Pomohli jsme... s edukací a praxí studentů i profesionálů
V oblastech zdravotnických oborů je edukační specialistkou Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku asociace CZEPA. V oboru sociální práce se na výuce a praxích podílí sociální pracovnice Monika Kupková a Hana Sixtová. Studenty Vysoké školy psychosociálních studií k nám nově přivedla a besedou provázela Alena Jančíková, ředitelka CZEPA.
V návaznosti na dlouholetou spolupráci jsme se v průběhu roku 2023 podíleli na výuce a praxi studentů:
- Vyšší odborná škola sociálně-právní Jahodovka
- Pražská vysoká škola psychosociálních studií
- Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy
- I. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, obor ergoterapie.
Dále jsme se podíleli na edukaci profesionálů v oblasti zdravotnictví:
- předatestační příprava lékařů oboru rehabilitačního lékařství
- fyzioterapeuti a ergoterapeuti Nemocnice Ústí nad Labem
- fyzioterapeuti a ergoterapeuti Rehabilitačního ústavu Kováčová, Slovensko
- profesionálové zdravotnických oborů, účastníci série konferencí k tématu prevence a léčby dekubitů v rámci celosvětového dne Stop dekubitům.
V předchozích letech CZEPA vydala řadu edukačních materiálů - publikací a videí - pro osoby ochrnuté po poškození míchy a jejich rodiny. Současně víme, že tyto publikace a videa přivítali právě i studenti a profesionálové se zájmem o spinální problematiku.
Mezi materiály, specifické pro profesionály například patří:
- publikace Léčba a rehabilitace pacientů s míšní lézí - Příručka pro praktické lékaře
- publikace Průvodce správného výběru vozíku pro spinální pacienty - pro lékaře specialisty v oboru rehabilitačního lékařství, neurologie a ortopedie
Také webinářů asociace CZEPA na sociální a zdravotní témata se účastní řada studentů i odborníků, průměrně je to 30 % všech zájemců.
Těší nás zájem studentů i profesionálů o problematiku lidí ochrnutých po poškození míchy a těší nás spolupráce s nimi při společném úsilí o zkvalitňování životních podmínek osob s tímto zdravotním postižením.