Přidej
aktualitu
dle-mnoha-zahranicnich-zdroju-se-menstruace-zen-po-poraneni-michy-nijak-zasadne-nezmeni.tyto-clanky-jsou-vsak-zamereny-spise-na-reprodukcni-funkci-a-nikoli-na-dopady-na-zivot-zen-15.85-x-10.5-cm-4.png
22.6.2024 | redakce VOZEJKOV

Menstruace jako součást života ženy po poranění míchy

Menses, perioda, měsíčky, či velmi hovorově jahody, teta na návštěvě, krámy, nebo prostě jenom „to“. Všechna tato a mnohá další označení můžete v souvislosti s menstruací zaslechnout. Pojďme nyní společně otevřít a probrat toto stále poměrně tabuizované téma. Téma, které je sice přirozenou součástí života (téměř) každé ženy, ale přesto téma, o kterém se stále hovoří s jakýmsi studem a pocitem nepatřičnosti. A také téma, které může nejednu ženu s poraněnou míchou velmi potrápit. 

Abychom mohli pochopit veškeré souvislosti toho, co ovlivňuje kvalitu života ženy v průběhu menstruačního cyklu, je třeba porozumět cyklu jako takovému. 

Autorka článku Bc. Iva Hradilová se v tomto textu věnuje všemu výše uvedenému, a také předběžným výsledkům dotazníkového šetření studentky oboru ergoterapie Štěpánky Pilařové, které v nedávné době provedla v rámci své bakalářské práce.

MENSTRUAČNÍ CYKLUS

Typický menstruační cyklus trvá dvacet osm dní, ale může mít drobné odchylky. Jako první den celého cyklu se počítá první den menstruace a jako poslední den před začátkem další menstruace. Cyklus má různé fáze, ve kterých dochází k hormonálním změnám včetně ovulace a přípravy dělohy na případné těhotenství. 

Fáze menstruačního cyklu

1. Menstruační

Období 1. až 5. dne cyklu – dny samotné menstruace. Ženy při něm mívají menší potřebu komunikovat, uzavírají se do sebe, prožívají bolesti v podbřišku a jsou unavené.

2. Folikulární

Tato fáze začíná společně s menstruací, ale celkově trvá čtrnáct dní. Během ní je do těla vylučován hormon, který stimuluje růst vaječných buněk ve vaječnících, kdy vybraný folikul začne růst až do podoby hotového vajíčka. V této fázi bývají ženy optimistické, společenské a pouští se do nových věcí. 

3. Ovulační

Fáze, kdy je vajíčko uvolněno z vaječníku a putuje vejcovodem až do dělohy. V tomto čase je nejvyšší šance na otěhotnění. Ženy v této fázi více vyjadřují lásku a pečují o druhé. 

4. Luteální

Fáze po ovulaci, kdy se folikul přeměňuje ve žluté tělísko. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, tělísko zaniká a cyklus se uzavře. A začne nový, který opět odstartuje krvácením. V této fázi bývají ženy vášnivější a doprovází je zvýšená sexuální touha. 

Některé ženy mohou prožívat popsané symptomy mírně, zatímco u jiných mohou být výraznější a ovlivňovat jejich každodenní život. 

Je také dobré vědět, že se menstruace v průběhu života mění. U mladších dívek může být, především v období puberty, poměrně rozkolísaná, nepravidelná a s různou intenzitou. S věkem se pak menstruační cyklus většinou ustálí a začne být pravidelný (Hladíková, 2021). 

Premenstruační syndrom. Noční můra mnoha žen i mužů 

Premenstruační syndrom (PMS) je soubor fyzických a emocionálních příznaků, které některé ženy zažívají několik dní nebo i týdnů před nástupem menstruace. Projevy těchto příznaků mohou být různé intenzity, od mírných až po závažné. A podle toho mají dopad na kvalitu života ženy. Stejně jako menstruace se i projevy PMS v průběhu života mění. 

