Přidej
aktualitu
kamasutra-pro-vozickare.jpg
9.8.2023 | Celá ČR | Centrum Paraple o.p.s.

Sexuální život žen s poškozenou míchou je jiný. Přesto může být krásný

Rozhovor Lenky Skolkové, media specialistky Růžového slona s Ivou Hradilovou, garantkou oblasti sexuality, partnerství a rodičovství Centra Paraple o sexuálním životě a schopnosti žen po poškození míchy dosáhnout orgasmu k příležitosti Mezinárodního dne ženského orgasmu.

Jak byste obecně charakterizovala sexuální život žen na vozíku po poškození míchy? Jaký je, v čem je specifický?
Obecně má sexuální život lidí po poškození míchy svá specifika, která vychází ze segmentu, ve kterém je mícha poraněná. Nejde tedy pouze o ztrátu pohybu, ale i o poruchu, nebo ztrátu citlivosti těla, problémy s vyprazdňováním močového měchýře a střeva, spasticitu, bolesti a další.
Ženy často zmiňují, že je jim věnována menší pozornost než mužům. Historicky to tak bohužel bylo. Můžeme si klást otázky proč, ale daleko důležitější je se z tohoto zažitého stereotypu vymanit a dát ženám prostor, který potřebují a který si zaslouží.
Oblast sexuality, prožívání vzrušení či dosažení orgasmu je u ženy po poškození míchy velmi zasažena. Faktorů, které prokazatelně ovlivňují schopnost dosažení orgasmu je několik. Dají se rozdělit do třech skupin (*Courtois, 2017). Pro dosažení sexuálního uspokojení je třeba ošetřit všechny.
Primární faktory jsou spojené s vlastním poraněním míchy. Myslíme tím citlivost vulvy, vagíny, schopnost lubrikace a odpovědi na stimul. Sekundární faktory jsou přímo spojené s dopady poškození míchy na vlastní sexuální aktivitu. Jedná se o již zmíněné poruchy mobility, spasticitu, kontraktury, bolesti, problémy s vyprazdňováním močového měchýře či střeva, autonomní dysreflexii, únavu a také vliv užívaných léků. Terciální faktory jsou psychologického a psychosociálního charakteru. Motivaci k sexuální aktivitě mohou snižovat depresivní stavy, úzkosti, vztahové problémy, snížená sebeúcta a sebedůvěra. Ženy se také hůře sžívají s novou podobou svého těla a složitějším hledáním partnera.
Samotný sexuální akt je různorodý. Podle možností, které jsou u konkrétní ženy zachovány, a podle toho, čemu je ona sama ochotna se otevřít. 
Část žen na sexuální život po poranění míchy zanevře, čímž dochází k nenaplnění potřeby intimity. Z dotazníkového šetření, které jsme v Centru Paraple v letech 2020 a 2021** provedli, jsme zjistili že 28 % žen nemá chuť a sílu na sexuální aktivitu, ve 22 % ženy popisovaly snížení libida. Pouze 3 ženy z 28 se vyjádřily, že nechtějí aktivně sexuálně žít.
Potřeba intimity se však nevztahuje pouze k sexuálním aktivitám. Naším úkolem je ženy po poškození míchy dostatečně podpořit ve všech oblastech proto, aby se opět mohly cítit dostatečně ženami.
*Courtois F, Alexander M, McLain ABJ. Women's Sexual Health and Reproductive Function After SCI. Top Spinal Cord Inj Rehabil. 2017 Winter; 23(1):20-30. doi: 10.1310/sci2301-20. PMID: 29339874; PMCID: PMC5340506.
**Sexualita SCI, dotazníkové šetření Hradilová I., Jelínková Š, Centrum Paraple 2021

Kolik procent žen po poškození míchy není schopno vést aktivní sexuální život?
Všechny ženy po poškození míchy jsou schopné vést aktivní sexuální život, pokud chtějí. Vždy je možné najít nějakou cestu. 
Je třeba přijmout fakt, že sexuální život a jeho prožívání je jiné než před poškozením míchy. To ale neznamená, že nemůže být krásné. 
Na druhou stranu cesty k naplnění mohou být natolik složité, že je třeba respektovat, pokud se žena rozhodne aktivní sexuální život nevést. Ztráta partnera, nemožnost ho najít, samotný handicap, bolest, únava z běžného života a další již zmíněné problémy se na tomto rozhodnutí jednoznačně dost často podílí.

