Přidej
aktualitu
Informace ke sčítání lidu, domů a bytů 2021 (včetně přístupnosti)
14.3.2021 | Celá ČR | Denisa Salvová, redaktorka, VOZEJKOV

Informace ke sčítání lidu, domů a bytů 2021 (včetně přístupnosti)

Celonárodní sčítání lidu, domů a bytů 2021 začne o půlnoci z 26. na 27. 3. V první fázi má každý možnost sečíst se online prostřednictvím elektronického formuláře na webu nebo v mobilní aplikaci. Kdo se nesečte online, má zákonnou povinnost od 17. 4. do 11. 5. 2021 vyplnit a odevzdat listinný sčítací formulář.

Elektronické formuláře na webu a v mobilní aplikaci budou zcela přístupné pro uživatele hlasového výstupu (těžce zrakově postižení), ale i ostatní.

V nejbližší době budou k dispozici instruktážní videa, která budou opatřena jak titulky, tak i překladem do českého znakového jazyka. V průběhu sčítání budou k dispozici speciální telefonní linky, kde Vám proškolení operátoři zodpoví případné dotazy.

Infolinka bude podporovat službu online přepisu hovorů, kterou zajišťuje společnost Transkript online (prostřednictvím této služby je nově možné obousměrně písemně komunikovat - tedy člověk se sluchovým postižením nebo s problémy porozumět mluvenému slovu může během hovoru dotaz napsat a odpověď operátora je přepisována profesionálními přepisovateli, až do nedávna bylo nutné, aby člověk dotaz vyslovil, tím pádem byla službu pro omezený počet uživatelů).

V předem vybrané dny a hodiny bude rovněž k dispozici operátor na videolince, kde bude odpovídat za pomocí tlumočníka na dotazy, které položí lidé komunikující českým znakovým jazykem.

O všem vás bude včas a průběžně v následujících dnech informovat, vše se ještě postupně dolaďuje. Sčítání lidu, domů a bytů by mělo být přístupné všem a vypadá to, že každý bude schopen vyplnit elektronický formulář, aniž by musel otravovat někoho z rodiny, souseda nebo kamaráda.

 

Zdroj: redakce, Nicole Fryčová, www.czso.cz,  foto: redakce,  www.czso.cz

Přidej komentář
www.actreen.cz
baner-skoda-neridit_550x160-1.png