Časté příznaky PMS 

Fyzické příznaky 

  • Bolesti hlavy 
  • Bolesti zad 
  • Bolesti prsou 
  • Nafouklé břicho nebo nadýmání
  • Únava 
  • Změny hmotnosti 
  • Změny chutí 
  • Bolesti kloubů nebo svalů 

Emoční a psychické příznaky 

  • Výkyvy nálad (včetně podrážděnosti, úzkosti nebo deprese) 
  • Změny spánku (nespavost nebo nadměrná ospalost) 
  • Zvýšená citlivost 
  • Snížená schopnost soustředit se 

​​​​​​Příčiny PMS nejsou zcela jasné. Předpokládá se, že v něm hrají významnou roli hormonální změny během menstruačního cyklu. Konkrétně změny hladiny hormonů estrogenů a progesteronu. Některé ženy mohou být na tyto změny citlivější než jiné. 

Projevy PMS se dají mírnit. Léčba zahrnuje různé přístupy v závislosti na závažnosti příznaků a individuálních potřebách ženy. Může jít o úpravu životního stylu (cvičení, vyvážená strava a snížení stresu), léky (např. nesteroidní protizánětlivé léky pro zmírnění bolesti) a hormonální léčbu (např. hormonální antikoncepční pilulky nebo náhradní hormonální terapie). Ženy s těžkými příznaky PMS by měly svůj stav konzultovat s gynekologem a hledat vhodné řešení. 

MENSTRUACE ŽEN PO PORANĚNÍ MÍCHY 

Samotné trauma a stres spojený se životem s poraněnou míchou se tak na menstruaci jako takové a jejím průběhu výrazně podílí. 

V některých zahraničních zdrojích se lze dočíst, že poranění míchy může do života žen přinést dřívější nástup menopauzy. V současné době se však nejedná o studií podložený fakt, ale spíše o domněnku autorů. Je v nich zmiňován i již uváděný vliv traumatu či léčby, která je nasazena ke zmírnění negativních projevů míšního poškození (Hradilová, 2021). 

Oblastí, které jsou u žen s poraněnou míchou v souvislosti s menstruací specifické a je vhodné o nich vědět více, je mnoho. Patří mezi ně například hormonální změny a jejich dopad na vyprazdňování, zvýšené hygienické nároky, výběr pomůcek a strategie péče v oblasti intimní hygieny a s tím spojený management plánu péče v průběhu periody. 

Hormonální změny v průběhu cyklu a jejich dopad na vyprazdňování

Hormony estrogen, progesteron, folikulstimulační hormon (FSH) a luteinizační hormon (LH) jsou spojovány hlavně s regulací menstruačního cyklu a reprodukčního systému. Vliv ale mohou mít i na některé aspekty trávicího systému včetně vyprazdňování stolice. 

Estrogeny mohou ovlivňovat hladinu vody v těle a pomáhat udržovat střevní průchodnost. Vysoké hladiny estrogenů mohou stimulovat tvorbu hlenů v trávicím traktu, což může usnadnit průchod stolice. 

Progesteron má tendenci mít mírný inhibiční (snižující) účinek na střeva, což může způsobit zpomalení trávení a stolice. Během luteální fáze menstruačního cyklu, kdy jsou hladiny progesteronu vysoké, mohou některé ženy pociťovat zvýšenou tendenci k zácpě. 

FSH a LH jsou pak dávány do souvislosti především s regulací menstruačního cyklu a ovulací, ale nepřímo mohou ovlivnit i funkci trávicího systému prostřednictvím jejich vlivu na hladiny estrogenů a progesteronu. 

Celkově lze tedy říci, že hormony mohou mít nepřímý vliv na vyprazdňování stolice prostřednictvím svého vlivu na střevní motilitu (hybnost), tvorbu hlenů v trávicím traktu a absorpci vody v tlustém střevě. Nicméně přímý vliv těchto hormonů na vyprazdňování stolice není tak výrazný jako jejich vliv na menstruační cyklus a reprodukční systém. 

Specifika hygieny v období menstruace

Z důvodu možného zanesení infekce a vzniku zánětu v průběhu cévkování či při výměně močového katetru – a také s ohledem na zvýšené riziko vzniku defektu následkem zvýšené vlhkosti v oblasti intimních partií či nevhodným uložením hygienické pomůcky – je třeba v období menstruace klást ještě vyšší důraz na dostatečnou hygienu. Je důležité důkladně otírat intimní partie jak v průběhu výměny pomůcek, tak vlastního cévkování. Jde jistě o standardní postup, ale v průběhu menstruace je na toto pravidlo nutné myslet ještě víc. Proto je nezbytné počítat s větší časovou náročností a vyšší frekvencí úkonů v oblasti intimní hygieny.