Jaké množství žen po poškození míchy naopak vede spokojený aktivní sexuální život?
Na tuto otázku neznáme jednoznačnou odpověď. Víme, že přibližně 45 % žen, kterých jsme se dotázali, je schopno dosáhnout orgasmu různými způsoby. Nemyslím si však, že je to hlavním ukazatel toho, zda vedou spokojený sexuální život. 
Z vlastní terapeutické praxe mám od svých klientek zpětnou vazbu, že spíše cítí nedostatečné naplnění. O to víc mě těší, když společně s kolegyní Šárkou Jelínkovou najdeme možnosti a řešení i pro tyto ženy, a ty se k nám pak vrací spokojené. 
Podpora pro dosažení aktivního sexuálního života nepřichází u nás v centru jen od ergoterapeutů, ale i od dalších odborníků, jako jsou psychologové, zdravotní sestry či fyzioterapeuti.

Jak ženy po poškození míchy dosahují orgasmu nejčastěji?
To, jakým způsobem žena dosáhne orgasmu přímo souvisí s tím, jaká část klitorisu je citlivá a jak je stimulovaná. Víme, že klitoris není inervován pouze míšními nervy (jeho zevní část), ale zřejmě i bloudivým hlavovým nervem (jeho vnitřní část). 
Různé zahraniční studie udávají schopnost dosažení orgasmu u ženy s poškozenou míchou až ve skoro
60 % (*Courtois, 2017). Při našem vlastním šetření schopnost dosažení orgasmu udalo přibližně 45 % žen, z toho 14 % zmínilo schopnost jeho dosažení pomocí vibrační stimulace klitorisu. 
Dá se tedy říct, že je zde skupina žen, které k dosažení orgasmu potřebují specifické pomůcky.

Kolik žen po poškození míchy naopak není schopno dosáhnout orgasmu?
Osobně si nejsem jistá, zda lze takové číslo s jistotou říci. Ze zmíněných studií vyplývá, že jde přibližně o
40 %. Upřímně jsem v tomto směru věčný optimista a věřím, že i z těch 40 % žen dokáže k sexuálnímu uspokojení dojít valná většina. Tedy pokud chce a je otevřena hledat nové cesty. Přeci jen klitoris není hlavním orgánem k dosažení sexuálního uspokojení. Tím hlavním orgánem je naše hlava.  
Ráda bych také zmínila, že zásadním aspektem je vzrušení a touha, a té dosahují ženy i bez dosažení orgasmu. Naplnění sexuálního prožitku pomocí touhy, vzrušení či imaginace může být stimulováno různými smysly a je možné k němu využít pestrou škálu pomůcek, které nabízí právě třeba také Růžový slon.

Jak ženy po poškození míchy nejčastěji řeší problémy s dosahováním orgasmu?
Záleží na tom, jaké faktory jim v tom brání. Na základě toho se hledá individuální řešení. Může jít o kombinaci psychoterapie, úpravy medikace, hledání nových cest vlastní sexuality s odborníkem (tedy sexuologem či sexuální asistentkou/tem), hledání nových možností v souvislosti s fyzickým omezením (ve spolupráci s ergoterapeutem či fyzioterapeutem). Samostatnou podpůrnou kategorií jsou pomůcky, které mohou vést k stimulaci erotogenních zón a vulvy či vagíny. Dále také pomůcky sloužící k nahrazení pohybu (různé závěsy, ale i pomůcky k podpoře polohy při sexuální aktivitě, např. klíny, polštáře či bondážní pásky).
Neopomenutelnou součástí, kterou jsem zde ještě významněji nezmínila a rozhodně si to zaslouží, je partner. Jeho podpora a udržení vztahu partner-partnerka jsou pro spokojený aktivní sexuální život zcela nezbytné. Po poškození míchy totiž partner velmi často přechází více do role pečující osoby, což výraznou měrou ovlivňuje intimní život páru. 
Ráda bych zmínila, že v Centru Paraple jsme připraveni nabídnout podporu nejen ženám po poškození míchy, ale i jejich partnerům.

ANO, MŮŽEME!

Více informací o specificích sexuálního života lidí s poškozením míchy se můžete dočíst v knize Ano, můžeme! Kámasútra pro vozíčkáře, která se touto oblastí zabývá a stala se základní praktickou příručkou sexuálního života mnoha vozíčkářů.

Obrátit se také můžete na: Ivu Hradilovou (iva.hradilova@paraple.cz) a Šárku Jelínkovou (sarka.jelinkova@paraple.cz).

book template - kopie

 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png