Přidej
aktualitu
pecovat-a-zit
pecovat-a-zit
7.1.2020 | Celá ČR | Mrázková Marcela redakce VOZEJKOV

Péče o blízkého nesmí pečujícího ničit: Pečujte a žijte

Skloubit péči o blízkého, který z různých důvodů potřebuje pomoci s úkony běžného dne, s vlastním životem, vztahy a závazky tak, aby vše fungovalo v dlouhodobě udržitelné rovnováze, může být velmi těžké. Život si nevybírá a do role pečujícího se může dostat každý z nás, ať už se blízký například ocitne na vozíčku po úrazu míchy, nebo bude třeba se postarat o babičku stiženou demencí. Pro tyto neformální pečující, „hrdiny všedního dne“, nezisková organizace Spiralis ve spolupráci s Českou asociací paraplegiků organizuje již čtvrtý běh podpůrného vzdělávacího programu „Pečovat a žít“. Jste-li tím, o koho je pečováno, dopřejte svým blízkým kurz, kde nabudou novou sílu, aby se o vás dále starali dobře a s chutí. Poslední čtyři volná místa!

Osoba, která péči potřebuje, ať už kvůli handicapu, nemoci nebo nemohoucnosti, má kolem sebe sociální vazby, které by měly samozřejmě zůstat co nejvíce funkční. Tzv. neformální pečující ale potřebuje maximální podporu a pomoc v nastavení udržitelného systému péče. Právě to a mnoho dalšího nabízí podpůrný program Pečovat a žít, který začíná 21. 1. 2020. Trvá celkem půl roku, zahrnuje 9  kurzových dnů.  Je bezplatný a dokonce je pečujícím poskytnut příspěvek ve výši 6300 Kč na zajištění péče o blízké v době konání kurzu.

 

Pomáháme aktivním i vyhořelým

„Hlásí se nám dva typy pečujících. Jednak ti, co jsou velmi akční a pozitivní a neúnavně hledají možnosti, jak zjednodušit život celé rodině. Druhou skupinou jsou ti, kteří jsou na hranici vyhoření, takříkajíc se vydali pro druhé a teď řeší, jak dál, kde vzít sílu na další etapu. Oběma skupinám náš program prokazatelně pomáhá. Uvědomí si, co mohou změnit, vyzkouší si metody, jak na to. Najdou nové možnosti seberealizace.  Pro nás lektory je radost vidět, jak začínají využívat ve svém životě, to co nasbírali v kurzu od lektorek, mentorů, terapeutů a také od sebe navzájem. Ve finále je propojujeme s renomovanými neziskovými organizacemi, se kterými následně spolupracují. Anebo sami zakládají pacientské organizace, které mají vliv. Je obdivuhodné, co s podporou dokážou. A přitom o kurzu mluví jako o lázních. Pravdou je, že tu procházejí ozdravným procesem a čerpají nové síly,“ uvádí jedna z organizátorek, Miriam Vránová.

 

Tipy k financování i na práci

Tématy kurzu budou možnosti pracovního uplatnění pečujících s konkrétními tipy a kontakty, podpora a sdílení příběhů a zkušeností, rady a tipy např. k financování pečující činnosti a mnoho dalšího. Místem konání je sídlo České asociace paraplegiků - CZEPA, z.s., Dygrýnova 816/8, Praha 14 - Černý Most.

 

Kurz mi pomohl uvědomit si vlastní cenu i hodnoty. Začala jsem si konečně zase věřit a zajímat se o sebe. Morální podpora prostupovala celým kurzem a pomohla mi uvědomit si, v čem jsem dobrá a že je potřeba si více věřit. Všichni absolventi kurzu získali také množství užitečných kontaktů,“ uvedla Veronika Kupcová,  jedna z účastnic kurzu.

 

Přihlásit se lze zde: PŘIHLÁŠKA

Termíny a témata jednotlivých dnů kurzu jsou zde: ZDE.

 

Projekt je díky podpoře Evropského sociálního fondu  bezplatný.  

 

Zdroj: redakce, foto: Spiralis

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
zd-banner-vozejkov_200430.png