Dále je určitě vhodné navýšit příjem tekutin, vitaminu C a také do pitného režimu zařadit bylinné čaje jako prevenci infekce močových cest, která bývá v období menstruace jednou z častých komplikací. Podpořit intimní rovnováhu v průběhu menstruace a po ní je možné také užitím probiotik, homeopatik nebo již zmiňovanými bylinnými čaji.  

Management menstruace

Obecně jsou dopady poškození míchy na tělo ženy obrovské. Fyzické limity se odrážejí ve schopnosti sebeobsluhy a samostatnosti. A existují i další bariéry, jako je například nedostatečný počet bezbariérových toalet ve veřejném prostoru. I když se situace pomalu lepší, pořád není dostatečně kvalitní pro to, aby ženy na vozíku nemusely v průběhu periody omezovat své aktivity. 

To je však vždy nutné řešit s gynekologem, i s ohledem na vyšší riziko tromboembolických příhod u sedících osob. Dobrým pomocníkem pro sledování průběhu menstruačního cyklu jsou různé aplikace spojené s chytrými hodinkami, které upozorňují na možné změny a dávají tipy na to, jak dané období dobře zvládnout. Důležitým aspektem, na který je třeba myslet, je dostatečné vybavení pomůckami pro hladký průběh menzesu, a to nejen menstruačními, ale především hygienickými. V případě, že žena potřebuje asistenci v oblasti vyprazdňování, menstruace a intimní hygieny, je vhodné ji pečlivě naplánovat. Pokud žena využívá formálního pečujícího, či se u ní asistenti střídají, je namístě je dopředu informovat o potřebách v čase menstruace tak, aby se cítila dobře a byla si jistá, že asistent v krajním případě neodmítne a bude respektovat její přání.  

Komunikace osobních potřeb s asistující osobou

Jestliže ženy využívají formální pečující, pak jim bývá příjemnější si na období periody naplánovat asistenci z řad žen. I tak může být komunikace o potřebách v období menstruace citlivé téma. Nicméně je velmi důležité, aby se ho ženy nebály – a tím si zajistily, že se jim dostane veškeré potřebné péče a podpory. Je dobré, aby i v této oblasti byla komunikace otevřená, respektující a empatická. Skvělé je, pokud plán péče tvoří žena s asistentem společně tak, aby byl přijatelný pro obě strany. Žena by však vždy měla myslet především na své potřeby.

Návod, jak na to

Zahájení konverzace

Začněte tím, že vytvoříte prostor pro otevřenou konverzaci, ve které vyjádříte svou ochotu naslouchat a sdílet. Můžete říci například: „Chtěla bych s tebou mluvit o něčem citlivém, týkajícím se mé menstruace. Je to pro mě důležité a chtěla bych se ujistit, že můžeme najít ten nejlepší způsob, jak tím projít.“ 

Vysvětlení potřeb

Buďte otevření. Pokud potřebujete specifickou péči nebo podporu, sdělte to svému asistentovi třeba takto: „Během menstruace potřebuji pomoc s výměnou hygienických pomůcek a s očištěním. Chtěla bych probrat to, jak tohle období co nejlépe společně zvládnout.“ 

Respekt je základ

Ujistěte se, že váš asistent chápe a respektuje vaši potřebu soukromí a nastavení hranic a preferencí. Pokud máte určité požadavky ohledně toho, kdo vás bude při péči o menstruaci doprovázet, sdělte to při plánování externí asistence. 

Otevřená komunikace

Buďte ohledně vašich potřeb a emocí otevření. Pokud máte obavy, nebo dotazy k péči v průběhu menstruace, sdělte je. Dobrá komunikace pomůže vytvořit důvěru a zlepšit porozumění mezi vámi a vaším asistentem. 

Vytvoření plánu péče

Vytvořte si plán péče, který zohlední vaše individuální potřeby v období menstruace, společně se svým asistentem. Diskutujte o rutinní péči, potřebných pomůckách i jakýchkoli zvláštních požadavcích. 

PŘEDBĚŽNÉ VÝSLEDKY DOTAZNÍKOVÉHO ŠETŘENÍ

Již delší dobu jsem vnímala, že je důležité, abychom jasněji identifikovali oblasti související s menstruací, ve kterých ženy po poranění míchy potřebují podporu. Pro tento účel se jevilo jako vhodné uspořádat anonymní dotazníkové šetření mezi ženami, které v posledních třech letech zažily menstruaci po poranění míchy. Shodou okolností vedu bakalářskou práci Štěpánky Pilařové, studentky oboru ergoterapie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, se kterou jsme se domluvily na jeho zařazení. Výsledky zde uveřejněné jsou částečné a prozatímní, ale i tak odhalují oblasti, které si zaslouží pozornost. Kompletní výsledky budou publikovány po dokončení práce. 

Oblasti, na které jsme se v šetření zaměřily, zahrnovaly změny v menstruačním cyklu, komplikace, s nimiž se ženy potýkají, překážky, které musí překonávat, hodnocení úrovně času a poskytování pomoci, ale také oblasti, ve kterých by ženy uvítaly větší podporu. Průzkum probíhal prostřednictvím sociálních sítí a webových stránek Centra Paraple a České asociace paraplegiků – CZEPA v lednu a únoru 2024. Celkem na něj reagovalo třicet dva žen, z toho osmnáct paraplegiček, třináct kvadruplegiček a jedna pentaplegička. 

V oblasti péče o sebe v období menstruace jsme zjistili jaké jsou nejčastěji užívané menstruační pomůcky, místa, kde dochází k výměně menstruačních pomůcek a zvýšené nároky na asistenční službu. Za zmínku určitě stojí skutečnost, že ženy pro výměnu menstruační pomůcky nejčastěji využívají postel a WC v rámci domova. Mimo domov je to pak ve 37 % veřejné WC, naopak ve 34 % ženy WC mimo domov nevyužívají vůbec. 

Nejčastěji zmiňovanou překážkou byla nedostupnost bezbariérového WC:

Uváděno bylo také navýšení délky asistence, v průměru o 30 minut denně. Asistenci v období menstruace nejčastěji vykonával partner či někdo z rodiny, a to v celkem 50 %. 

Dalšími oblastmi, ve kterých při menstruaci dochází k výrazným omezením jsou práce (49 %) a volnočasové aktivity (69 %).

Podporu by ženy uvítaly především v možnosti komunikace, i o managementu menstruace, s odborným zdravotnickým personálem a celkově zvýšení informovanosti už v období těsně po úrazu.  

Výsledky dotazníkového šetření budou jeho autorkou využity pro další práci s tématem a podporu žen s poraněním míchy, a to jak v rámci Centra Paraple, tak i odborné skupiny pro Intimní život, která vznikla pod Českou společností pro míšní léze. 


Zajímá vás o tématu více? Pak nahlédněte do druhého dílu seriálu Žena intimně, který připravil tým odborníků Centra Paraple.


Pro tvorbu dalších postupů a doporučení v péči o ženy s poraněním míchy v průběhu menstruace je nutné mít k dispozici více dat. Pokud chcete naši snahu podpořit, obraťte se na Ivu Hradilovou na adrese iva.hradilova@paraple.cz. Děkujeme!


Pokud vás zajímá více o výsledcích dotazníkového šetření, najdete jej jako výstup ze XIII. Odborné konference  setkání spinálních jednotek s datem konání 6.–7. června 2024 přes níže uvedený QR kód. 

REFERENCE

KŘÍŽ, Jiří. Poranění míchy: příčiny, důsledky, organizace péče. Praha: Galén. 2019. ISBN 978-80-7492-424-8.

HLADÍKOVÁ, Petra, Iva HRADILOVÁ, Jiří KŘÍŽ et al. Žena intimně 2, Magazín Paraple. [online]. Praha, 2021(6). 53-82. Dostupné z: https://issuu.com/centrumparaple/docs/magazin_cp_2021-02_cervenec_web-jednostrany

Autorka článku: Bc. Iva Hradilová

Grafika (linky): z cyklu Magazínu Paraple Žena intimně

Tento text vznikl na přímou objednávku redakce Vozejkova.

Přidej komentář
cpv_banner-3-2.jpg
banner-handy.jpg