Přidej
aktualitu
id_ilustracni.jpg
12.6.2024 | Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Pomohli jsme... s odvoláním vůči snížení invalidního důchodu

"Dobrý den, měla bych na Vás velkou prosbu. Řeším nyní invalidní důchod. Po úrazu mi přiznali důchod 3. stupně, ale samozřejmě pouze na dobu určitou. Nyní jsem podávala žádost znovu, ale z posudku invalidity vyplývá snížení na 2. stupeň. Zatím nemám rozhodnutí, čekám jej každým dnem, ale chtěla jsem se zeptat, zda byste mi byla schopná pomoci se sepsáním odvolání? Předem děkuji za odpověď." Takto zněl úvodní email sociální pracovnici asociace CZEPA s žádostí o podporu.
 
Individuální situace klientky byla neobvyklá v tom, že poranění míchy při úrazu nebylo úplné a paní má částečně zachovalou hybnost dolních končetin. Na běžnou chůzi to rozhodně není, pohybuje se na vozíku, ale v rámci komplexních rehabilitačních procesů jsou ve zdravotní dokumentaci zmínky o nácviku chůze o dvou francouzských holích. "Obávám se, že situaci zkomplikovala lékařská dokumentace z rehabilitace, kde popisují, že jsem schopna se pohybovat o 2 francouzských holích, není tam už ale uvedeno, že se nejedná o stabilní chůzi použitelnou v běžném životě. Jsem schopná se na holích pohybovat, ale pouze s doprovodem, jinak se pohybuji výhradně na vozíku." Mnozí z oboru péče o lidi se spinálním poškozením si umí představit, že k takové chůzi je třeba odborná podpora, nicméně slova o chůzi ve zdravotních zprávách, v kombinaci s pracovním zařazením, mohou u jiných vytvořit zavádějící představu.
 
Během několika konzultací sociální pracovnice služby Odborné sociální poradenství CZEPA s žadatelkou o podporu prodiskutovala souvislosti vyhlášky posuzování zdravotních stavů pro přiznání invalidního důchodu, možnosti řešení a argumentace pro přípravu vlastního odvolání - námitky vůči snížení důchodu. "Moc děkuji za naprosto vyčerpávající informace a popis možností. Zítra nebo v pondělí Vám zavolám a probereme další možnosti.
 
Další konzultace se týkaly "vyladění" sepsaného vlastního textu námitky. "Dala jsem dohromady námitku. Mohla bych Vás požádat o přečtení a doplnění případných připomínek?"
Sociální pracovnice: "
velmi pěkně zpracovaná námitka. Dovolila jsem si připsat pár poznámek, jejich zapracování nechám na Vašem uvážení."
 
O čtyři měsíce později přišla navazující radostná zpráva: "Moc Vás zdravím. Tentokrát po Vás nic nechci 😊, jen bych Vám chtěla moc poděkovat za pomoc s přípravou námitky pro ČSSZ. Minulý týden mi přišlo vyjádření – původní rozhodnutí přehodnotili a zařadili mě zpět. Takže mám zpět 3. stupeň důchodu. Díky moc, bez Vaší pomoci s argumentací bych těžko uspěla 😊"
 
Služba Odborné sociální poradenství CZEPA je tu i pro vás. Můžete se na nás bezplatně obrátit.

 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg