Péče o osobu blízkou znamená nikdy nekončící činnost
„Péče o osobu blízkou znamená nikdy nekončící činnost, mnohdy i určitou osamělost. I přesto je péče v rodinách nejčastější formou sociální péče“, prohlásil Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR na konferenci Podpora pečujících osob. V rámci této konference diskutovali o možnostech pomoci pečujícím osobám počátkem listopadu na půdě Univerzity Pardubice odborníci, lidé pečující o osobu blízkou i ti, o které je pečováno.
„Péče o osobu blízkou má ve společnosti vysokou prestiž, ale tato prestiž není zohledněna v podpoře pečujících osob“, řekl dále Václav Krása a zmínil soubor opatření, který by měl ulehčit život pečujícím osobám. Patří mezi ně např. zajištění nezbytného času na odpočinek, změna posuzování míry závislosti, změna sociálního zajištění pečujících osob, odborná psychologická pomoc aj. Záštitu a zajímavé příspěvky k tématu konference poskytly také další významné osobnosti - místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Mgr. Miluše Horská a Mgr. Jana Hanzlíková, náměstkyně ministryně práce a soc. věcí. Zejména přítomné dámy zaujal moderátor akce, kterým byl Martin Zach, vítěz soutěže Muž roku 2009. Zájem účastníků vzbudila i prezentace poskytovatelů sociálních služeb z Pardubic a bezplatná sociálně právní poradna.
„Výstupy z konference budeme nyní zpracovávat za pomoci studentů a nepochybně je využijeme v našem úsilí o zlepšení situace pečujících“, informovala Radka Svatošová, koordinátorka Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. „Velmi mě potěšilo, jak velký ohlas akce měla - zúčastnilo se téměř 280 účastníků z řad akademických pracovníků, studentů, zástupců veřejné správy a neziskových organizací, poskytovatelů sociálních služeb, ale i osob pečujících a lidí se zdravotním postižením.“ dodala Radka Svatošová.
Akci uspořádala Univerzita Pardubice ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR, Pardubickým krajem, statutárním městem Pardubice a Centrem pro zdravotně postižené a seniory Pardubického kraje.