Přidej
aktualitu
Podezření na úraz páteře?! A znáte první pomoc?
6.1.2022 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Podezření na úraz páteře?! A znáte první pomoc?

S úrazy a poraněními páteře se nesetkáváme jen v letních měsících při aktivitách jako jsou skoky do vody a sport, ale kdykoliv během celého roku. Dopravní nehody a pády z výšek jsou jen některé z mnoha příčin, které mohou být pro zraněného fatální. Jak se při podezření na úraz páteře zachovat?

Víte, jak na první pomoc při podezření na poranění míchy?

K poškození míchy (míšní lézi) dochází nejčastěji při poranění páteře následkem úrazu. Mícha prochází jednotlivými obratli a při jejich zlomení, roztříštění nebo vzájemném posunutí může dojít k různě závažnému poškození míchy. To vede ke ztrátě citlivosti, hybnosti a ochrnutí svalů částí těla podle úrovní poškození. Pokud jsme svědky úrazu páteře a míchy, je zcela zásadní vědět, jak zraněnému poskytnout první pomoc, viz video. 

Statistika poranění páteře (2019): 

  • (51 %) pády z výšky
  • (34 %) auto/moto nehody
  • (4 %) sportovní úrazy
  • (6 %) skoky do vody
  • (5 %) jiné příčiny úrazů

Prevence zaměřená na úrazy páteře a míchy 

Program České asociace paraplegiků – CZEPA BanalFatal! řeší primární prevenci rizikového chování zaměřené na možné úrazy páteře a míchy. Je koncipován pro věkovou skupinu žáků II. stupně základní školy. Název programu vznikl spojením dvou slov, „banální” a „fatální”. To proto, že dost často se úrazy stávají při banálních situacích (navzdory rozšířenému přesvědčení, že se vážné úrazy týkají takřka výhradně profesionálních sportovců a sportů v závratných rychlostech), a končí fatálními následky. K velkému procentu těchto úrazů dochází při rizikových sportech a sportovních úkonech (skoky do vody, parkour, zimní sporty, lezení do výšek…). 

Cílem projektu je nejen předat autentickou, živou a zajímavou formou (kombinace osobní zkušenosti, autentických videí, živé diskuse…) informace o úrazech páteře, jejich mechanismech, následcích a zejména prevenci, ale především dosáhnout sebereflexe dětí a mladých ohledně nebezpečnosti vlastního rizikového chování. V lektorském týmu je vždy jeden vozíčkář, který popisuje svůj vlastní příběh. Jeho osobní zkušenost a vyprávění přiblíží adolescentům, kteří se s podobnou realitou setkávají mnohdy zblízka poprvé, že sedět na vozíku není jen o tom mít problém s mobilitou, ale že s tím souvisí i problémy s vyměšováním, dekubity (otlaky, proleženiny) a sexem. Druhým je lektorem je člověk pracující v rizikovém povolání nebo u rizikových sportů.

BanalFatal! seminář

BanaFatal! seminář si můžete objednat ZDE a přispět tak k prevenci poranění úrazů páteře a míchy. 

banalfatal@czepa.cz
+420 774 228 935

Adresa:
Česká asociace paraplegiků – CZEPA
Dygrýnova 816/8 Praha 14 – Černý Most, 198 00

Zdroj: www.czepa.cz, www.banalfatal.cz

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg