Přidej
aktualitu
Tréninkový byt nabízí řadu vychytávek
17.8.2022 | redakce VOZEJKOV

Liga vozíčkářů má pro nácvik samostatnosti tréninkový byt

Brněnská organizace Liga vozíčkářů se snaží v rámci projektu „Klíč k samostatnosti“ motivovat a následně podporovat klienty, aby dosáhli co nejvyšší úrovně samostatnosti. Podle svého uvážení si díky Tréninkovému bytu můžou zkoušet zvyšovat svoji samostatnost, samostatné bydlení, v bezpečném prostředí s podporou svých pečujících i s podporou sociálních pracovníků Ligy vozíčkářů. Tím se mohou vyhnout velmi těžké situaci, která zpravidla nastává v okamžiku, kdy jejich pečující vzhledem ke svému věku nebo zdraví, jim již nemůže být plně k dispozici.

Právě proto vznikl tréninkový byt v prostorách sídla Ligy vozíčkářů. U vzniku myšlenky stál Ing. arch. Adam Erben, který se věnoval řešení architektonických bariér. Sám je nejen expert na bariéry, ale také mimořádný basketbalista na vozíku a s klienty i spoluhráči má mnoho zkušeností týkající se nejen individuálních úprav bytu, ale také jejich schopnosti žít samostatně a postarat se o sebe. Inspirací mu bylo také rehabilitační zařízení v rakouském Weisser Hofu, kde se vozíčkáři věnují nejen poúrazové rehabilitaci, ale také sebeobsluze, přípravě na práci a samostatnému bydlení.

Prvním cílem tréninkového bytu je nabídnutí inspirace v oblasti individuálních úprav bytu. Proto je připravován s technologií nastavitelnosti nejrůznějších komponentů kompenzujících zdravotní postižení. Takže v něm jezdí záchodová mísa nahoru a dolu, pohybují se kolem ní madla, podobně jako kolem umývadla a sprchy. Pohybuje se i pracovní deska kuchyňské linky, sjíždí skříňky, nebo se z nich vysunují police a držáky. Prostě celý byt slouží tak, aby si zde mohl klient naprojektovat veškeré úpravy ve svém vlastním bydlení, ověřil si všechny rozměry a nastavení a vyloučil poměrně neefektivní a nákladný způsob pokus – omyl, který dnes probíhá nejčastěji.

Další cíle jsou pak skutečně tréninkové. Klienti se zde mohou učit, co se jak dělá a jestli to skutečně zvládnou. Ověří si, zda zde dokáží fungovat sami bez pečující osoby, třeba s využitím standardní terénní sociální služby. Trénovat zde mohou i pečující. Trénují zde zejména to, že jejich “objekt” dlouholeté péče a starostí se o sebe skutečně dokáže postarat sám a oni chodí “jen tak na návštěvy”. Trénovat zde mohu i samotu, a nebo naopak problematiku soužití s partnerem.

Vysněná vana většiny vozíčkářů, ale i seniorů. Více o ní zde.

Podívejte se na tréninkový byt i jako na zdroj inspirací do bytu vlastního.

Dobrá zpráva na konec. Tréninkový byt lze pronajmout ke krátkodobému pobytu (1 osoba za 350 Kč na den, pro 2 osoby za 500 Kč na den).

Odkaz přímo na web Ligy vozíčkářů se službou tréninkového bytu: https://www.ligavozic.cz/sluzby-ligy/treninkovy-byt/

Foto a text byly v článku použity právě z uvedeného webu

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg