Přidej
aktualitu
100 kroků zpátky do života
100 kroků zpátky do života
100 kroků zpátky do života
100 kroků zpátky do života
100 kroků zpátky do života
100 kroků zpátky do života
100 kroků zpátky do života
21.5.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Pomozte pomáhat a podpořte 100 kroků zpátky do života

Česká asociace paraplegiků – CZEPA se rozhodla zorganizovat sbírku finančních prostředků, 100 KROKŮ ZPÁTKY DO ŽIVOTA, díky které budou moci peer mentoři pomáhat a podporovat ty, kteří se učí na vozíku teprve žít.

Kolik lidí se v ČR za rok dostane na vozík?

V České republice dojde každoročně přibližně k 250 případům onemocnění či poranění míchy, jejichž následkem je ochrnutí. 170 osob zůstává na invalidním vozíku trvale a hledá novou cestu k plnohodnotnému a produktivnímu životu. K poškození míchy dochází nejčastěji při poranění páteře následkem úrazu. To vede ke ztrátě citlivosti, hybnosti a ochrnutí svalů částí těla podle úrovní poškození.

Co nabízí peer mentoring?

Peer mentoring je především psychická podpora a praktická pomoc vozíčkářům, jejich blízkým a pečujícím osobám nejen prostřednictvím mnoha rad, informací, ale také praktickým tréninkem soběstačnosti. Peer mentor nového vozíčkáře vyslechne, podpoří, povzbudí, podělí se o zkušenosti a v případě potřeby zprostředkuje pomoc odborníků. Přijede za klientem domů nebo kamkoliv je potřeba. Služba je bezplatná a klient může být peer mentorem provázen tak dlouho, jak je třeba, aby se ve své nové situaci zažil a stabilizoval.

Peer mentoring, autentická pomoc a podpora

Peer mentoři jsou sami na vozíku již mnoho let. Osobně zažili, co to znamená, když se život převrátí vzhůru nohama. Svou osudovou situaci zvládli a jsou příkladem, že poškození míchy s trvalými následky neznamená konec radosti ze života. Peer mentoři pomáhají s prvními kroky zpátky do života těm, kteří se ocitli na invalidním vozíku teprve nedávno a nebudou již nikdy chodit. Pro ty, kteří se ze dne na den ocitli na vozíku je velmi těžké svoji situaci přijmout a najít cestu dál je ještě těžší. Přijímat rady a pomoc od svého okolí včetně rodiny a přátel není snadné. To, co vozíčkář opravdu potřebuje, je autentická pomoc a podpora od někoho, kdo stejnou či podobnou situaci sám prožil.

Peer mentoring, první kroky zpátky do života

„Každé setkání para nebo tetraplegika s peerem je nenahraditelným a cenným krokem zpět do života. Tento rok jich chceme zrealizovat alespoň 100. Každý, kdo přispěje do sbírky na podporu tohoto programu, potvrzuje svoji sounáležitost s komunitou, která se nenechala zlomit svým osudem a daří se jí překonávat veškeré překážky,“ říká Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků - CZEPA.

Výtěžek sbírky umožní pomáhat

Aby mohli peer mentoři skutečně a efektivně pomáhat, musí se s klienty osobně setkat, poznat se, vyslechnout a ukázat, že i na vozíku se dá žít aktivní život. Jen je potřeba se nevzdávat a poradit se s odborníky. Výtěžek sbírky jim to umožní. 

Proč vyhlašujeme sbírku?

Jsme přesvědčeni, že program Peer Mentoring má pro vozíčkáře i pro společnost mimořádný přínos. Rozhodli jsme se proto vyhlásit veřejnou sbírku, jejímž prostřednictvím může veřejnost, jakákoli instituce nebo firma tato konkrétní setkání podpořit. Naším cílem je shromáždit prostředky na 100 osobních setkání peerů a klientů, které zrealizujeme v průběhu roku 2021. Partnerem sbírky je společnost Gebrüder Weiss - transport a logistika

Kde můžu pomoci? 

Veřejnou sbírku, kde můžete program Peer Mentoring podpořit, najdete na stránkách www.znesnaze21.cz 

Vděčni budeme za jakýkoliv finanční příspěvek, protože jednotlivé kapky pomoci tvoří celé moře.  

Děkujeme! 

Kontaktní osoba Peer Mentoring:

Mgr. Marek Jonczy, koordinátor programu
Telefon: 777 045 644, v pracovní dny mezi 8:30 a 16:30
E-mail: peer@czepa.cz

Zdroj: www.znesnaze21.cz, www.czepa.cz, www.peermentor.cz,www.gw-world.com


Související

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png