Přidej
aktualitu
Radim Běleš.jpg
30.7.2019 | Celá ČR | Mrázková Marcela redakce VOZEJKOV

Šestá paralympiáda je výzvou

Radim Běleš je paralympijským šampionem v hodu diskem, mistrem Evropy i světa, a držitelem dvou stříbrných paralympijských medailí v hodu kuželkou. Říká, že jeho motivace je stále obrovská a touží se účastnit šesté paralympiády.

Radim Běleš měl v roce 1989 nejprve nehodu na motorce, při níž si zlomil krční páteř, a o jedenáct let později, při automobilové nehodě, přišel o nohu. Je těžkým kvadruplegikem závodícím v hodu kuželkou a diskem. „Hod kuželkou je v naší kategorii náhrada za hod oštěpem. Kdo hází kuželkou, má z poloviny ochrnuté i horní končetiny. Klíčové je, že nesmí nebo nemůže vůbec pohnout s prsty u rukou. A tady je to úskalí - hodit něčím 30 metrů, když to nemůžete uchopit, je problém. Proto se používají různé lepivé vosky, které zvýší přilnavost mezi prsty a kuželkou. Bohužel tyto vosky jsou náchylné na změny počasí, proto člověk musí vychytat tu správnou mázu jako v lyžování.“
 
Paralympiáda je pro Radima Běleše pořád top.“ Je to jednou za 4 roky, jsme na tom samém místě hned po Olympiádě zdravých sportovců a ta atmosféra se nedá ani popsat. Úžasný zážitek, který bych přál zažít každému, kdo má sport v krvi. Mně se poštěstilo účastnit se již pěti Paralympiád a jsem za to moc vděčný.“ Před rokem hendikepovaný atlet přestoupil do Ostravy Vítkovic, kde trénuje pod vedením Anety Inochovské: „Své výkony jsem posunul opravdu radikálně. Překonal jsem český rekord, který již pár let držel Michal Enge.“ Jak probíhají přípravy na již šestou paralympiádu? Jaký je potřeba splnit limit? Je v České republice velká konkurence?

 

 

Tyto, i mnohé další otázky, najdete zodpovězené na Aktuálně.cz
 
 
Zdroje:

http://hecportal.cz/
https://sport.ceskatelevize.cz/
Aktuálně.cz

Přidej komentář
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg