140 Kč
  • Cena za praní a žehlení osobního prádla se navyšuje ze 70 Kč/kg na 80 Kč/kg
  • Cena za poskytnutí ubytování, jde-li o pobytovou formu služby, se navyšuje z 210 Kč/den na 250 Kč/den

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s. bojovala proti zdražení sociálních služeb bez kompenzace  (tj. adekvátnímu navýšení příspěvku na péči). Považujeme za veliký úspěch (klíčovou záležitost), že maximální částka úhrad za poskytování úkonu péče např. u osobní asistence, pečovatelské služby, odlehčovací služby.... se zvyšuje pouze o minimální částku ze 130 Kč/hod. na 135 Kč/hod..

Odkaz na tiskovou zprávu MPSV ohledně zvýšení maximálních úhrad za poskytování sociálních služeb najdete ZDE.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Fotozdroj: Pixabay

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png